Drewno bez impregnacji oraz brak folii paroprzepuszczalnej

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
rysic
Posts: 2
Joined: Wed 12 Oct, 2011

Drewno bez impregnacji oraz brak folii paroprzepuszczalnej

Post by rysic » Wed 12 Oct, 2011

Witam,
Jestem bardzo świeżutki w tej tematyce, więc proszę o łaskawe traktowanie :)
Postanowiliśmy wybudować domen z prefabrykatów i ostatnio nawet byliśmy na rozmowie odnośnie projektu itp. W czasie rozmowy bombardowałem pytaniami i dowiedziałem się kilku rzeczy, które są sprzeczne z tym, co wcześniej wyczytałem. Poinformowano mnie mianowicie, że:
- drewno jest komorowo suszone, ale nie impregnowane, bo komorowo suszone i czterostronnie strugane drewno nie musi być już impregnowane
- zamiast folii paroprzepuszczalnej, używana jest płyta farmacel, która sama w sobie już tą własność posiada
- czytałem, że ocieplenie styropianem powinno być oddzielone od budynku a tam w fabryce widziałem, że jest przyklejone bezpośrednio do tej płyty farmacel, bez żadnych listewek
Czy powyższe podpunkty są OK? Firma wydaje się być całkiem wiarygodna, choć by dlatego, że należy do Stowarzyszenia Domów Drewnianych...
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 12 Oct, 2011

Nie wiem co to za firma, ale postaram się odpowiedzieć na powstałe wątpliwości:
- drewno suszone komorowo i czterostronnie struganie - nie wymaga impregnacji chemicznej,
- piszesz o braku foli paroprzepuszczalnej (mam nadzieję że chodzi o folie wiatroizolacyjną0 na płycie Fermacell - takie rozwiązanie jest poprawne,
- klejenie styropianu do poszycia z płyty Fermacell jest jak najbardziej dozwolone; nie jest dozwolone klejenie do płyt drewnopochodnych, bez zastosowania odpowiednich uszczelnień. Ale o tym poszukaj już na Forum.
Jak więc widzisz, firma ????? spełnia całkowicie wszelkie wymagania w zakresie technologii drewnianego budownictwa szkieletowego.
Zatem powodzenia.
PS. Przy okazji proszę napisz mi na priva jakiej firmy temat dotyczy.

rysic
Posts: 2
Joined: Wed 12 Oct, 2011

Post by rysic » Thu 13 Oct, 2011

Dziękuję za szybkie odpowiedzi!
Dlaczego takie drewno nie potrzebuje impregnacji? Przecież robale bez impregnacji na pewno się nim zainteresują...?
Co do folii, to myślałem o tej od strony zewnętrznej domu (wewnątrz jest paroizolacyjna) i wydawało mi się, że ma być paroprzepuszczalna, żeby ewentualną wilgoć wypuszczała z budynku...

Complexpartner
Posts: 4
Joined: Fri 30 Dec, 2011
Contact:

Post by Complexpartner » Mon 02 Jan, 2012

Drewno suszone komorowo i strugane czterostronni nie wymaga impregnacji. Suszenie komorowe zabija wszelkie możliwe larwy owadów oraz zarodniki pleśni i grzybów. Natomiast gładka powierzchnia drewna utrudnia dostanie się owadów więc ich zainteresowanie takim materiałem jest znikome. Impregnacja niestety wiąże się z zastosowaniem chemii więc to co szkodzi robalom z pewnością nie jest nieszkodliwe dla ludzi.

lechtro
Posts: 8
Joined: Wed 13 Apr, 2011
Location: białystok

Post by lechtro » Tue 03 Jan, 2012

Można jeszcze dodać, że suszenie komorowe usuwa z drewna smakujące robalom składniki - podobno. :smile:



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”