Ratunek przed spuszczelem

Techniczne aspekty zwalczania korozji biologicznej
Post Reply
Hanna

Ratunek przed spuszczelem

Post by Hanna » Mon 10 Jan, 2005

W moim drewnianym domu ( bal ) z powodu zaniedbań poprzedniego właściciela zagościł spuszczel. Słychać charakterystyczne chrobotanie. Poszukuję firmy- wykonawcy, która będzie w stanie podjąć skuteczną walkę ze szkodnikiem. Ognisk nie jest jeszcze dużo ale nie ma na co czekać. Liczę na cykliczną współpracę z wykonawcą, zatem proszę o polecenie rzetelnej firmy z okolic Bydgoszczy, Koronowa, Tucholi. Dom stoi w Borach Tucholskich w odległości ok. 50 km od Tucholi, Koronowa i Bydgoszczy.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 10 Jan, 2005

W tym zakresie proponuję kontakt z Polskim Stowarzyszeniem Mykologów Budownictwa z siedzibą we Wrocławiu - tel. 0-(71) 344-80-12 - http://www.psmb.wroclaw.pl
Wskażą swojego eksperta działąjącego na danym terenie.
Powodzenia.

zmienick
Posts: 1
Joined: Sat 18 Aug, 2007

Post by zmienick » Sat 18 Aug, 2007

Witam, nie chcę zbędnie zakładać nowego tematu - mój problem też dotyczy spuszczela.
Zamierzam lada dzień rozpocząć remont mieszkalnego poddasza. Wstępnie planowałem wymienić cały zaniedbany, 15 letni, 180 metrowy dach. Okazało się jednak że dzięki temu, że jest on właśnie "młody" i suchy 85% materiałów jest w bardzo dobrym stanie i nadaje sie do ponownego użycia. Największym problemem są jednak owady, właśnie spuszczel. Przy założeniu że będę miał dostęp do wszystkich elementów więźby - czy "domowym sposobem" ma sens walka z tym szkodnikiem? Czy lepiej (bo z pewnością nie taniej) wymienić wszystkie krokwie? Proszę o podpowiedź bo docierają do mnie sprzeczne opinie, a zdrowy rozsądek podpowiada, że precyzyjne, kilkukrotne działanie (impregnacja) odpowiednim środkiem powinno być skuteczne. Jeżeli tak, to kolejne pytanie - jakim środkiem? - wybór na rynku jest duży.
Pozdrawiam

m.g
Posts: 2
Joined: Mon 15 Mar, 2010

Post by m.g » Mon 15 Mar, 2010

jak chcesz sie dowiedziec czegos wiecej na temat spuszczeli to polecam ci strone www.spuszczel.pl sam znalazlem tam bardzo duzo ciekawych informacji bo mialem podobny problem co ty. pozdrawiam

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Tue 01 Mar, 2011

Spuszczel to główny problem budownictwa drewnianego. Na szczęście można go skutecznie zwalczać. Wszystko zależy od tego , ile i co możemy przeznaczyć na walkę ze szkodnikiem. Jest wiele możliwości :
1.Wykonanie samodzielne - zakup na allegro profesjonalnej maski 3M to koszt około 150 zł, środki biobójcze to koszt od 10 do 60 zł/L ( ważne aby były do zwalczania owadów ) w zależności od rodzaju środka i producenta, strzykawki w aptece to następne 50 zł, rękawice gumowe lub diagnostyczne kosztują około 20 zł/100 szt.. Większym wydatkiem jest opryskiwacz ogrodniczy np Kwazar 9 litrów. Do tego trzeba tydzień albo dwa swojej robocizny i dochodzi jeszcze ryzyko zatrucia. Radzę czytać instrukcje stosowania i bezpieczeństwa danego środka.
2.Zlecić ww prace firmie zwalczającej owady i grzyby.
3.Zlecić ww prace firmie stosującej nowoczesne i nietoksyczne metody zwalczania owadów i grzybów. Przy okazji można pozbyć się uciążliwych zapachów.
Każda z tych metod jest prawidłowa i właściwa. Każda ma swoje zalety i wady. Do właścicieli budynku należy wybór odpowiedniej, najlepiej odpowiadającej ich oczekiwaniom.

Marta288
Posts: 1
Joined: Wed 17 Apr, 2013

Re: Ratunek przed spuszczelem

Post by Marta288 » Wed 17 Apr, 2013

Hanna wrote:W moim drewnianym domu ( bal ) z powodu zaniedbań poprzedniego właściciela zagościł spuszczel. Słychać charakterystyczne chrobotanie. Poszukuję firmy- wykonawcy, która będzie w stanie podjąć skuteczną walkę ze szkodnikiem. Ognisk nie jest jeszcze dużo ale nie ma na co czekać. Liczę na cykliczną współpracę z wykonawcą, zatem proszę o polecenie rzetelnej firmy z okolic Bydgoszczy, Koronowa, Tucholi. Dom stoi w Borach Tucholskich w odległości ok. 50 km od Tucholi, Koronowa i Bydgoszczy.
Witam ja miałam ten sam problem i polecam firmę Carsekt (www.carsekt.eu) ta firma wykonuje swoje usługi na obrębie całego kraju wiec wystarczy tylko zadzwonić i się dogadać. Mi pomogli.
Pozdrawiam

puma30
Posts: 2
Joined: Mon 15 Apr, 2013
Location: łódz

szkodniki

Post by puma30 » Wed 08 May, 2013

Witam może ktoś podać orientacyjny koszt likfidacji szkodników w balach ile bierze firma ?
Jestem nowicjuszem a przedemną wyzwanie remontu 100letniech bali :mrgreen:

darkobarko
Posts: 1
Joined: Mon 25 Nov, 2013

Post by darkobarko » Thu 28 Nov, 2013

Ja zakupiłem Bondex, wkrętarkę, strzykawki i opryskiwacz. Wiercę w drewnie otwory o średnicy 2,4mm i długości 2/3 szerokości drewna w odstępach około 30cm i wstrzykuję 20ml Bondexu. Po zastrzykach lece jeszcze opryskiwaczem. 5L Bondexu to około 120zł.

User avatar
Parkiet
Posts: 10
Joined: Tue 11 Feb, 2014
Contact:

Post by Parkiet » Tue 11 Feb, 2014

Kolego jak to się sprawdziło?

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Post by Martin5 » Sat 15 Feb, 2014

Po przeczytaniu tego wątku uświadomiłem sobie, że w moim starym domu rodzinnym na wsi - przez lata całe słyszałem chrobotanie spuszczela na strychu. Niesamowite.
Pamiętam, że zawsze było to pojedyncze chrobotanie - jakby tam siedział tylko jeden robak. Jako nastolatek dziwiłem się, że gnojek żyje tyle lat. Czy serio są tak długowieczne?

MarcinZac
Posts: 3
Joined: Fri 13 Oct, 2017

Re: Ratunek przed spuszczelem

Post by MarcinZac » Fri 13 Oct, 2017

Spuszczel żyje nawet do 18 lat. Tu możesz poczytać o tym szkodniku http://www.prestige-ddd.pl/spuszczel-po ... walczanie/



Post Reply

Return to “Zwalczanie korozji biologicznej w budynkach istniejących”