Rozstaw belek stropowych

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Robin
Posts: 2
Joined: Wed 21 Mar, 2012

Rozstaw belek stropowych

Post by Robin » Wed 21 Mar, 2012

Witam jestem nowy na tym forum i mam pytanie do osób orientujących się w technologi szkieletowej.
Jestem w trakcie projektowania domku letniskowego całorocznego, ok 100 m powierzchni uzytkowei wielkości 5 x 10 m. Domek będzie pokryty blacho dachówkom co obniży jego wagę. Ściany zewnętrzne zaprojektowałem w przekroju 40 x 140 mm KVH. Ale mam mętlik w głowie odnośnie stropu parteru i poddasza użytkowego. Na poddaszu chciałem zrobić 3 sypialnie i nie wiem jaki zastosować przekrój belek stropowych. Chciałbym zastosować KVH 60 x 240 mm, rozstaw co 600, ale nie wiem czy przy długości belki stropowej równe 5 m, co daje jakieś 4,7 m od ściany do ściany. Wytrzyma obciążenie?. W sypialniach będzie komoda, łózko i biurko pod komputer nic więcej. A na parterze salon pokoi rekreacyjny kuchnia i łazienka. A jak nie to jaką i bym potrzebował belkę stropową i w jakim rozstawie.


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 22 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 22 Mar, 2012

osobiscie zmniejszylbym rozstaw i zastosowal klasyczna belke stropowa o przekroju 38x235.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 22 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 22 Mar, 2012

TERMIT wrote:sugerowanie czegokolwiek zwiazanego z wytrzymaloscia konstrukcji, bez znajomosci wszystkich parametrow swiadczy o braku wyobrazni
nie zgadzam sie w tym przypadku MASZ WSZYSTKIE DANE rozpietosc ,przekroj drewna i planowane przeznaczenie pomieszczen - nic wiecej w tym przypadku nie potrzeba.
Uwazam ze mozna sugerowac pewne rozwiazania np. do takiej a a takiej rozpietosci przy zastosowaniu danego przekroju drewna wystarczy to i to....kompletnie nie zgadzam sie z twoim sposobem podejscia do tematu.
Na budowie ciesla niema czasu na rozmyslania ,musi wiedziec na co moze sobie pozwolic bez zadnego liczenia-skoro pracowales ,,z mlotkiem w reku" to dziwi mnie Termicie takie podejscie...byc moze to b.dawno temu bylo i zapomniales jak to w praktyce wyglada.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 22 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 23 Mar, 2012

Ale co Ty chcesz Termicie wrzucac i przeliczac ??? strop ma rozpietosc 4,7 m i kazdy dobry ciesla powie CI jakie belki nalezy zastosowac...rozumiem jakies kratownice dzwigary itp to nalezy przeliczac...ale prosty strop??
WLasnie to mnie dziwi ze po wybudowaniu 100 domw jak twierdzisz jeszcze masz jakies watpliwosci przy prostym stropie ?????

Budowanie to przede wszystkim ,,machanie mlotkiem" juz napisalem ze architekt przedstawia swoja koncepcje po ustaleniu z inwestorem a buduje ciesla ...pracowalem na kontraktach z CIesliami z Norwegii ,US,Szwecji , Daniii i oczywiscie z Polskimi profesjonalistami i zaden nie przeliczal takich rzeczy, kazdy z nich z glowy potrafil powiedziec jakie belki nalezy uzyc przy jakiej rozpietosci a wiekszosc bez dokumentacji byla w stanie rozrysowac konstrukcje i policzyc z duza dokladnoscia tarcice w na caly dom w ciagu godziny wiedzac jakie przekroje uzyc ....wiec nie rozsmieszaj mnie ze cos przy prostym stropie trzeba przeliczac po wybudowaniu jak twierdzsz 100 domow...
TERMIT wrote:powiedzialem Ci wybuduj 100 domow wtedy zaczniemy rozmowe
a skad wiesz ile zbudowalem obiektow ??? narazie to ja stwierdzam na podstawie tego co widze , a nic nie wiedze tylko czytam ze cos tam budowales ale z prostym stropem masz problem.....znowu wchodzimy w konflikt ale sory ,woda sodowa do glowy CI uderzyla po tym pobycie w US.
Pocztalem troche twoich postow z innymi forumowiczami i we wsyzstkich wypowiedziach uwazasz sie za najmadzyejszego ...sory ale tak to odbieraja tez inni
pozdrawiam :cool:

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 23 Mar, 2012

Marcin L wrote: ...pracowalem na kontraktach z CIesliami z Norwegii ,US,Szwecji , Daniii i oczywiscie z Polskimi profesjonalistami i zaden nie przeliczal takich rzeczy, kazdy z nich z glowy potrafil powiedziec jakie belki nalezy uzyc przy jakiej rozpietosci a wiekszosc bez dokumentacji byla w stanie rozrysowac konstrukcje i policzyc z duza dokladnoscia tarcice w na caly dom w ciagu godziny wiedzac jakie przekroje uzyc ....
To już trąci trochę science fiction.
Proszę Marcin L, nie pisze tego, żeby podważyć Twoje kompetencje zawodowe - robię to w interesie inwestora i wykonawcy.
Każdą budowę należy prowadzić zgodnie z projektem, każda zmiana wymaga akceptacji projektanta, poprawy projektu i wpisu do dziennika budowy.
Wykonawca nie ma prawa na budowie "pierdnąć" niezgodnie z projektem (przepraszam, ale dramaturgia prozy tego wymaga). Kierownik budowy jw.
Takie jest prawo i ktoś kto postępuje inaczej prędzej czy później boleśnie się nauczy.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 23 Mar, 2012

Ciekawe jest to ze zawsze prowadzicie dyskusje w parach.... no coz pewnie to zbieg okolicznosci.
Widze ze zarowno TOJA jak i Termit nie jestescie zbyt czestymi bywalcami na budowach skoro piszecie to co piszecie. Zycze wszystkim wykonawca ktorzy realizuja wasze "projekty" powodzenia. Nie zapomnijecie zalaczyc instrukcji obslugi mlotka dla nich ze szczegolowym opisem pod jakim katem i z jaka sila nalezy wbijac gwozdzie :lol: poniewaz jesli tych wytycznych nie bedzie w pojekcie zgodnie z tym co pisze TOJA nie beda mogli oni "nawet pierdnac na budowie" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
TERMIT wrote:to co jest dobre w US nie koniecxznie jest dobre w Europie
i na odwrot
TERMIT wrote: ale pozniej mozemy sie umowic i tu na forum, sprawdzimy swoja wiedze
wez prosze mlotek i gwozdzie zebym udowodnil CI ze kiepsko wbijasz gwozdzie z reki...sory alo skoro Ty jestes przemadrzaly i ja nie pozostaje dluzny...j
:roll: Kazda wymiana postow konczy sie tym samym....na sile chcesz udowadnic ze masz racje ...nawet jak jej nie masz tak jak w przypadku tego watku zupelnie nie zwiazanego z moja osoba - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic. ... 0444#30444
Nie moge tego zrozumiec ktos twierdzi ze wybudowal ponad 100 domow i potrzebuje obliczenia przy prostym stropie o rozpietosci 4,7 m gdyz bez tego nie wie jakie belki ma zastosowac :roll: - w moich oczach i wiekszosci ciesli ktorzy to przeczytali (a mam nadzieje ze czytaja) twoja wiarygodnosc z calym szacunkiem ale w tym momencie spadla do 0 :cry:
Wybacz TOJA ze pomine twoja wypowiedz odnosnie sf... :cool:

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 23 Mar, 2012

Termit nie chce wchodzic z toba w konflikt ale za kazdym razem gdy zaproponuje powrzechnie stosowane akceptowne rozwiazanie (jak w przypadku stropu) wyskakujesz ze tymi swoimi normami.
Twiedzisz ze strop o rozpietosci 4,7 m przy zaproponowanym przeze mnie przekroju 38 x 235 mm w rozstawie 36,2 cm nie spelnia norm??? To dlaczego wiekszosc ciesli to wlasnie wykonuje i ktos te domy odbiera zarowno w Polsce jak rowniez np w Skandynawii - czyzbys podwazal kwalifikacje swoich kolegow po fachu tzn architektow.

Ja jestem praktykiem mnie i prawdziwych ciesli nie interesuje nr normy my mamy wiedziec jak to zrobic , nasze podejscie do tematu budowy jest odmienne.

Wnioskuje ze pracujesz w biurze projektow, ja choc ostatnio juz wlasnymi rekami malo buduje przebywam ciagle na budowie. Dla CIebie wazne sa papiery a dla mnie wazne jest zeby ten "twoj" papier mial jakies praktyczne zastosowanie.
Skoro twierdzisz ze budowales kiedys wlasnymi rekoma to prosze przypomnij sobie te czasy... czy wazny byl wtedy nr. normy /kodu itd?? Czy wazniejsze bylo jaka deske wziac do reki zeby "zbic'' strop, sciane czy tez dach.
Jesli inwestor sie pyta na forum czy belka o przekroju X wytrzyma przy rozpietosci Y to ja z doswiadczenia moge odpowiedziec tak lub nie - chyba zgadzasz se ze mna ze cytownie norm dla laika inwestora nie jest istotne. On chce wiedziec bo wzial miarke czy ta belka ktora mu jego ciesla zamontowal jest OK.

:neutral: to nie jest nic osobistego nie znamy sie, unikajmy wiec pisania typu... udowodnie Ci na forum czy tez wez ze soba motek - to taka moja mala prosba choc i mnie czasem ponosi.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 23 Mar, 2012

TERMIT wrote: kvh
male nieporozumienie ja caly czas proponuje lita belke o przekroju 38 x 235 mm. Do KVH nie mam do konca zaufania.

Ja rowniez
TERMIT wrote: biore odpowiedzialnosc za to co mowie
moja wiedza opiera sie jadnak na praktycznym doswiadczeniu.
Nie neguje wiedzy teoretyczne jest ona jak najbardzie potrzebna w biurze a juz nieco mniej na budowie.
Twoj sposob pisania jest dosc irytujacy moim zdaniem , wiec odrazu nastawiam sie na ,,kontre" :mrgreen:

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 23 Mar, 2012

od poczatku napisalem ze osobiscie zastosowalbym belke 38x235 czyli klasyczny przekroj standardowej drewnianej belki...i caly czas mialem to na mysli. :cool:

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by Wojciech Nitka » Fri 23 Mar, 2012

Robin wrote:Chciałbym zastosować KVH 60 x 240 mm, rozstaw co 600, ale nie wiem czy przy długości belki stropowej równe 5 m, co daje jakieś 4,7 m od ściany do ściany.
Cały czas rodzą się "dziwne" rzeczy, kiedy TERMIT pisze. A wystarczy dokładnie poczytać a nie za wszystko podejrzewać Admina. Ciekawe że innym Forowiczom się nic dziwnego nie dzieje.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 23 Mar, 2012

TERMIT wrote:dziwne
A kto to napisał?
Nie mam żadnych informacji, by którykolwiek Forowicz miał problemy z wysyłaniem postów.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 23 Mar, 2012

@TERMIT
Masz rację treść postów Marcin L zmieniła się. Miedzy innymi o rozstawie tych belek 38x235 - proponował 40 (te "40" cytuję dosłownie).
Administrator ma narzędzia, aby potwierdzić.

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Fri 23 Mar, 2012

Witam.
Nie chciałbym się wtrącać, ale szkoda, ze w postach nie wyświetla się informacja o tym, ze (i kiedy) są edytowane - tak jest na innych forach - przez to cala dyskusja stała się nieczytelna i trudna do zrozumienia. Sledze ja od początku i również pamiętam poprzednia wersje posta MarcinaL, która wywołała te kłótnię. Bez tego tego zdania cala ta dyskusja traci sens. Ale uczciwym byłoby gdyby po takich edycjach pozostawał jakiś ślad (to propozycja do Admina forum). Jeżeli chodzi o znikające posty to tez mi się to nieraz zdarzyło, kiedy pisałem zbyt długo - teraz zawsze kopiuje posty zanim je wyślę - jeżeli w międzyczasie " wyrzuci" mnie z forum to je wklejam jeszcze raz i wysyłam już bez problemu.

pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 23 Mar, 2012

Marcin L wrote:Twiedzisz ze strop o rozpietosci 4,7 m przy zaproponowanym przeze mnie przekroju 38 x 235 mm w rozstawie 36,2 cm nie spelnia norm???
Panowie, zapewne Wam o tą wypowiedź chodzi. 36,2 +3,8 cm daje osiowy rozstaw 40 cm. Zresztą niech Marcin L sam się wypowie.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 23 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 23 Mar, 2012

@Wojciech Nitka
Trochę szacunku dla naszej inteligencji.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 24 Mar, 2012

Nie wiem o co ten "dym". Napisalem ze osobiscie zaproponowalbym belke 38 x 235 mm majac na mysli drewno. Nie sprecyzoawlem swojej wypowiedzi, ale przekroj sugerowal ze mam na mysli lite drewno od samego poczatku.

Mnie nic sie nie tnie cytuje pisze wstawiam fotki od zawsze wiec niewiem w czym ma problem Termit ... ale to nie moja dziedzina i sie nie wypowiadam.

Podsumowujac - Termit mial na mysli KVH a ja lite drewno wiec od samego poczatku kazdy z nas myslal i pisal o czym innym - i jak zwykle :wink: bylo starcie TERMIT VS MARCIN L

W sumie to i tak odbieglismy od tematu pierwotnego dowadzac co jest wazniejsze , teoria na papierze czy praktyla na budowie .

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 24 Mar, 2012

TERMIT wrote:jakie drewno uzywa
sam Termicie przyznales ze myslimy o drewnie .....ale teraz to juz sam nie wiem... :roll: :roll: :roll: hhhhmmmmmmmmmmm

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 24 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 24 Mar, 2012

to dziwne jest gdyz nie pamietam co do slowa co napisalem...ja w kazdym razie pisalem jak zwykle ,,od gory do dolu"odpisujac na twoje posty.
Ale cos jest nie tak , zapytalem dlaczego sugerujesz obnizenie wysokosci belki a ty odpisales ze nie sugerujesz( bo to jest w poscie ponizej) i tego mojego pytania faktycznie brak :?:

Cos jednak skraca p.Wojciechu, nieda sie przeciez wpisac ani skasowac samodzielnie w srodku watku postu.Zawsze kolejny post wpisywal sie ponizej jako odpowiedz.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 24 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 24 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

MarcinB
Posts: 38
Joined: Mon 20 Oct, 2008

Post by MarcinB » Sat 24 Mar, 2012

:mrgreen:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 24 Mar, 2012

TERMIT wrote:bo sie sciemnia
to mi sie kojarzy z takim kawalem....zapytam oczywiscie "dla jaj' :mrgreen:
to co ty pijesz Termicie :mrgreen:
pozdrawiam

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sat 24 Mar, 2012

Zresztą niech Marcin L sam się wypowie.
6 lat pisze na tym forum i zawsze wydawalo mi sie ze zmienic textu sie nieda w srodku watku...tak bylo o ile dobrze pamietam.
Teraz jednak zrobilem sobie maly test i jednak taki post mozna zmienic- prawdopodobnie :oops: zamiast ,,cytuj" wcisnalem ,,edytuj" napisalem kolejny post kasujac nieswiadomie poprzedni - co by sie zgadzalo bo 3 z kolei post nie pasuje zupelnie do odpowiedzi Termita a powinien byc na koncu naszej dyskusji .
Niektorzy wiedza ze piszac na forum rozmawiam jednoczesnie przez telefon i robie kilka jeszcze innych rzeczy jednoczesnie nie zdziwia sie ze cos tam nieswiadomie skasowalem.
Zapewniam jednak ze niemialo to nic wspolnego z tym iz Termit mial na mysli KVH a ja pisalem o drewnie, poniewaz ja nie mialem najmnijszego zamiaru nic zmieniac w swoich postach .

ALE ,,PRZYPAŁ :oops: "

Jednoczesnie apeluje do administratora forum zeby zlikwidowal mozliwosc zmiany postow w srodku watku,rozumien ze 1 post wstecz mozna sobie korygowac ale poco 10 postow wstecz-uwazam ze jest to niepotrzebne i moze narobic sporo zamieszania tak jak w tym przypadku.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

Więc widzisz Robin, jeżeli jesteś tworem Matrixa, narodzonym w celu podniesienia popularności tego forum, to Potencjalny Inwestorze ile jest warta rada internetowa tzw. fachowców (nie wyłączając mnie).
Rozstaw, rozmiar i klasę drewna belek bierz z projektu. Jeżeli tego tam nie ma zwróć się do projektanta. Jeżeli kupując projekt nie ustaliłeś warunków nadzoru autorskiego prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić.
I "Tu jest pies pogrzebany".



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”