Podwalina brak impregnacji

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Podwalina brak impregnacji

Post by ert » Mon 06 May, 2013

Witam. Przyjechała część materiałów na mój dom. Niestety podwalina nie została zaimpregnowana. Natomiast jest wysuszona komorowo i czterostronnie strugana. Jakim środkiem można najlepiej zabezpieczyć podwalinę na placu budowy. Odesłanie do producenta odpada.
eRT


User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Thu 16 May, 2013

Witam, podwalina .... (aby odpowiedzieć trzeba się trochę nagadać):
to część domu łącząca beton, kamień mur z drewnem. Przede wszystkim musi być odizolowana od tego rodzaju materiałów jak wcześniej wymienione. Nie została zaimpregnowana z powodu małej ilości zamówienia i jeszcze mniejszej do impregnacji. Rozumiem, że chodziło o impregnację ciśnieniową.
Podwaliny impregnuje się ciśnieniowo, dlatego że impregnacja zmniejsza przede wszystkim chłonność drewna – i to nas w tym przypadku najbardziej interesuje.
Kilka słów o impregnacji ciśnieniowej:
Impregnacja ciśnieniowa jest to wprowadzenie substancji chemicznych do drewna, w celu poprawy jego właściwości. Impregnacja stabilizuje wymiary, zwiększa wytrzymałość i odporność na działanie wody, wilgoci i środków chemicznych, oraz redukuje pękanie. Najczęstszą metodą stosowania impregnacji to wprowadzenie środków antyseptycznych, które zapewniają ochronę przed zgnilizną drewna i innych formach degradacji biologicznej. Stosuje się również środki zmniejszające palność, które zwiększają trudno zapalność drewna. Impregnacja jest używany w przemyśle kolejowym, energetycznym, przemyśle stoczniowym i innych konstrukcjach szczególnie narażonych na ciągłe oddziaływanie wody.
Impregnacja drewna jest klasyfikowana jako: dyfuzyjna, kapilarna lub hydrostatyczna, w zależności od fizycznych zjawiskach biorących udział w procesie.
Dyfuzyjna impregnacja jest oparta na dyfuzyjnej migracji impregnacji, która wypełnia kapilary (zatyka pory drewna), tylko rozpuszczalne w wodzie impregnaty nadają się do tego sposobu.
Kapilarna impregnacjia, płyn impregnujący migruje przez kapilary w drewnie pod dużym ciśnieniem. Kapilarna impregnacja przebiega tak, że wodny roztwór impregnujący przechodzi przez pory drewna od jednej części do drugiej np.: poprzez kłodę na szerokość, a nawet przez jej długość za pomocą siły ssącej wywieranej przez korony podciśnieniowe. W obróbce ciśnieniowej, impregnat przechodzi przez kapilary w drewnie sztucznie pod ciśnieniem. W tym przypadku do impregnacji nadają się również ciekłe i gazowe substancje, których temperatura topnienia nie przekracza 200 ° - 230 ° C.
W przemyśle, impregnacja drewna jest przede wszystkim wykonywana w komorze pod ciśnieniem 14 atmosfer. Impregnacja ciśnieniowa drewna surowego obejmuje: Impregnację metodą dyfuzyjną i sukcesywne suszenie i impregnację Kapilarną. W impregnacji doczołowej, roztwory wodne są wprowadzane pod ciśnieniem do 10 atmosfer za pośrednictwem jednej z powierzchni czołowych, w kolejnych Suszenie i impregnacja, drewno umieszcza się w komorze, w której najpierw suszy się, a następnie jest impregnowane. Technologia impregnacji wymaga, żeby drewno było przetwarzane przed impregnacją, metoda ta obejmuje w kolejności: korowanie, obróbkę mechaniczną, suszenie, tworzenie szczelinowych otworów, cięcie, struganie, które stymulują impregnację.

Skoro Impregnacja ciśnieniowa nie wchodzi w grę, musimy zabezpieczyć drewno przed chłonięciem wilgoci, nie z zewnątrz (bo tego się uniknąć nie da) lecz z muru.
Przeważnie wysokość posadowienia domu drewnianego od gruntu nie może być mniejsza niż 25cm, to ważne. Ważne jest również odizolowanie samego posadowienia – fundamentu od wody – odwodnienie. (im mniej pociągnie wody beton, tym mniej odda wilgoci do drewna).
Jak również, ślepej wylewki, ocieplenia i wylewki wewnątrz domu. (folie dylatacje itd).
Izolacja pozioma PCV (kubełkowa), oraz zaimpregnowanie drewna środkiem zamykającym jego „pory” od spodu i po bokach. (ważne aby nie pomalować go dookoła, bo drewno musi mieć możliwość „oddychania”!).
Do tego celu polecam farbę dyspersyjną np. taką: http://www.beckers.pl/produkty/beckers-akrylatfarg.html
oczywiście, farb i środków tego typu jest dużo, rożnych producentów, ja osobiście preferuję Fluuger-a.
,pozdrawiam.

ert
Posts: 19
Joined: Sun 22 Apr, 2012
Location: PodWrocław

Post by ert » Thu 16 May, 2013

Dom posadowiony jest na ciepłej płycie fundamentowej. Podbudowa pod płytą to 70 cm pospółk zagęszczona do ID=0,68i, na to folia 0,5mm, 20 cm polistyrenu ekstrudowanego XPS. Płyta 20 cm. Boki ocieplone także xpsem. Płyta jest w tzw, wannie z XPS. Dodatkowo drenaż opaskowy poniżej folii izolacyjnej. Wilgoć od której trzeba izolować moją podwalinę to wilgoć która obecnie znajduje się po wylaniu płyty. A impregnacja po to żeby jakiś grzyb mi się nie przypałętał bo na pewno nie trafi mi się idealna bezdeszczowa pogoda podczas budowy.
eRT

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Fri 17 May, 2013

Witam, pozostają jedynie środki, które podałem powyżej.
Płyta betonowa zawsze będzie ciągnęła wilgoć, nawet tak świetnie zabezpieczona. Zabezpieczenie podwaliny nie ma mieć za zadanie zabezpieczenia jej przy budowie i ewentualnych opadach, a zabezpieczenie dla długo wietrzności budynku.
Drewno konstrukcyjne, które jest suszone komorowo i strugane 4 stronnie, posiada wilgotność około 14 - 16%, przy nawet intensywnych opadach, szybko nabierze wilgoci, ale po ustaniu deszczu szybko wilgoć odda i wróci do swoich 14 - 16% po około 2 godzinach. Więc wilgoć ta nie jest realnym zagrożeniem podczas wznoszenia budynku.
Attachments
DSCF4679.JPG

MarcinJ
Posts: 25
Joined: Sun 18 Feb, 2018

Re: Podwalina brak impregnacji

Post by MarcinJ » Sun 18 Feb, 2018

Zerknij tu - https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=ZNnFQVG7QJI
Polecam Ci zabezpieczenie podwaliny tym czym zabezpieczano już setki lat temu, a teraz w starych budynkach ponad 100 letnich podwaliny są w bardzo dobrym stanie. Są to smoły drzewne. Tak samo moża nimi zabezpieczać wszelkie łączenia drewna. Więźby dachowa a także są smoły do zabezpieczania i barwienia elewacji. Poszukaj produktu Ekotep148 Można nim zabezpieczać nawet bale wbijane w dno zbiorników wodnych.

MarcinJ
Posts: 25
Joined: Sun 18 Feb, 2018

Re: Podwalina brak impregnacji

Post by MarcinJ » Fri 02 Mar, 2018

Podwalina to jeden z kluczowych elementów domu. W tej okolicy jest sporo wilgoci z pary wodnej i wody opadowej.
Impregnat powinien być solidny.

kama01
Posts: 24
Joined: Sat 27 May, 2017

Re: Podwalina brak impregnacji

Post by kama01 » Mon 23 Apr, 2018

No zdecydowanie dlatego tutaj nie ma co ryzykować tylko najlepiej zapytać jakiegoś speca albo zwyczajnie przejrzeć sobie stronki producentów i poczytać o różnych opcjach impregnatów. My jak budowaliśmy domek letniskowy na Mazurach to większość materiałów braliśmy od LuxDecor Mają spory asortyment z różnymi wzornikami kolorów i do każdego rodzaju drewna. Zresztą możesz też zadzwonić i podpytać jakie rozwiązanie będzie najlepsze

HMF
Posts: 4
Joined: Tue 10 May, 2016

Re: Podwalina brak impregnacji

Post by HMF » Mon 23 Apr, 2018

Do podwalin, łodzi drewnianych i wszelkiego drewna narażonego na wilgoć - Ekotep 148
https://www.facebook.com/hmfpolska/phot ... =3&theater



Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”