ocieplenie scian styropianem

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
nora1124
Posts: 1
Joined: Sun 06 Jul, 2008

ocieplenie scian styropianem

Post by nora1124 » Sun 06 Jul, 2008

witam, mam pytanie - czy domek drewniany ocieplamy styropianem zwykłym, czy ryflowanym i gdzie go nabyć


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 06 Jul, 2008

lepiej ryflowanym, ukladanym z gory na dol (ryfle pionowo). Widzialem bodajze w Castoramie

Andrzej08
Posts: 23
Joined: Fri 11 Jul, 2008

Post by Andrzej08 » Sat 12 Jul, 2008

Styropian zwykly klejony bezposrednio na plycie osb.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sat 12 Jul, 2008

Nie jest to zgodne ze sztuka budowania domow w technologii kanadyjskiej.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 13 Jul, 2008

:mrgreen: oczewiscie dylatacja musi byc zachowana...taka glupote jak klejenie Styropianu do OSB robiono kiedys podobno w Stanach ale szybko okazalo sie ze wystepuja problemy z wilgotnascia w konstrukcji... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: jesli chodzi ,, nowe" technologie opisywane tu przez Andrzeja 08 ,to niestety :mrgreen: .......................ale jest przynajmniej wesolo na forum. :wink: [/b]

Andrzej08
Posts: 23
Joined: Fri 11 Jul, 2008

Post by Andrzej08 » Wed 16 Jul, 2008

Wesolo to sie dopiero robi jak po pol roku wystepuja problemy z wilgotnoscia plyt i zla wentylacja Panie ryflowany Marcinie.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Wed 16 Jul, 2008

Panie Andrzeju, dla mnie i chyba nie tylko dla mnie jest Pan niewiarygodny. Niech sie Pan uwiarygodni, pokaze efekty swej pracy, bo na razie robi Pan "rozpierduche" na forum.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Fri 18 Jul, 2008

czy Andrzej08 to nie pan dekarz z Łodzi, który tak często polemizował z P. Nitką na forum muratora w grupie budującej drewnianego szkieletu?
Sądząc po przeczytanych postach, dosyć prawdopodobne?

monja
Posts: 24
Joined: Mon 21 Jan, 2008

Post by monja » Wed 23 Jul, 2008

Styropian ryflowany można kupić w firme Prostyr z Torunia.Bardzo miła współpraca, mi dowieżli do Dziwnówka. Osobie potrzebującej oddam za darmo kołki- zostało mi 1000 szt.

Arturros
Posts: 7
Joined: Fri 15 Aug, 2008

Post by Arturros » Mon 08 Sep, 2008

Ile w przybilżeniu jest droższy styropian ryflowany od zwykłego?

Andrzej08
Posts: 23
Joined: Fri 11 Jul, 2008

Post by Andrzej08 » Thu 25 Sep, 2008

Az zal sciska na tempote ludzka. Towarzystwo wzajemnej adoracji.
Powtorze raz jeszcze, nikt Wam tu nie pomoze. To co tu czytam to bzdury bez pokrycia.
Gdzie jest tu EXPERT????? o ile jest taki.

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Thu 25 Sep, 2008

alek wrote:Panie Andrzeju, dla mnie i chyba nie tylko dla mnie jest Pan niewiarygodny. Niech sie Pan uwiarygodni, pokaze efekty swej pracy, bo na razie robi Pan "rozpierduche" na forum.
Przyłaczm się.
Panie Wojciechu, czy potrzeba nam tu takich co nic nie wnoszą a na każdy temat są na NIE.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 09 Apr, 2010

Rozumiem, że domek jest istniejący i chciałbyś go docieplić z zewnątrz. Dobrze rozumuję?
Jeżeli tak to proponuję zastosować materiały firmy Steico - http://www.steico.biz/download/pdf/STEI ... rungPL.pdf
Myślę, że spełnią Twoje oczekiwania. Powodzenia.

c-block
Posts: 8
Joined: Wed 16 Dec, 2009

Post by c-block » Fri 07 May, 2010

nora1124 zastanów się dobrze czy chcesz ocieplać styropianem - chyba lepiej ocieplić wełną - ona chociaż oddycha. mi na domku 100 metrów 2 po zamianie styropianu na wełnę wyszła różnica 2300 zł - może nie mało ale w skali całego przedsięwzięcia chyba warto. stosując wełnę unikniesz wilgoci.

pozdrawiam

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 07 May, 2010

c-block - zauważyłeś, że zapytanie ma już prawie 2 lata i na pewno się zdezaktualizowało :lol:
Pan Wojtek zaś ożywił temat, aby zareklamować firmę :lol:
pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 08 May, 2010

Nie w moim interesie leży reklamowanie wyrobów firmy Steico. Widocznie odpisując nie zwróciłem uwagi na datę wpisu.
Wyroby Steico są wyrobami jak najbardziej ciekawymi i wartymi uwagi, ale trzeba brać pod uwagę fakt, że na rynku mają poważnych konkurentów np. wyroby firmy Fibris z Przemyśla - http://www.fibris.pl/index.php?url=tekst/2_5 czy też firmy Koniecpol z Koniecpola - http://www.koniecpol.com.pl/index.php?p=5a Są to co prawda mniejsze zakłady, ale wyroby mają podobnej czy tej samej jakości. Przewaga Steico polega jedynie na produkcji belek dwuteowych.

witia2807
Posts: 48
Joined: Mon 28 Sep, 2009
Location: małopolska
Contact:

Post by witia2807 » Sun 09 May, 2010

Witam forumowiczów,
Widzę tutaj ciekawy temat i tez się wtrącę. Temat może dawno zaczetu ale jesteśmy właśnie w trakcie budowania domku szkieletowego. W materiały inwestuje właściciel, my wykonujemy tylko robociznę.
Etap stanu surowego już zakończony i pora na wykańczanie. Kiedyś zadzwonił do mnie przedstawiciel firmy Steico ze swoimi produktami (to było w tamtym roku). Zapisałem numer i chcąc zarazić inwestora nowinkami zadzwoniłem do niego o wycenę m2 płytą Steico. Otrzymałem cenę ok 40 zł/m2 z dostawą na budowę brutto. Nadmienię iż pod uwagę była brana płyta o gr. 4 cm i formacie 2625 mmx1205 mm.
Następnie zadzwoniłem na skład z którym współpracujemy i tam zaoferowano mi cenę w granicach 25 zł/m2 wełny frontrock o gr. 8 cm z dostawą.
Zaoferowano mi również styropian ryflowany o gr. 5 cm w cenie 7,5 zł/m2.
I tutaj pytanie retoryczne:Będąc inwestorem który buduje dom o powierzchni ok 170 m2 (powierzchnia ścian elewacji to ok 250 m2) który rodzaj byście państwo wybrali??
Sam jestem ciekaw opinii na ten temat bo inwestor któremu budujemy póki co po przeliczeniu jest skłonny kupić styropian.

Roinim
Posts: 12
Joined: Tue 04 Jan, 2011

Post by Roinim » Sun 09 Jan, 2011

Cześć,
Odświeżę temat, bo o technologii praktycznie nic nie wiem, a ciężko porównywać wpisy na forum z opiniami wykonawcy "na żywo". Póki co jestem po pierwszej rozmowie (wzięli projekt do wyceny).... i dowiedziałem się od nich między innymi, że zarówno styropian ryflowany jak i robienie dystansów pod zwykłym styropianem nie ma sensu i tak się nie robi (i już!). Póki co puściłem temat mimo uszu, bo kłócić się po próżnicy i bez argumentów nie mam zamiaru. Przedstawię tu ich argumenty i bardzo was proszę o konstruktywne odniesienie się do nich:
- odnośnie zawilgoceń stwierdzili, że zwykły styropian nie jest wcale taki strasznie paroszczelny i pozwala na migrację wilgoci (hmm... niby się mówi, że do ziemi musi iść styrodur, min. dlatego, że styropian namaka, więc może coś w tym jest?)
- dodatkowo podnieśli oni argument wentylacji ściany w kontekście termicznym - ocieplenie + komin powietrzny jest słabszym ociepleniem niż sam styropian.
- dochodzi temat finansowy: ponoć kołki do styropianu 10cm można kupić na wagę, a do grubszych to już na sztuki, co wydatnie zmienia cenę ocieplenia. Jeśli przyjąć ryflowanie, lub dystans to zmniejsza to grubość możliwego ocieplenia. Jak tu sensownie zgrać jak najlepsze ocieplenie z ceną i jakością?
Z góry dzięki za pomoc i oświecenie :grin:
Michał

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 09 Jan, 2011

Jedynie co mogę Ci powiedzieć - poszukaj innego wykonawcy. A nazwę tego możesz wysłać mi na priva. Zawsze dobrze wiedzieć, kto chce robić burzę mózgu inwestorowi i prowadza go za wszelką ceną w błąd. Możesz też nazwę tej firmy opublikować na Forum by ostrzec innych Forowiczów przed tą firmą.

Co do ocieplenia - na tym Forum znajdziesz pełną informację na temat zewnętrznego docieplania. Trzeba niestety poświęcić trochę czasu. Polecam też - http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... php?page=2 - dział Docieplenie ścian zewnętrznych.

Roinim
Posts: 12
Joined: Tue 04 Jan, 2011

Post by Roinim » Sun 09 Jan, 2011

Wybacz Wojtku, ale Twój post nie odpowiada na moje pytania / problemy.
Wskazane artykuły demonstrują dwa rozwiązania, które dobrze ilustruje załączony tam obrazek. Antidotum na błędy rozwiązania zaprezentowanego z lewej strony ma być rozwiązanie po prawej stronie
Image
Firma z która rozmawiam proponuje mi rzecz pośrednią: układ warstw taki jak po prawej, tyle że z wykorzystaniem zwykłego styropianu, zamiast ryflowanego.
Wojtku, jestem niestety zwykłym zjadaczem chleba i jako taki szukam w życiu rozwiązań nie idealnych, lecz takich które pozwalają żyć - w tym wypadku chcę wybudować dom, taki żeby było mnie na niego stać. Firma daje dobrą cenę (sądząc po tym co zaproponowali znajomym). Ja na ich wycenę czekam i póki co próbuję dowiedzieć się czegokolwiek, co pomoże mi podjąć właściwe decyzje i uchroni od krytycznych błędów. Szukam. Choć bardzo chciałbym zastosować rozwiązanie idealne to obawiam się, że mnie na to nie stać.
Powiedzieć "poszukaj innego wykonawcy" jest bardzo łatwo. Trudniej jest poszukać innego wykonawcy na którego będzie mnie stać. W polskich warunkach szkielety z reguły cenowo niewiele odbiegają od murowanki.
Co do zaproponowanych artykułów o EIFS - niestety nie odpowiadają one wprost na moje pytanie, a jako że nie jestem żadnym budowlańcem i brak mi doświadczenia w tej materii, nie mam zamiaru domyślać się na tej podstawie jak będzie w przypadku pośrednim, bo to najprostsza droga do oszukiwania siebie ;)
Jeśli ktoś byłby w stanie podzielić się w tym temacie swoimi doświadczeniami - będę bardzo wdzięczny.
Nie lubię też robić antyreklamy nikomu, jeśli nie mam pewności, że robi źle. Tak więc wstrzymam się z publikowaniem ich danych ;) Nie omieszkam za to zamęczać Was dodatkowymi pytaniami.

Do zadanych powyżej pytań:
- odnośnie zawilgoceń stwierdzili, że zwykły styropian nie jest wcale taki strasznie paroszczelny i pozwala na migrację wilgoci (hmm... niby się mówi, że do ziemi musi iść styrodur, min. dlatego, że styropian namaka, więc może coś w tym jest?)
- dodatkowo podnieśli oni argument wentylacji ściany w kontekście termicznym - ocieplenie + komin powietrzny jest słabszym ociepleniem niż sam styropian.
- dochodzi temat finansowy: ponoć kołki do styropianu 10cm można kupić na wagę, a do grubszych to już na sztuki, co wydatnie zmienia cenę ocieplenia. Jeśli przyjąć ryflowanie, lub dystans to zmniejsza to grubość możliwego ocieplenia. Jak tu sensownie zgrać jak najlepsze ocieplenie z ceną i jakością?
dołożę jeszcze dwa:
- czy zastąpienie w takim wypadku styropianu innym materiałem izolacyjnym lecz paroprzepuszczalnym załatwi sprawę? Jakie materiały tu polecacie (tak żebym nie zbankrutował, proszę :lol: )
- jaki styropian ryflowany polecacie? i gdzie go kupić? :)

Znalazłem na innym forum poruszony problem izolacyjności styropianu ryflowanego - link - jakie jest Wasze zdanie?
Michał

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 10 Jan, 2011

Wojciech Nitka wrote:poszukaj innego wykonawcy
Tak zrob, jak radzi Wojtek. I przekaz wykonawcy zeby zalozyl welniana gruba czapke i na to folie i tak troche pochodzil - to takie prymitywne ale trafne porownanie wlasciwosci izolacyjnych styropianu tzn jego paroprzepuszczalnosci.
Mozna ominac problem kosztow i ryflowania styropianu stosujac listwy dystansowe 2-3 cm pomiedzy wiatroizolacja a styropianem ale warto zastosowac wtedy duze arkusze 1 x 3 m
Najlepsza jest fasadowa welna ale "zjedza" Cie koszty.
powodzenia

Roinim
Posts: 12
Joined: Tue 04 Jan, 2011

Post by Roinim » Mon 10 Jan, 2011

Ech, dobijacie mnie ;( Ale pewnie wiecie co mówicie... dzięki :)
Poczekam jeszcze na wycenę i może z waszą pomocą znajdę jakieś rozwiązanie mieszczące się w budżecie (przeforsowanie jakichś rozwiązań u tego wykonawcy? wybranie innego? może jeszcze się trafi inna alternatywa?)
Nadal chętnie poczytam wasze opnie na nurtujące mnie pytania.
Michał

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 10 Jan, 2011

Chcesz miec wode w sciane to sluchaj czubow. Najtanszy sposob na tynk na styropianie to : listwy 2 x 5 co 25 cm (przyjmujac standartowe wymiary styropinu 50 x 100 cm), otwory w startowce 4 fi 12 (tylko do odplywu wody). O jakich kolkach mowa, stosuje sie wkrety + talerzyki.

Roinim
Posts: 12
Joined: Tue 04 Jan, 2011

Post by Roinim » Mon 10 Jan, 2011

roobik66 wrote:(...) Najtanszy sposob na tynk na styropianie to : listwy 2x5 co 25 (przyjmujac standartowe wymiary styropinu 50x100) , otwory w startowce 4 fi 12 (tylko do odplywu wody). O jakich kolkach mowa , stosuje sie wkrety +talerzyki.
Rozwiń proszę myśl 4 fi 12 :) 4 otwory na metrze bieżącym, czy jakoś inaczej? Tu dodatkowo drugie pytanie: styropian z wentylacją traktować jako ocieplenie, czy jedynie jako podkład pod tynk? Jeśli jako ocieplenie, to w jakim zakresie jego parametry są modyfikowane przez wentylację pionową?
Tematu kołków nie zgłębiłem jeszcze :D - póki co jestem na etapie "kołki a nie klej". Co ci moi fachowcy mają zamiar wymyślić jeszcze nie wiem, ale po otrzymaniu wyceny na pewno usiądę i ją zmodyfikuję, a potem będę myślał czy chcę z tymi ludźmi mieć do czynienia ;/ Ech.

Przyszło mi do głowy takie dziwne rozwiązanie: na listwę startową położyć jakiś materiał wiatroszczelny, a dobrze odprowadzający wilgoć (wełna mineralna, czy co - nie znam się), na tym dopiero ustawiać ściankę styropianu z dylatacją. Czy nie zwiększyłoby to izolacyjności ściany nie zmniejszając jej możliwości "oddychania"? Bardzo proszę mnie nie wieszać za ten pomysł, jeśli jest beznadziejny :D
Michał

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 10 Jan, 2011

roobik66 wrote: listwy 2x5 co 25
co do listew sie zgodze natomiast rozstaw wystrczy taki jak slupki czyli co 40/60 przy stryrpianie 10cm gr (12 lat tak robie i pekniec nie zanotowalem) i arkusze 3mx1m .

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 12 Jan, 2011

Otwory do 500mm2 na mb sa traktowane jako niewentylujace. Mozna uznac ze przy tak mninmalnym ruchu powietrza ten styropian mozna trakrowac jako ocieplenie. Rozstaw 25 w osiach jest sprawdzony i dostosowanu do standartowego formatu styropianu. Nastepny rozstaw 50 to troche za duzo. Oczywiscie sa styropiany 120x60 , ale napewno nie w kategori najtansze.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 13 Jan, 2011

roobik66 wrote: Nastepny rozstaw 50 to troche za duzo
a od kiedy to w szkieltowce masz rozstawy co 50 - .
,chyba nie masz rozeznania w polskim rynku skoro piszesz ze ktos wyprodukuje CI styropian w arkuszach 120x60.( tylko 50cm i jego wielokrotnosc)

Najakiej podstawie twoerdzisz ze rozstaw 50 to za duzo skoro ja stosuje max. rozstaw 56,2(arkusze 1x3m) i sprawdzilem to robiac tak ponad 10 lat nigdy zadne pekniecia nie wystapily(po otynkowaniu sztywnosc jest wystarczajaca od 8cm).
Przelicz sobie ilosc mb laty przy rozstwie co 25cm wyjdzie drozej niz stosujac styropian ryflowany-rozwiazanie nieuzasadnione ekonomicznie.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 13 Jan, 2011

Marcin L wrote:chyba nie masz rozeznania w polskim rynku skoro piszesz ze ktos wyprodukuje CI styropian w arkuszach 120x60.( tylko 50cm i jego wielokrotnosc)
Nie ma problemu - mogę dostarczyć Ci praktycznie każdy wymiar prosty wycinany z bloku o wymiarach 100x120x600cm. Również ryflowany o dowolnym układzie rowków. Od lutego będę miał w ofercie również narożniki styropianowe tzw. "L" do fundamentów i elewacji.
Marcin L wrote:Najakiej podstawie twoerdzisz ze rozstaw 50 to za duzo
roobik66 ma w tej kwestii rację chociaż zapewne nawet nie wie dlaczego. :) W skrócie ujmując styropian odkształca się wymiarowo pod wpływem warunków w jakich się znajduje. Na elewacji od strony zewnętrznej nie stanowi to problemu ponieważ całość jest związana warstwą zbrojoną t.j. siatką zatopioną w kleju. Jednak brak odpowiedniego przylegania od strony wewnętrznej przyśpiesza jego degradację.
Roinim wrote:Wskazane artykuły demonstrują dwa rozwiązania, które dobrze ilustruje załączony tam obrazek. Antidotum na błędy rozwiązania zaprezentowanego z lewej strony ma być rozwiązanie po prawej stronie
Niestety ten rysunek wprowadza w błąd w istotnej kwestii - ryflowanego styropianu. Taki oferuje w niskiej cenie n.p. Styropak z Gdańska.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 14 Jan, 2011

Grzegorz Szostak wrote:mogę dostarczyć Ci praktycznie każdy wymiar
w cenie standardowej ? nie sadze
Grzegorz Szostak wrote: styropian odkształca się wymiarowo
to oczywiste jednak nie na tyle zeby to mialo jakis zauwazalny negatywny wplyw na jego trwalosc,mysle ze ponad 10 lat testow w naturalnych warunkach uprawnia do stwierdzenia ze rozstaw 56cm jesrt wystarczajacy.

Jaki jest sens stosowania listew co 25cm skoro w tych samych kosztach mozna zamontowac s.frezowany.
Grzegorz Szostak wrote: będę miał w ofercie również narożniki styropianowe tzw. "L" do fundamentów
interesujace,jak to wyglada pod wzgledem kosztow,szukam jakiegos rozwiaznia zeby zastapic tradycyjny szalunek jakimis ksztaltkami ze styropianu...?????? :?:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 14 Jan, 2011

Marcin L wrote:w cenie standardowej ? nie sadze
Cena płyt niewymiarowych jest taka sama jak 50x100cm paczkowanych. Około 5% droższe są tylko płyty z frezem ze względu na odpady.
Marcin L wrote:to oczywiste jednak nie na tyle zeby to mialo jakis zauwazalny negatywny wplyw na jego trwalosc
Zależnie od klasy styropianu: płaskość 5-10mm, stabilność wymiarowa 70st.C <2%, normalne warunki <0,2%. O degradacji styropianu decyduje wiele czynników. Polecam porównać wytyczne układania płyt sprzed 10 lat i dzisiejsze.
Marcin L wrote:Grzegorz Szostak napisał/a:
będę miał w ofercie również narożniki styropianowe tzw. "L" do fundamentów
interesujace,jak to wyglada pod wzgledem kosztow,szukam jakiegos rozwiaznia zeby zastapic tradycyjny szalunek jakimis ksztaltkami ze styropianu...??????
Od 80 do 150zł netto/1mb.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 14 Jan, 2011

Grzegorz Szostak wrote: degradacji styropianu decyduje wiele czynników
dotyczy to wielszosci materialow,ale nie zakladalbym tu ze przy rozstawie 25cm styropian degraduje wolniej
.
Grzegorz Szostak wrote:Cena płyt niewymiarowych jest taka sama jak 50x100cm paczkowanych.
a to dziwne jest ,niestandardowy wymiar zawsze kosztuje wiecej.
Grzegorzu prosilbym na priv jakies dane dotyczace tych szlunkow styropianowych. :idea:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 14 Jan, 2011

Ja podalem rozwiazanie dobre i mozliwe do zrobienia z produktow powszechnej oferty handlowej. Rozstaw konstrukcji nie musie sie pokrywac z rusztem . Listwy kreci sie do poszycia nosnego. nie wykluczam ze mozliwe moze byc nabycie styropianu ryflowanego w niedrogej cenie, ale jak mowie zawsze lepiej brac pod uwage rozwiazaniaz powszechnie dostepnych mat..

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 14 Jan, 2011

Marcin L wrote:dotyczy to wielszosci materialow,ale nie zakladalbym tu ze przy rozstawie 25cm styropian degraduje wolniej
Poprawiam się - to są moje szybkie analizy porównawcze do m.in. zaleceń BSO co ułatwia mi bezpośrednia współpraca z producentem styropianu.
Marcin L wrote: Grzegorzu prosilbym na priv jakies dane dotyczace tych szlunkow styropianowych. :idea:
Podaj na forum jakie parametry Cię interesują.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 15 Jan, 2011

interesuja mnie cos podobnego jak w tym linku - http://www.e-izolacje.pl/a/4277,styropi ... kie_test=1
zeby mozna bylo zamiast tradycyjnego szalunku zastosowac elementy ze styropianu i zalec betonem z pompy. :?: szerokosc fundamentu ok. 30 cm.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 15 Jan, 2011

roobik66 wrote:Ja podalem rozwiazanie dobre i mozliwe do zrobienia
Nie twierdze ze to zle rozwiazanie, jest wedlug mnie nieekonomiczne i w takim przypadku tj. listwy co 25 cm lepiej jest zamontowac ryflowany styropian.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 15 Jan, 2011

Marcin L wrote:zeby mozna bylo zamiast tradycyjnego szalunku zastosowac elementy ze styropianu i zalec betonem z pompy.
Do wykonania typowego fundamentu mam inne rozwiązanie, ale szukam jeszcze podwykonawcy drobnego elementu. Kształtka z linku powyżej jest zalewana bezpośrednio w formie i raczej nie ma możliwości wyboru jakości materiału z jakiej jest wykonana co ma kluczowe znaczenie w przyziemiach.

martiner
Posts: 6
Joined: Tue 22 Feb, 2011
Location: Łódź/ Sieradz

Dlaczego nie na wiatroizolacji?

Post by martiner » Wed 23 Feb, 2011

Andrzej08 wrote:Styropian zwykly klejony bezposrednio na plycie osb.
Witam
Nie pamiętam żebym widział nowo budowanego amerykańskiego domu nie pokrytego Tyvekiem :)
Dyskusja poleciała swoimi kolejami a ja chciałbym dopytać dlaczego nie kłaść ryflowanego styropianu bezpośrednio na folie wiatroizolacyjną? W końcu jest ona także paroszczelna z tego co się orientuje (niestety w tej branży nie pracowałem). Nie powinna w takim razie przyjąć wilgoci, powinna za to ja oddać na zew., proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
Dodatkowo styropian jest przecież ryflowany w jakimś celu, tzn aby ułatwiać ruch powietrza, więc w jakimś stopniu powinno zachodzić wentylowanie tej przestrzeni, oczywiście pod warunkiem zastosowania otworów w listwie startowej. Gdyby tak nie było po co stosować ryflowany?!

Mam także wątpliwość czy wprowadzenie za pośrednictwem listewek dystansowych zbyt dużej ilości powietrza nie doprowadzi do zbyt szybkiego niszczenia, starzenia się styropianu po stronie wew.? Styropian nie otynkowany po kilku latach wygląda okropnie, nie wiem jaka jest przez to strata jego właściwości ale z zasady nie powinien być wystawiony na działanie warunków atmosferycznych.
I jeszcze jedno być może głupie pytanie czy oprócz wkrętów do mocowania na foli wiatroizolacyjnej styropianu używa się także kleju do styropianu?
pzdr marcin

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Sat 26 Feb, 2011

Roinim wrote:Wybacz Wojtku, ale Twój post nie odpowiada na moje pytania / problemy.
Wskazane artykuły demonstrują dwa rozwiązania, które dobrze ilustruje załączony tam obrazek. Antidotum na błędy rozwiązania zaprezentowanego z lewej strony ma być rozwiązanie po prawej stronie
Obrazek
Firma z która rozmawiam proponuje mi rzecz pośrednią: układ warstw taki jak po prawej, tyle że z wykorzystaniem zwykłego styropianu, zamiast ryflowanego.
Wojtku, jestem niestety zwykłym zjadaczem chleba i jako taki szukam w życiu rozwiązań nie idealnych, lecz takich które pozwalają żyć - w tym wypadku chcę wybudować dom, taki żeby było mnie na niego stać. Firma daje dobrą cenę (sądząc po tym co zaproponowali znajomym). Ja na ich wycenę czekam i póki co próbuję dowiedzieć się czegokolwiek, co pomoże mi podjąć właściwe decyzje i uchroni od krytycznych błędów. Szukam. Choć bardzo chciałbym zastosować rozwiązanie idealne to obawiam się, że mnie na to nie stać.
Powiedzieć "poszukaj innego wykonawcy" jest bardzo łatwo. Trudniej jest poszukać innego wykonawcy na którego będzie mnie stać. W polskich warunkach szkielety z reguły cenowo niewiele odbiegają od murowanki.
Co do zaproponowanych artykułów o EIFS - niestety nie odpowiadają one wprost na moje pytanie, a jako że nie jestem żadnym budowlańcem i brak mi doświadczenia w tej materii, nie mam zamiaru domyślać się na tej podstawie jak będzie w przypadku pośrednim, bo to najprostsza droga do oszukiwania siebie ;)
Jeśli ktoś byłby w stanie podzielić się w tym temacie swoimi doświadczeniami - będę bardzo wdzięczny.
Nie lubię też robić antyreklamy nikomu, jeśli nie mam pewności, że robi źle. Tak więc wstrzymam się z publikowaniem ich danych ;) Nie omieszkam za to zamęczać Was dodatkowymi pytaniami.

Do zadanych powyżej pytań:
- odnośnie zawilgoceń stwierdzili, że zwykły styropian nie jest wcale taki strasznie paroszczelny i pozwala na migrację wilgoci (hmm... niby się mówi, że do ziemi musi iść styrodur, min. dlatego, że styropian namaka, więc może coś w tym jest?)
- dodatkowo podnieśli oni argument wentylacji ściany w kontekście termicznym - ocieplenie + komin powietrzny jest słabszym ociepleniem niż sam styropian.
- dochodzi temat finansowy: ponoć kołki do styropianu 10cm można kupić na wagę, a do grubszych to już na sztuki, co wydatnie zmienia cenę ocieplenia. Jeśli przyjąć ryflowanie, lub dystans to zmniejsza to grubość możliwego ocieplenia. Jak tu sensownie zgrać jak najlepsze ocieplenie z ceną i jakością?
dołożę jeszcze dwa:
- czy zastąpienie w takim wypadku styropianu innym materiałem izolacyjnym lecz paroprzepuszczalnym załatwi sprawę? Jakie materiały tu polecacie (tak żebym nie zbankrutował, proszę :lol: )
- jaki styropian ryflowany polecacie? i gdzie go kupić? :)

Znalazłem na innym forum poruszony problem izolacyjności styropianu ryflowanego - link - jakie jest Wasze zdanie?
Michał
Witam, i pozwolę się wtrącić ....
Na początku, proponował bym natychmiast zrezygnować z firmy, którą wybrałeś !!!
To co napisałeś, jest po prostu zatrważające i nie wytłumaczalne, jeżeli takie wątpliwości zachodzą, jedno jest pewne .... WYKONAWCA NIE MA POJĘCIA O ZASADACH TECHNOLOGII !!!!
Zastanów się nad tym poważnie .... !
Ile rzeczy jeszcze nie wiedzą, przemyśl i dokonaj wyboru ...
Pamiętaj również, że pewnych rzeczy - nie da się naprawić - lub ich naprawa jest ... bardzo, bardzo kosztowna.

Oczywiście, że styropian ryflowany - tylko i wyłącznie i tylko i wyłącznie w odpowiedni sposób !
Większość firm w Polsce - tych tańszych, nie miała jeszcze pojęcia o frezowaniu płyt po wewnętrznej stronie styropianu (tej od strony ściany) - a przynajmniej nie miała jeszcze rok temu ...
Jestem wykonawcą i wiem co mówię ... Musiałem przesyłać rysunki techniczne firmom jak mają go poprawnie wykonać ... Oczywiście nie wszystkie firmy, ale i nie wszystkie wykonują frezowanie poprawnie ...

pozdrawiam.

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Sat 26 Feb, 2011

Pytacie o ceny .... Płaci się cenę za styropian + frezowanie ... które nie jest aż takie drogie ... w czerwcu ur. płaciłem za styropian: Termoorganika - STANDARD - FASADA, FREZ GR. 200 mm - 155 zł/brutto - 55 m3.
Wtedy inne były ceny ...niż teraz.
pozdrawiam

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 26 Feb, 2011

andstach1 wrote:Oczywiście, że styropian ryflowany - tylko i wyłącznie i tylko i wyłącznie
andstach1 wrote:Jestem wykonawcą i wiem co mówię ... Musiałem przesyłać rysunki techniczne firmom jak mają go poprawnie wykonać
Moze tak spokojniej pisz te posty ,z powyzszego wywnioskowalem ze masz moze jakas wiedze na tamat budownictwa szkieltowego ale jest ona schematyczna .
Preferujesz pewne rozwiazanie ktore nie jest jedynym mozliwym do zastosowania :cool:



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”