Ścianki działowe

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
Kasior
Posts: 8
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Ścianki działowe

Post by Kasior » Fri 28 Nov, 2014

Chcę położyć wełnę mineralną na ściankę działową aby wygłuszyć odgłosy z drugiej strony. Słyszałem że lepiej sprawdza się wełna skalna do tego celu. Myślałem że nie ma różnicy między skalną a szklaną.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ścianki działowe

Post by Wojciech Nitka » Fri 28 Nov, 2014

Zanim podejmiesz decyzję sprawdź na stronach producenta która ma lepsze właściwości akustyczne, np. Aku-Płyta czy Rockton.
Zwróć tez uwagę, że wyższą izolacyjność akustyczną wymagają ściany między pokojami bez drzwi czy też pomiędzy pokojem a łazienką czy pomieszczeniem sanitarnym. Na tych ścianach warto położyć obustronnie podwójne płyt gipsowe.

Kasior
Posts: 8
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Re: Ścianki działowe

Post by Kasior » Sat 29 Nov, 2014

Jest to , właśnie ściana między pokojem dziennym a łazienką . W pomieszczeniu tym są również sanitariaty , owszem oddzielone ścianką , ale jednak jest to jedno pomieszczenie. Czyli radzisz watę wygłuszającą dać od strony pokoju i od strony łazienki ? Z tym nie będzie problemy , tylko która będzie lepsza szklana czy skalna?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Ścianki działowe

Post by toja » Sat 29 Nov, 2014

Stawiałbym na wełnę szkalną - oczywiście porównując wyroby o identycznej gęstości. Jest bardziej sprężysta od skalnej - dłużej będzie wypełniała przestrzeń, więc nie powstanie pudło rezonansowe wewnątrz ścianki.

Kasior
Posts: 8
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Re: Ścianki działowe

Post by Kasior » Sun 30 Nov, 2014

Czy to znaczy że wełny gęste lepiej wygłuszają?

IsoverOE
Posts: 4
Joined: Mon 11 Aug, 2014

Re: Ścianki działowe

Post by IsoverOE » Sun 30 Nov, 2014

Witam,
mówiąc o właściwościach akustycznych wełen mineralnych istotny jest ważony współczynnik pochłaniania dźwięku AW (alfa W) deklarowany w kodzie produktu (gdy produkt jest dedykowany do izolacji akustycznej). Najlepszy wynosi 1, minimalny 0 i najważniejsza nie jest tu gęstość wełen, a raczej technologia produktu oraz zaburzenia włókien.

Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Ścianki działowe

Post by toja » Sun 30 Nov, 2014

Nie jestem fachowcem od akustyki, ale ten współczynnik pochłaniania świadczy o zdolności odbijania fal dźwiękowych, a my mówimy o materiale wypełniającym ścianę - chodzi o coś w rodzaju przewodnictwa (a właściwie jego braku)?!

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Ścianki działowe

Post by Martin5 » Tue 02 Dec, 2014

Ja jestem fachowcem od akustyki.
Nigdzie nie znalazłem na stronach Rockwoola różnic między wełną ROCKTON a klasyczną. Podają te same współczynniki izolacyjności akustycznej. Czy może ktoś z Was posiadł tę tajną wiedzę ukrywaną przez Rockwoola?

A współczynnik alfa W pokazuje, ile fali akustycznej zostaje wytłumione. Np. współczynnik 0.95 oznacza, że tylko 5% fali przeniknęło. 5% to 1/20 czyli 13 dB tłumienia. Różnica między wełną o grubości 5 i 10 cm to około 5-6 dB.

Kasior
Posts: 8
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Re: Ścianki działowe

Post by Kasior » Thu 01 Jan, 2015

Strasznie to skomplikowane. Decyzja padła na aku-płytę. Ściana już stoi.Mama nadzieję że zda ona egzamin w razie czego, dodam jeszcze jedna warstwę.

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: Ścianki działowe

Post by irenaa » Wed 18 Feb, 2015

A czy na takich ścianach bez problemu będzie można zamontować takie kinkiety. Czy raczej bezpieczniejsze jest oświetlenie sufitowe?

mati34
Posts: 17
Joined: Wed 06 Aug, 2014

Re: Ścianki działowe

Post by mati34 » Fri 27 Mar, 2015

Ja bym jednak polecał mineralną.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Ścianki działowe

Post by Martin5 » Fri 27 Mar, 2015

Czy pan IseverOE może się wypowiedzieć na temat tłumienia akustycznego materiałów izolacyjnych, które sprzedaje? Czy wie na ten temat coś ponad reklamowe opisy, które niewiele wnoszą?

matiszati
Posts: 25
Joined: Fri 03 Oct, 2014

Re: Ścianki działowe

Post by matiszati » Thu 07 May, 2015

Czy to ma jakiś negatywny wpływ na przeglądy budynków?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”