Bal lity bez docieplenia a konstrukcja sumikowo-łątkowa

Techniczne aspekty materiałów dla domów z bali
Post Reply
Domino
Posts: 4
Joined: Sun 16 Apr, 2017

Bal lity bez docieplenia a konstrukcja sumikowo-łątkowa

Post by Domino » Sun 16 Apr, 2017

Witam od pewnego czasu zgłębiam wiedzę na temat budownictwa drewnianego ponieważ w 2018 roku stanie mój wymarzony dom z drewna. W tym roku chcę wytypować firmę wykonawczą i trwają żmudne poszukiwania tej odpowiedniej firmy. Nie jest to proste. Choćby dlatego, że wciąż nie rozumiem wielu rzeczy. Aktualnie trapi mnie poniższy problem.
Reklamuje się, że domy z bali to sama natura wewnątrz, specyficzna naturalnie samoregulująca się atmosfera, chłodek w upały, ciepło zimą; że to dom oddychający, co wynika z właściwości drewna, antyalergiczny, zdrowy, że w takim domu nie nie gromadzi się para wewnątrz, że jest ona naturalnie odprowadzana - słowem zdrowie i natura wewnątrz domu. Ale nigdzie nie mówi się, czy te właściwości dotyczą jedynie domu z bala litego bez dodatkowego docieplenia od środka, czy także domów w innych technologiach, czyli z dociepleniem. Np. jak to się ma do technologii sumikowo - łątkowej, gdzie mamy przykładowo bale o grubości 10 cm, ale do tego wełnę mineralną, izolację paroszczelną, wiatroszczelną i od wewnątrz deskę dekoracyjną (kartongips odpada u mnie). Czy taki dom nadal będzie miał takie właściwości co dom z bala litego? Czy tutaj jednak jest już ta bariera z izolacji, która powoduje, że taki dom może i wygląda z zewnątrz jak dom z bali, ale już nim nie jest? Chodzi mi o to całe dobrodziejstwo drewna, wymiana powietrza, chłodek latem itd...Gdyby można było uzyskać odpowiedź od kogoś znającego temat ułatwiłby mi podjęcie decyzji o wyborze firmy/technologii. W mojej ocenie z dostępnych informacji nie wynika wprost, że ta genialna specyfika domu z bali jest właściwa także dla innych technologii domów z drewna. Myślę, ze nieobeznany w temacie inwestor (a taka jest przeważająca większość) decyduje się na budowę domu z drewna z przekonaniem, ze kupuje dobroczynną dla zdrowia i komfortu życia technologię. A w rzeczywistości pada "ofiarą" marketingu przemysłu budownictwa drewnianego, bo w istocie jego dom z izolacją w środku mało ma wspólnego z tą reklamowaną genialną dla zdrowia człowieka specyfiką drewna. Logika podpowiada mi, że tylko dom z bala litego bez żadnych dociepleń posiada te dobroczynne właściwości a każda inna technologia, gdzie dochodzą warstwy docieplenia czyni takie domy drewnianymi tylko z wyglądu. Czy może się ktoś do tego ustosunkować i ewentualnie wyprowadzić mnie z błędu?


Post Reply

Return to “Materiały budowlane dla domów z bali”