Kilka pytań.

Techniczne aspekty materiałów dla domów szkieletowych
Post Reply
rider
Posts: 6
Joined: Thu 31 May, 2018

Kilka pytań.

Post by rider » Thu 31 May, 2018

Witam serdecznie, jestem nowy na forum, jednak czytam go już kilka miesięcy. Nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, ani tu ani w książce Pana Wojciecha:
1. Do łączenia konstrukcji można użyć gwoździ lub śrub. Wolałbym śruby. Słupki mam 15x5. Zastanawiam się jaka długość i jaka firma, czy tylko Spax wchodzi w grę? Czy jest jakaś tańsza alternatywa, a nie gorsza?
2. Czy na parterze, ściany działowe można wykonać z maxa, pustaka pianowego etc, żeby nie mieć problemów z wieszaniem szafek w kuchni etc?
3. W konstrukcji platformowej, dokąd mają dochodzić słupki w ścianach szczytowych? Z rysunków w książce i na stronie wynika jakby słupki te sięgały do ocepu dookoła domu....
4. Jaką konkretnie taśmę rozprężną pod podwalinę? Ceny za takie taśmy są tak różne i rozmiary, grubości, że idzie zgłupieć :)
To tak na początek, :D z góry dziękuje wszystkim którzy udzielą rzeczowych odpowiedzi !


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Kilka pytań.

Post by majek85 » Thu 31 May, 2018

1. tak, z Juli , śruby Heco
2. można ale więcej zabawy z tym będzie niż danie płyt OSB pod K-G

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Kilka pytań.

Post by toja » Thu 31 May, 2018

Na pewno chodzi Ci o śruby, a nie o wkręty?

rider
Posts: 6
Joined: Thu 31 May, 2018

Re: Kilka pytań.

Post by rider » Fri 01 Jun, 2018

Oczywiście, że o wkręty, przepraszam

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Kilka pytań.

Post by toja » Sun 03 Jun, 2018

@1 Nie ma znaczenia czy gwoździe czy wkręty jeżeli połączenie pracuje na proste ścinanie. Wkręty są bardzie uniwersalne lecz bardziej kłopotliwe w stosowaniu. Nie ma jednoznaczni odpowiedzi. Producent jest dowolny jeżeli gwarantuje wykonanie łącznika zgodnie z normą.
@2 Bez problemu.

Na resztę punktów powinieneś znaleźć odpowiedź w projekcie (zresztą na pkt 1 również).

rider
Posts: 6
Joined: Thu 31 May, 2018

Re: Kilka pytań.

Post by rider » Sun 03 Jun, 2018

Projekt mam cały na kątownikach (łącznikach stalowych). Na temat gwoździ czy wkrętów nie ma ani słowa. Projekt Zawoja 3X dws - nie polecam nikomu. Wszystko strasznie pobieżnie. Np na temat tych kątowników jest tyle: atestowane łączniki stalowe "bmf". Np do stężeń narysowane po 8 szt. na 1 stężenie, po 4 szt. na stronę! Zamiast 2 gwoździ czy wkrętów.... Gdyby projekt był sensowny nie męczył bym nikogo na forum.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Kilka pytań.

Post by toja » Tue 05 Jun, 2018

To masz problem.

rider
Posts: 6
Joined: Thu 31 May, 2018

Re: Kilka pytań.

Post by rider » Fri 08 Jun, 2018

No, mam problem, pomoże ktoś?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Kilka pytań.

Post by Wojciech Nitka » Sat 09 Jun, 2018

W swoich założeniach budowy odbiegasz od powszechnie przyjętych rozwiązań. A zadając pytania chyba szukasz potwierdzenia swoich działań. U mnie raczej ich nie otrzymasz.
Ad 1. Po co śruby czy wkręty jak wszelkie wymagania spełniają zwykłe gwoździe budowlane???
Ad 2. Murować ścianki tylko po to by móc wbijać w nie haki???
Ad 3. Tu masz rację...
Ad 4. Taśm na rynku jest dużo. Poszukaj w Necie.

rider
Posts: 6
Joined: Thu 31 May, 2018

Re: Kilka pytań.

Post by rider » Sat 09 Jun, 2018

Dziękuję za odpowiedź Panie Wojciechu!
Ad 1. Jakiej długości te gwoździe przy rozmiarze słupków 15x5?
Ad 3. Rozumiem, że ze ścianami wewnętrznymi trochę "kombinuję", jednak chciałbym dowiedzieć się choćby pobieżnie, z czym będę miał problem przy takim rozwiązaniu. W wykonaniu nie widzę, jak rozumiem w użytkowaniu? Pęknięcia? A powodów jest kilka, nie tylko wbijanie haków.
Ad 4. Co do taśm rozprężnych to takie jak do ciepłego montażu okien?



Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów szkieletowych”