Rozstaw belek stropowych

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 24 Mar, 2012

Może wtrącę swoje dwa grosze w dyskusję.
Większość projektantów projektuje konstrukcje domów w znany dla siebie sposób. Jedni nawiązują do konstrukcji ryglowej inni do lekkiego szkieletu drewnianego. Taki projekt trafia do firmy wykonawczej, która podobnie jak architekci - jedne budują w konstrukcji zbliżonej do konstrukcji ryglowej, inne w typowej lekkiej konstrukcji szkieletowej - po prostu - każda z firm buduje w opanowanej przez siebie technologii.
Nigdy, podczas swojej działalności nie spotkałem, by firma wykonawcza przeprojektowywała oficjalnie (występowała o nowe pozwolenie na budowę), obcą im konstrukcje, na konstrukcję stosowaną przez firmę. W tym temacie raczej wewnątrz firmy wykonuje się wewnętrzną adaptację projektu do swojej konstrukcji. I tak, projekt domu o konstrukcji zbliżonej do ryglowej firma stawia w lekkim szkielecie drewnianym. Powyższe opiera się w głównej mierze na posiadanym doświadczeniu danej firmy wykonawczej.
Nie wnikam czy jet to prawidłowe czy nie, ale tak się dzieje na większości budowach.


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

Wojciech Nitka wrote:Nigdy, podczas swojej działalności nie spotkałem, ...
Proszę wybaczyć:
- po pierwsze: co to za argument
- po drugie: nie zna Pan Prawa Budowlanego
- po trzecie: tym postem wystawia Pan złe świadectwo firmom, którym udziela rekomendacji.
Wojciech Nitka wrote:Nie wnikam czy jet to prawidłowe czy nie, ale tak się dzieje na większości budowach
Całe szczęście, że to nie jest prawda.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by TERMIT » Sat 24 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

TERMIT wrote:DIN 1052:2008-12
To nie jest dokładnie tak - to jest numer normy, wg której projektuje się konstrukcje drewniane. O możliwości stosowania materiałów decyduje oznaczenia CE. Nie radzę kupować na terenie Polski KVH bez tego oznaczenia - z reguły oznacza to jakiś przekręt. Często sprzedaje się tak produkty, które nie przeszły procedur kontrolnych, więc nie mają założonych parametrów wytrzymałościowych (dotyczy to fabryk Polskich i Niemieckich).

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 24 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by TERMIT » Sat 24 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

TERMIT wrote: czy firmy niemieckie tez stosuja tego rodzaju praktyki ?
A skąd wniosek, że firmy niemieckie są lepsze (lub gorsze - zależy od punktu widzenia) ? Firmy zakłada się w celu osiągnięcia maksymalnego zysku, zysk maksymalizuje się minimalizując koszty i gdzieś po drodze ... . Potem firma odcina się od praktyk "czarnej owcy", która dotychczas dostawała nagrody.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 24 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 24 Mar, 2012

Panowie toja i TERMIT,
może nie do końca wyraziłem się jasno - w większości projekty są przerabiane wewnątrz firmy, ale przez osoby mające stosowne uprawnienia, czy też projektantów ściśle współpracujących z firmami.
Atak typu "nie zna Pan Prawa Budowlanego" czy "tym postem wystawia Pan złe świadectwo firmom, którym udziela rekomendacji" nie ma tu nic do rzeczy.
Pozdrawiam

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 24 Mar, 2012

@Wojciech Nitka
Jeżeli praktyka wykonawców opisana w Pańskim poście, którego pointa brzmi:
Wojciech Nitka wrote:Nie wnikam czy jet to prawidłowe czy nie, ale tak się dzieje na większości budowach.
opisuje proces wykonania dokumentacji zastępczej - przez uprawnionego projektanta i włączenia jej do dokumentacji budowy, wpisanie zmiany do dziennika budowy z odpowiednią kwalifikacją - przez uprawnionego projektanta to cofam swoje słowa.
Bo zastanówmy się co to znaczy w przeciwnym przypadku: na końcu tych wszystkich budów ktoś napisał oświadczenie o zgodności wykonania obiektu z projektem. A to już nie jest "zabawa" z uchybieniami Prawa Budowlanego. Mam nadzieję, że widać cudzysłowy - mam pełen szacunek do każdego Prawa (a w szczgólności do KK :cry: ).

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 25 Mar, 2012

.Niestety wiekszosc projektantow slyszac ,,konsrukcja drewnana" wyglada tak :shock:
I dlatego podkreslam ze wykonawcy nie maja innego wyboru-musza operac sie u nas w kraju na swiom doswiadczeniu.
Pozatym jednaego nie rozumiem dlaczego takie niekompletne dokumentacjie ,,przechodza" w urzedach .

Ja biore kase za wybudowanie domu a projektant za jego zaprojektowanie.I tu zgadzam sie z ktoras z poprzednich wypowiedzi TOJA -powinienem wziac projekt i miec wszystko rozrysowane szczegolowo.

Praktycznie wyglada to tak ze za kazde uzupelnienie dokumentacji za ktore wzielo sie juz kase(powinna byc kompletna o samego poczatku)bierze sie od inwestora kolejna kase .
Wiec to ze tak sie dzieje na budowach jest w duzej mierze spowodowane niewywiazywaniem sie architektow ze swojej pracy.

PS.nic nie cytuje juz :oops: bo jeszcze znow mi sie cos wytnie.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 25 Mar, 2012

@Marcin L
Nawet zakładając, że w każdym zdaniu swojego postu masz rację, wykonawca nie ma prawa przystąpić do budowy bez opisanego (przeze mnie) procesu legalizacji zmian.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 25 Mar, 2012

TOJA tak jak piszesz powinno byc... musisz wziac pod uwage 1 istotny czynnik - na 100 twoich kolegow po fachu moze 10% ma pojecie o konstrukcji drewnianej. Wiec naprawde nie ma do kogo sie zwrocic w celu przeanalizowania jakiegos zagadnienia.
Najczesciej pada pytanie architekta - Duzo pan tych domow zbudowal? Ano tyle i tyle - no to prosze wykonac to tak zeby bylo dobrze - i to jest odpowiedz na twoje "wykonawca nie ma prawa przystapic do budowy". To sa fakty. :neutral:

Mam przed soba wlasnie projekt w ktorym ktos zrobil zmiane technologi z murowanej na szkielet i fakt jet taki ze oprocz zman w opisie na poczatku dokumentacji i jednego przekroju projekt niczym nie rozni sie od wersji murowanej- wiec wiem co pisze.
Po kontakcie z biurem projektow otrzymalem odpowiedz ze skoro "przeszlo w urzedzie to jest ok"- wiec sie pytam gdzie sa przekroje jakies tabele do tej dokumentacji.
Wiec jak sie ma tu teoria do praktyki i kto tu ponosi odpowiedzialnosc?

Piszesz Toja ze "wykonawca NIE POWINIEN, nie moze nawet pierdnac bez dokumentacji" itp
Wiec ja odpowiadam - a architek JEDNAK POWINIEN wykonac kompletna szczegolowa dokumentacjie rozrysowana sciana po scianie belka po belce.
Wiec jesli mam rzut z gory, 2 przekroje to musze oprzec sie na swojej praktycznej wiedzy bo inaczej ten dom nigdy nie powstanie.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 25 Mar, 2012

@Marcin L
W starożytnym Rzymie był senator, który każdą swoją wypowiedź w Senacie kończył słowami: "Poza tym uważam, że Kartaginę trzeba zburzyć" i to niezależnie od tematu posiedzenia.
Więc:
toja wrote:@Marcin L
Nawet zakładając, że w każdym zdaniu swojego postu masz rację, wykonawca nie ma prawa przystąpić do budowy bez opisanego (przeze mnie) procesu legalizacji zmian.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 25 Mar, 2012

toja wrote:"Poza tym uważam, że Kartaginę trzeba zburzyć" i to niezależnie od tematu posiedzenia.
Ceterum censeo Karthaginem delendam esse.- senator Kato - akurat historia jest moim 2 hobby TOJA :cool:

Nie trzeba burzyc- :wink: wystarczy adaptacja... zakladam ze mam racje ale nic na to nie moge poradzic jest jak jest :roll: Veni,vidi,vici :wink: .... w tym temacie

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 25 Mar, 2012

@Marcin L
Skoro znasz historię to wiesz, że Kartagina została zburzona i gruzy posypano solą, a Rzymianie szczególną rolę przypisywali Prawu.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 25 Mar, 2012

toja wrote: Rzymianie szczególną rolę przypisywali Prawu
no niestety tu musze zgodzic sie z Toba jest to istotny czynnik funkcjonaowania panstwa w szeroko pojetym tego slowa znaczeniu.
Mysle ze to pozostalosci po PRL powoduja ze mamy taka mentalnosc a nie inna ...ale mam nadzieje ze to sie z czasem wyklaruje i nie bedzie potrzeby juz improwizowac.

:mrgreen: Kartagina podniosla sie z upadku co prawda jako rzymska kolonia( czyt.UE) ale jednak, wiec jestem dobrej mysli :cool:

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sun 25 Mar, 2012

Marcin L wrote:Mysle ze to pozostalosci po PRL powoduja ze mamy taka mentalnosc a nie inna ...
Tutaj akurat nie masz racji - chyba nie budowałeś na podstawie dokumentacji sporządzonej w tamtych czasach.
Ale ogólnie to rozumiem co chciałeś powiedzieć i w zasadzie zgadzam się.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 25 Mar, 2012

toja wrote:chyba nie budowałeś na podstawie dokumentacji sporządzonej w tamtych czasach
no chyba ze babki w piaskownicy :mrgreen:
Akurat tak sie sklada ze wychowalem sie "na desce kreslarskiej" za komuny gdyz moi rodzice byli scisle powiazani z duza firma projektowa "Miastoprojektlodz" - wtedy byla inna sytuacja i nie ma tu bezposredniego "przelozenia".
Wiec zgadzamy sie :cool: co do jednego - musi minac jeszcze troche czasu zanim to wszystko "bedzie mialo rece i nogi".

Robin
Posts: 2
Joined: Wed 21 Mar, 2012

Re: Rozstaw belek stropowych

Post by Robin » Mon 26 Mar, 2012

80 x 240 to przekroj jaki podal mi producent dla stalego obciazenia 1.75knNm2,i zmiennego 2kN/m2
co oznacza w pelni uzyteczne pomieszczenie, jakie zaklada sie dla domow mieszkalnych, czyli zaklada powszechnie stosowane wyposazenie pomieszczen
jesli kupuje Pan niemieckie drewno to prosze zwrocic uwage na oznaczenie DN, ktore powinno miec nr DIN 1052:2008-12, co oznacza ze jest to produkt produkowany wedlug wszelkich obowiazujacych standardow
poprzedni przekroj jest ciagle obowiazujacy jesli zostana zachowane podane obciazenia
przepraszam za cale zamieszanie zwiazane z dyskusja w Panskim temacie
przekroj o grubosci 60mm jest zbyt maly, wg obowiazujacych zasad obliczenia wytrzymalosci elementow

O i to jest konkretna odpowiedz na która czekałem dziękuje wszystkim za pomoc

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 26 Mar, 2012

i wszystko w temacie...

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 26 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Mar, 2012

i przeniesona dyskusja do tematu Termit vs Marcin L
:wink: runda 2.... :wink: ???narazie uwazam ze jest remis ... KVH to moim zdaniem LIPA :mrgreen:

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Tue 27 Mar, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 27 Mar, 2012

:mrgreen: niech bedzie na twoje , jestem po ,,ciemnej stronie mocy"

ale przyznaje niedoczytalem na poczatku ze chodzi o KVH-jak juz wspomnialem robie za duzo rzeczy naraz.
Twoj sposob pisania zirytowal mnie od poczatku.Wiesz to przeswiadczenie o wlasnej wielkosci 1000domow itp i troche rozsmieszyl wiec nie skupialem sie na tresci tylko na tym zeby ,,Ci dokopac" i za to prepraszam bo ponioslo mnie troche.
Ale to stwierdzenie z innego tematu troche zmienilo moje podejscie do pisanych przez CIebie postow
,,mam taki sam dystans dla nieukow projektantow jak i nieukow wykonawcow
cenie tych , kltorzy posiadaja solidna wiedze, najlepiej poparta praktyka " i slusznie tu zgadzamy sie w 100% :cool:



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”