Jaka wełna na ściany zewnętrzne ?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Rebelia
Posts: 26
Joined: Wed 12 Nov, 2008

Jaka wełna na ściany zewnętrzne ?

Post by Rebelia » Thu 20 Nov, 2008

chcę ją ułożyć od środka płyty OSB3 18-ki - między belkami. Jaka będzie najlepsza grubość i rodzaj wełny - żeby się nie zsuwała?


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 20 Nov, 2008

A jaki jest przekrój konstrukcji?

Rebelia
Posts: 26
Joined: Wed 12 Nov, 2008

Post by Rebelia » Thu 20 Nov, 2008

Grzegorz Szostak wrote:A jaki jest przekrój konstrukcji?
Na razie tylko OSB3 18 mm, między belki (5*10cm) chcę ułożyć wełnę, potem paroizolację i płytę kartonowo-gipsową. Od zewnątrz wiatroizolacja a potem styropian - jeszcze nie wiem jaki.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 20 Nov, 2008

Rebelia przepraszam, ale... zerknij na podstawy podane w artykułach na stronie www (nie forum). Znajdziesz tam podstawowe kwestie.

Rebelia
Posts: 26
Joined: Wed 12 Nov, 2008

Post by Rebelia » Fri 21 Nov, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Rebelia przepraszam, ale... zerknij na podstawy podane w artykułach na stronie www (nie forum). Znajdziesz tam podstawowe kwestie.
Przejrzałam wszystkie artykuły, ale nie doczytałam się czy taka ściana jaką zamierzam postawić czyli: płyta OSB3-18mm, wełna (właśnie nie wiem jaka minimalnie) i karton-gips jest wystarczająca? Oczywiście z zewnątrz będzie wiatroizolacja na którą podobno można bezpośrednio przykleić styropian, ale też nie wiem jakiej grubości minimalnie być powninien?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Być może nie umiem szukać :oops:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 21 Nov, 2008

Zgodnie z prawem współczynnik przenikania ciepła to max k=0,3W/m2K co powinno być uwzględnione w projekcie. Wyliczenie wymaga dokładnej znajomości wymiarów poszczególnych warstw, izolacji, przestrzeni wentylacyjnych i elewacji - w skrócie dokładny przekrój ściany zewnętrznej. Na bazie tego można dobrać wełnę, która spełni minimalne wymagania.

Rebelia
Posts: 26
Joined: Wed 12 Nov, 2008

Post by Rebelia » Fri 21 Nov, 2008

Gorzej jak ktoś nie ma projektu i sam coś próbuje na prędce sklecić przed zimą bo nie ma gdzie mieszkać :sad:
Jakbym miała projekt to bym nie zadawała takich głupich pytań.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 21 Nov, 2008

Rebelia wrote:Gorzej jak ktoś nie ma projektu i sam coś próbuje na prędce sklecić przed zimą bo nie ma gdzie mieszkać
ups

Zakładając warstwy (od wewnątrz):
- płyta GKB,
- paroizolacja,
- wełna w konstrukcji,
- osb 18 mm,
- wiatroizolacja,
- siding 12 mm,
Wprawdzie obliczenia na szybko ale wychodzi, że wełna nie powinna mieć współczynnik λD=0,040 W/mK lub mniejszy. Założeniem jest konstrukcja 15cm (nie 14cm).

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Fri 21 Nov, 2008

zartujesz sobie czy o co chodzi?

1. budujesz dom (w dodatrku całoroczny, bo bedziesz w nim mieszkac zimą) i nie masz projektu. Pozwolenia zatem też? :)
2. co do wełny to każda bedzie się zsuwała, i z czasem ubijała, wiec przeczytaj co trzeba zrobić a nie jaka ma byc, zeby się nie zsuwała.
3. układ ktory proponujesz jest ok, teoretycznie, ale nie podałaś przekroju belek, wiec kto ci ma powiedzieć jaka grubość ci się zmieści????
4. Jeżeli masz w nim mieszkać, to osobiscie dałabym - minimalnie 15 cm wełny i 5 na zewnątrz styropianu.

Rebelia
Posts: 26
Joined: Wed 12 Nov, 2008

Post by Rebelia » Fri 21 Nov, 2008

nie nie żartuję, zamierzam to potem zgłosić - ma to być coś na kształt domku holenderskiego, a ten jest na zgłoszenie. Zresztą nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem - załóżmy że jest to wóż Drzymały a takowy pozwoleń nie wymaga. Wy sobie siedzicie za ciepłymi biureczkami i jeszcze się oburzacie, że bez projektu. A może się postawcie w sytuacji - gdy ktoś - jest bez wyjącia?? Więc kombinuje jak się da... Wydawało mi się że forum jest po to aby poradzić w każdej sytuacji a nie rzeby nię mądrzyć! Dziękuję za odpowiedzi i czekam na dalsze podpowiedzi. Jakbym miała projekty i wszystko wypisane w szczegółach to po co zadawałabym te pytania? Belki mają 10X15cm

Rebelia
Posts: 26
Joined: Wed 12 Nov, 2008

Post by Rebelia » Fri 21 Nov, 2008

Grzegorz Szostak wrote:
Rebelia wrote:Gorzej jak ktoś nie ma projektu i sam coś próbuje na prędce sklecić przed zimą bo nie ma gdzie mieszkać
ups

Zakładając warstwy (od wewnątrz):
- płyta GKB,
- paroizolacja,
- wełna w konstrukcji,
- osb 18 mm,
- wiatroizolacja,
- siding 12 mm,
Wprawdzie obliczenia na szybko ale wychodzi, że wełna nie powinna mieć współczynnik λD=0,040 W/mK lub mniejszy. Założeniem jest konstrukcja 15cm (nie 14cm).
NO UPS UPS, ALE DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ. :smile:

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Fri 21 Nov, 2008

Wełna mineralna na ściany może być z rolki lub z płyty. Jednak płyta jest lepsza bo z czasem będzie mniej się ubijać.
Styropianu NIE wolno kleić bezpośrednio do membrany - montuje się go na kołki i wkręty i jest to styropian ryflowany lub zwykły na łatach ze styropianu.

Rebelia
Posts: 26
Joined: Wed 12 Nov, 2008

Post by Rebelia » Fri 21 Nov, 2008

a słyszałam, że jest taka wiatroizolacja na którą bezpośrednio można montować "zwykły" styropian

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Fri 21 Nov, 2008

Generalnie nie sluchaj tylko poznaj fakty :mrgreen:
Jest duzo "doradzaczy" ale nie zawsze maja pojecie o tym o czym mowia.
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”