wiatroizolacja - czy konieczna na plyte osb?

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
m-blue
Posts: 21
Joined: Fri 08 Apr, 2011
Location: Częstochowa

wiatroizolacja - czy konieczna na plyte osb?

Post by m-blue » Fri 08 Apr, 2011

witam, do tej pory tylko przeglądałem posty, obecnie coś mi się już urodziło do pytania, stąd będę wdzięczny za pomoc.
przeglądając forum wyszukałem, że o ile dobrze rozumuję z wiatroizolacji można/trzeb zrezygnować jedynie na ściankach wewnętrznych?
Moje pytanie dotyczy dachu ( prosty domek, szkielet - deska na zewnątrz, od środka między belki pionowe będzie wełna.
Pytanie, czy ze względu na to, że dach był przewidziany pod gont i przez to pokryty płytą osb, później papą i na to poszła blachodachówka, potrzebna jest wiatroizolacja? Na ściankach bocznych, ze względu na deski jest to oczywiste, ale co z dachem?
Czy konieczność wiatroizolacji jest związana z ew. przerwą wentylacyjną którą trzeba zostawić między wełną a osb?
Czy z dwojga złego lepiej jest dać wełnę 10cm zamiast 15 i zostawić wentylację, czy 15 położyć na wiatroizolację nie zachowując żadnej odległości od płyty osb ?
Pozdrawiam,
Michał
Pozdrawiam,
Michał


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 09 Apr, 2011

Piszesz trochę chaotycznie i nie bardzo wiadomo czego dotyczą twoje pytania - dachu czy ścian.
Radzę więc powtórzyć pytania z podziałem - dotyczy dachu, - dotyczy ścian zewnętrznych.
A tak przy okazji - w ścianach wewnętrznych nie stosuje się żadnych folii - ani wiatroizolacyjnej ani paroizolacyjnej. I jeszcze jedno - określenie "wiatroizolacja" dotyczy folii używanej na ściany; na dachy stosuje się folie dachowe. Może stąd moje niezrozumienie Twoich pytań.

m-blue
Posts: 21
Joined: Fri 08 Apr, 2011
Location: Częstochowa

Post by m-blue » Sat 09 Apr, 2011

witam,
precyzując:) pytanie tyczy się ocieplenia dachu, który jest zbudowany tak,że na belkach jest płyta osb, na niej papa i później blachodachówka - taka konstrukcja, bo miał być gont bitumiczny.
Piszę o paroizolacji pod dach, ponieważ jest płyta osb i papa i z tego co doczytałem, to właśnie jest wiatroizolacja (?).
Co do wełny - ponieważ od góry jakby wiatrowa izolacja jest idealna ( chyba idealna,bo jest płyta, papa), czy mogę wełnę położyć bezpośrednio na płytę, nie zachowując żadnej przestrzeni wentylacyjnej ( jeśli będzie wentylacja, to pewnie wiatroizolacja jest niezbędna), wtedy zmieści mi się 15cm wełny. Jeśli założę, że trzeba nabić na płytę osb wiatroizolację z odstępem od płyty ok2-3cm, na to do dopiero wełna ( ale już wejdzie 10cm) , paroizolacja i ew boazeria?

Jeszcze jedno - domek ma być letniskowy, ale ocieplony, więc uprzedzając pytanie o to że 15cm na dach to mało, jeśli tam więcej, to z góry już mi mało co zostanie:) domek podobny jak zdjęcie z załącznika ( zdjęcie firmy altbud), ale antresola jest wyższa i tam jest spanie - nad tarasem.

Nie mam niestety czasu zająć się wszystkim samemu, a u mnie w okolicy każdy fachowiec mówi coś innego. Już na etapie budowania kilka razy zaufałem fachowcom i dopiero później wychodzi co wychodzi... żeby nie było, ze mam awersje do fachowcow- sam jestem jakby fachowcem, ale nie od budowania, tylko od elektryki/automatyki, więc nie mówię, że wszyscy są źli:) ale że jak się człowiek na czymś nie zna a 3 mówi coś innego, to ciężko znaleźć rozwiązanie...
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi:)
Attachments
domek.jpg
Pozdrawiam,
Michał

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sat 09 Apr, 2011

Paroizolacje dajesz na kazdej przegrodzie zewnetrznej czyli scianie i dachu wewnatrz domku, za ktora para moze spotkac zimne powietrze :)
Wiatroizolacje dajesz na sciany z zewnetrzne z zewnatrz.
Na dachy idzie membrana dachowa. Wg mojej wiedzy w tym przypadku nie potrzebujesz bo dach jest z poszyciem. Takie rozwiazanie widzialem rowniez nawet dzisiaj w broszurkach na targach budowlanych w Krakowie.
Na rysunkach z poszyciem na dachu (OSB) nie bylo nic wiecej oprocz lat i kontrlat na to wlasciwe pokrycie dachu, a pod OSB szczelina powietrzna. Natomiast w przypadku membrany dachowej od razu byly laty i kontrlaty i pokrycie dachu.

m-blue
Posts: 21
Joined: Fri 08 Apr, 2011
Location: Częstochowa

Post by m-blue » Sat 09 Apr, 2011

dzięki za info,
co do tego, że od zewnątrz jest wiatro, od środka daje się paroizolację, żeby wilgoć nie szła z pomieszczeń, to wiem, nurtuje mnie tylko to, czy jeśli nie dam wiatroizolacjy, czy membrany dachowej na dach, to czy mogę poprostu upchać wełnę i nabić na nią paroizolację, czy muszę np. robić jakieś otwory żeby wełna w środku oddychała, tzn, żeby przewiew był, jeśli będzie przewiew, to chyba wilgoć też będzie... chyba że przewiew przez wiatroizolację?

Zastanawia mnie też, czy jeśli mam deskowanie z zewnątrz - porozsychane deski, mają niewielkie szpary na połączeniach ( pioro/wpust) , ale nie takie, żeby woda się dostawała - czy można też na to dać wełnę - mowią, że jak najbardziej, bo wełna będzie przez to oddychać, dla mnie to bzdura, bo przecież z zewnątrz będzie przez te szpary dostawać się wilgoć ( chyba) . Na moje oko, niezbędna jest wiatroizolacja, ale dzisiaj znów słyszałem, że nie musi byc...
Pozdrawiam,
Michał

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 10 Apr, 2011

Załóż wiatroizolację i membranę dachową. Wyobraź sobie wietrzny dzień i to co dzieje się z twoim domem bez wiatroizolacji. Od strony nawietrznej powstaje nadciśnienie i chłodny wiatr wciska się w każdą szparę budynku, po zawietrznej podcisnienie wysysa z domu ciepło a Ty w środku podkrecasz ogrzewanie by utrzymać spadającą temperature. Fajna perspektywa prawda? To tak abstrachując od innych zalet membran wszelakich.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”