Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by zbiegusek » Mon 06 Nov, 2017

Helou!
Użyłem szukacza, ale nic nie znalazłem w temacie tematu. W różnej literaturze również. Ogólne zasady znam i są one jasne i klarowne, jednak diabeł tkwi w szczegółach:
1. Jak powinno się zrobić i jakich materiałów użyć do zabezpieczenia szczelin wentylacyjnych przy wykończeniu elewacji deską szalunkową w układzie pionowym "deska na deskę". Niby powinna być jakaś siatka. Ale jaka? Gdzie ją kupić? Jak to zakładać?
2. Jak to jest z membraną wiatroszczelną? Moim zdaniem powinna być położona na wełnę elewacyjną, a na nią dopiero szalunek z desek. Jeżeli źle myślę, to dlaczego? No i jakiej membrany użyć? I dlaczego nie dachowej? :)


TomekG
Posts: 23
Joined: Wed 05 Oct, 2016

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by TomekG » Sat 18 Nov, 2017

a jaką masz wiatroizolację na elewacji?ja ma proktor frameszild.Taką samą membrabę dam pod deskę elewacyjną.
Membrana dachowa jest wysoko paroprzepuszczalna a wiatroizolacja niskoparoprzepuszczalna.Poczytaj na stronie producenta i w karcie technicznej znajdziesz różnice.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by zbiegusek » Sat 18 Nov, 2017

Hejku! Dzięki za odpowiedź i zainteresowanie tematem. Na elewacji jeszcze nie mam nic. Na razie jestem na etapie płytowania szkieletu. Na to chcę dać ruszt z krawędziaków 45x45mm w układzie poziomym wypełniony wełną niemoralną. To chcę przykryć wiatroizolacją i na nią dawać deskę szalunkową w układzie "deska na deskę".
Wysoka paroprzepuszczalność membrany dachowej w porównaniu z dedykowaną membraną wiatrochronną bardzo mnie się podoba. :) Ze względu na paskudną pogodę panującą w tym sezonie martwię się stopniem zawilgocenia szkieletu i możliwościami jego doschnięcia po zakończeniu elewacji... Dlatego wysoka paroprzepuszczalność bardziej do mnie przemawia. :)

qmad
Posts: 12
Joined: Thu 18 May, 2017
Location: Gliwice

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by qmad » Sat 18 Nov, 2017

Tak jak piszesz warstwy od zewnątrz: elewacja drewniana, folia wiatroizolacyjna, wełna.
Wiatroizolacja powinna cechować się przepuszczalnością powietrza w granicah 20m3/m2/h i posiadać współczynnik paroprzepuszczalności Sd ok. 0,5m. Folia dachowa powinna posiadać Sd poniżej 0,1m. Tak podaje pan Nitka w książce 'Szkieletowy dom drewniany'.
Co do siatki to jak coś wybierzesz to napisz co wybrałeś. Metalowe, które widziałem miały oczka 12,7 mm, a to chyba za dużo na owady.
Tu jest przydatny artykuł dotyczący elewacji drewnianych http://www.inzynierbudownictwa.pl/techn ... rewna,4904 ale podejrzewam, że go czytałeś.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by zbiegusek » Sat 18 Nov, 2017

Dzięki za przypomnienie artykułu - szkoda, że nie pamiętałem (a może przeoczyłem?) dopuszczalnego odstępstwa w wysokości elewacji nad gruntem. Miałbym niższą chałupkę i trochę mniej trząsłbym się podczas zabawy w dekarza. ;)
Niemniej znów nie ma konkretów co do siatki metalowej. Ma być, ma mieć możliwie małe oczka i tyle. Ale jak ją położyć w systemie "deska na deskę"? Tego nie wie nikt! :) Już się zastanawiałem, czyby nie zastosować kuchennych zmywaków ze "stalowej waty" wkładanych w każdy otwór pomiędzy spodnimi deskami przykryty deską wierzchnią. :) Szacunek liczby trochę mnie zniechęcił...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by Wojciech Nitka » Sun 19 Nov, 2017

Co do odległości od gruntu to powinieneś zachować minimum 20-30 cm.
Fakt, zabezpieczenie od dołu elewacji "deska na deskę" nie jest łatwe. ale konieczne by owady czy inne stworzenia nie robiły tam sobie gniazd.

Image

Może ten rysunek Ci coś podpowie ...

TomekG
Posts: 23
Joined: Wed 05 Oct, 2016

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by TomekG » Sun 19 Nov, 2017

zbiegusek wrote: Hejku! Dzięki za odpowiedź i zainteresowanie tematem. Na elewacji jeszcze nie mam nic. Na razie jestem na etapie płytowania szkieletu. Na to chcę dać ruszt z krawędziaków 45 x 45 mm w układzie poziomym wypełniony wełną niemoralną.
Interesuje mnie ten ruszt. Rozumiem że będziesz mocował go na kątownikach do elewacji? Bo trochę małe te krawędziaki biorąc pod uwagę grubość wełny na elewacje.
Ja będę robił ruszt z kantówki 150 x 50 mm.Jest tej samej samej grubości co wełna.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by zbiegusek » Mon 20 Nov, 2017

Panie Wojtku - dziękuję za rysunek. Coś wyjaśnia, coś zaciemnia - generalnie ku czemuś muszę się skłonić.
TomekG - ruszt będzie przybijany do elewacji, a raczej poprzez płyty OSB do konstrukcji, za pomocą karbowanych gwoździ 95mm. Skoro rozstaw rusztu zalecany jest 40cm, to, po przybiciu do niego desek, nie powinien się "obrócić". Nie planuję dawać żadnych kątowników działających jak sondy chłodzące.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by roobik66 » Thu 28 Dec, 2017

Nie mam teraz czasu dokładnie czytać postów ale wrzucam schemat etterisolere czyli docieplenia zewnętrzenego. Oraz instrukcje obudowy okien przy oblicówkach pionowych. Co do zasiatkowania wentylacji na dole to trzeba po prostu pomyśleć na konkretnym przypadku. Jakieś zaślepki tu, podpórki tam. Nawet jak zagranicą są produkowane specjalne osiatkowania to potem i tak wszystko trzeba przerabiać bo autor pomysłu co innego miał na mysli.
Attachments
Obrobienie okna 3.JPG
Obrobienie okna 2.JPG
Obrobienie okna 1.JPG
Etterisolere.JPG

qmad
Posts: 12
Joined: Thu 18 May, 2017
Location: Gliwice

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by qmad » Thu 28 Dec, 2017

1. Mogę prosić o kilka zdań komentarza do obróbek wokół okna, bo za wyjątkiem obróbki górnej części nie są dla mnie jasne te rysunki?
2. Jak łączyć deski w pionie na długość? Czy można po prostu na styk?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by roobik66 » Fri 29 Dec, 2017

Rysunki techniczne nigdy nie są takie jasne. Dlatego często firmy zaznaczają jak kogoś szukają że osoby muszą umieć czytać rysunki techniczne. Jak pan nie ma jakiegoś wykształcenia technicznego to rozumiem że trudno się rozczytać ale nic już tu więcej nie wyjaśnie, bo wrzucenie fotki przykładu będzie całkiem nieczytelne technicznie. Mogę tylko dodać że wrzuciłem 3 instrukcje , i jedna jest jak teraz zobaczyłem nie na temat bo mówi o elewacji poziomej, pozostałe 2 instrukcje to jedna mówi o oknach licowanych do środka, a druga o oknach licowanych na zewnątrz, i instrukcja pośredniego umieszczenia okna też jest jak teraz spojrzałem. A co do łączenia desek elewacji pionowych na długości to fachowo robione przy verticalu to łączenie na skos 45 stopni i styk zasmarowany uszczelniaczem z kartusza najlepiej polimerem hybrydowym. No i co bardzo ważne nadole deski też nie mogą być cięte na prosto tylko się tnie na skos 30 stopni.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by zbiegusek » Fri 29 Dec, 2017

Dodam tylko, że według poprzednich doświadczeń (gdy nie było uszczelniaczy w tubie) styk nie powinien być na styk lecz z drobną szczeliną. Tak aby kapilarnie woda się nie trzymała tej szczeliny.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Re: Elewacja drewniana w układzie pionowym "deska na deskę"..

Post by roobik66 » Fri 29 Dec, 2017

Logicznie rzecz biorąc tak, tylko że ja nie jestem taki młody a już nie pamiętam czasów bez uszczelniaczy. Nawet za komuny był taki uszczelniacz Olkit, pasemka w kartonikowym opakowaniu. Natomiast za granicą to są na budowach pracownicy co tylko zajmują się uszczelnieniami, my ty takich nazywaliśmy Naczelny silikoniarz. Dają tych usczelniaczy gdzie się da, ale właśnie nie tyle silikony to uszczelniacze z polimeru hybrydowego. Tylko że tuba 30 zeta.



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”