co to za robal?

Techniczne aspekty zwalczania korozji biologicznej
Post Reply
mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

co to za robal?

Post by mt » Wed 22 Oct, 2008

setkami zamieszkują mi dom jakieś dziwne owady. Proszę o pomoc w identyfikacji, bo nie wiem, czy nie są szkodliwe dla konstrukcji domu. Kolor zielonkawy (niektóre były bardziej przezroczyste, beżowe), długość tułowia 8mm, ze skrzydełkami 15mm (skrzydełka długie, smukłe, przezroczyste), wpełza pod płaskie powierzchnie np. membranę leżącą na konstrukcji, w małe otwory, po kilkanaście sztuk obok siebie. Mała główka, nie widać żeby miał jakieś narządy do gryzienia drewna, czułki prawie centymetrowej długości. ucieka głównie na piechotę chowając się w otwory, rzadziej odlatuje. Miękki. Niesmaczny :razz:
Attachments
robal.JPG
(3.87 KiB) Downloaded 25333 times


mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Thu 23 Oct, 2008

i wszystko jasne, nic co mogłoby mnie martwić -

Złotook pospolity, Chrysopa vulgaris, owad należący do rzędu sieciarek (Chrysopidae). Rozpiętość skrzydeł do 35 mm. Samice przyczepiają jaja do liści, gałązek i owoców drzew lub krzewów pojedynczo albo w większych ilościach. Jaja umieszczane są na cienkich, nitkowatych i bardzo długich trzonkach zwanych stylikami. Wylęgają się z nich bardzo ruchliwe i żarłoczne larwy, które wyposażone są w ostre, sierpowate żuwaczki. Polują one przede wszystkim na mszyce. Owady dorosłe (imago) najliczniej występują w drugiej połowie lata oraz wczesną jesienią. Osobniki z jesiennego pokolenia często przylatują do mieszkań, gdzie szukają miejsca do przezimowania. W czasie zimowania złotook zmienia barwę z zielonej na różowobrązową. Owady doskonałe są równie drapieżne jak larwy. Ich głównym łupem są mszyce, przędziorki, roztocza, a także jaja owadów (np. stonki ziemniaczanej). W ciągu całego cyklu rozwojowego jedna larwa niszczy około 500 mszyc, 200 jaj stonki ziemniaczanej i 2000 przędziorków. Złotooki najczęściej żerują na niskich roślinach, różnych gatunków kwiatów i warzyw, rzadziej je można spotkać na drzewach.

http://portalwiedzy.onet.pl/80807,,,,zl ... haslo.html

Post Reply

Return to “Zwalczanie korozji biologicznej w budynkach istniejących”