Rosliny na elewacji

Techniczne aspekty zabezpieczenia budynków nowowznoszonych
Post Reply
Jadzwinski
Posts: 3
Joined: Mon 22 Jan, 2018

Rosliny na elewacji

Post by Jadzwinski » Thu 22 Feb, 2018

Dzien Dobry,
Czy sa jakies przeciwwskazania do puszczenia na scianach domu szkieletowego roslin pnacych np. bluszcz?
Sciana z zewnatrz: tynk mineralny, siatka - klej, wełna skalna, wiatroizolacja, plyta MFP, welna, folia, plyta G-K.
Pytam oczywiscie pod katem "wentylacji" sciany.
W chwili obecnej nie wiem jaki procent sciany roslina miała by zająć.
pozdawiam Kamil


yaroszek
Posts: 63
Joined: Sat 22 Oct, 2016

Re: Rosliny na elewacji

Post by yaroszek » Thu 22 Feb, 2018

Z tego co kojarzę to bluszcz raczej osusza ścianę niż zawilgaca :). Druga sprawa czy na takim tynku będzie się piął ten bluszcz.

Jadzwinski
Posts: 3
Joined: Mon 22 Jan, 2018

Re: Rosliny na elewacji

Post by Jadzwinski » Thu 22 Feb, 2018

A to ciekawostka o ktorej nie wiedzialem ze pnacze osusza sciane.
A dlaczego mialby nie chciec sie piac - ze wzgledu na zasadowe srodowisko?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Rosliny na elewacji

Post by zbiegusek » Thu 22 Feb, 2018

Ano ciekawostka, ciekawostka... Badania wykazały - wbrew panującym powszechnie mitom, że roślinność pnąca się po ścianie ma pozytywny wpływ na samą ścianę (konstrukcję) jak i cały budynek i jego właścicieli.
Takie wnioski zapamiętałem z lektury wyników badań opublikowanych w jakimś branżowym miesięczniku - budowlańców czy klimatyzacji i chłodnictwa jakieś 15 lat temu. No, w każdym razie rzetelne badania, a nie jakieś współczesne infografiki. ;)
Z moich obserwacji wynika, że sam bluszcz (ten zimozielony) nie da rady się piąć po ścianie sam z siebie - potrzebuje do tego podpór na przykład w postaci dzikiego wina lub winobluszczu - zwłaszcza ten ostatni pięknie się wspina i szybko się rozprzestrzenia.

Bukowy
Posts: 1
Joined: Thu 21 Dec, 2017

Re: Rosliny na elewacji

Post by Bukowy » Tue 27 Feb, 2018

Co sądzicie na temat takich płytek dekoracyjnych płytki betonowe na ścianę osobiście mnie się podobają, jest to coś nowego i ciekawego, ale jestem ciekawy jak wygląda ich montaż, czy jest skomplikowany i czy to wytrzymuję na tej ścianie, może ktoś już wykorzystywał taki motyw dekoracyjny i wie coś na ten temat?



Post Reply

Return to “Zabezpieczenie budynków przed korozją biologiczną”