Zabezpieczenie istniejącej więźby dachowej

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
zimnytunczyk
Posts: 5
Joined: Mon 27 Nov, 2006
Location: Droginia

Zabezpieczenie istniejącej więźby dachowej

Post by zimnytunczyk » Mon 27 Nov, 2006

Witam

Ostatnio zostałem posiadaczem starego domu drewnianego krytego dachówką. Stan więźby dachowej jest w zadowalającym stanie i chciałbym aby tak pozostało. Zastanawiam się nad impregnacją elementów drewnianych dachu. W związku z tym kilka pytań:
1. Jaki impregnat wybrać? Dom jest kryty dachówką, pod którą nie ma położonej żadnej foli, więc nie mogę wykluczyć niewielkich ilości wody (np. z nawiewanego śniegu).
2. Czy mogę zacząć impregnację zimą? Czy temperatura ma jakiś wpływ na skuteczność impregnacji?

Z góry dziękuję za rady. zimnytunczyk


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 02 Dec, 2006

Jako że będziesz impregnował elementy znajdujące się pod dachem, a więc nie narazone na bezpośrednie działanie wody opadowej zdecydowanie polecam - Fobos M4 - http://www.lubon.com.pl/page.php/1/0/show/176/ - wykazuje poczwórne działanie ochronne dla drewna i materiałów drewnopochodnych: przed ogniem, grzybami domowymi, grzybami pleśniowymi oraz owadami – technicznymi szkodnikami drewna.

Niestety, nie ma żadnych uwag co do temperatury, w jakich można impregnację wykonywać Sądzę, że do czas mrozów spokojnie możesz konstrukcję smarować.

Powodzenia.

zimnytunczyk
Posts: 5
Joined: Mon 27 Nov, 2006
Location: Droginia

Post by zimnytunczyk » Sun 03 Dec, 2006

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wysłałem zapytanie do producenta, jeśli dostanę jakąś odpowiedź, napiszę na forum.

Pozdrawiam, zimnytunczyk

zimnytunczyk
Posts: 5
Joined: Mon 27 Nov, 2006
Location: Droginia

Post by zimnytunczyk » Mon 04 Dec, 2006

Witam
Otrzymałem odpowiedź od producenta. Nie polecają stosowania impregnatu poniżej 5 stopni Celcjusza ze względu na słabe wchłanianie impregnatu przez drewno przy niskich temperaturach.

Pozdrawiam
Bartłomiej

MarcinJ
Posts: 25
Joined: Sun 18 Feb, 2018

Re: Zabezpieczenie istniejącej więźby dachowej

Post by MarcinJ » Sun 18 Feb, 2018

Olej lniany. Fobos to nie impregnat, a środek biobójczy i ppoż. Zresztą Fobos jest na solach, które szybko się wypłukują nawet pod wpływem pary wodnej.
A jak chcesz jeszcze lepiej to zrobić to smołą drzewną. Np. Ekotep.



Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”