POMOCY !! Korniki?Termit? czy cos innego...

Techniczne aspekty zwalczania korozji biologicznej
Post Reply
bmw318
Posts: 1
Joined: Fri 30 Oct, 2009

POMOCY !! Korniki?Termit? czy cos innego...

Post by bmw318 » Fri 30 Oct, 2009

Witam, jestem nowym użytkownikiem forum. mam wielki problem, mianowicie jakiś robak usilnie zjada mi dom.
Jest to stara konstrukcja z samego drewna, na deskach zauważyłem w tamtym roku jakieś małe dziurki, lecz myślałem ze to nic groźnego, lecz teraz juz wiem ze mam do czynienia z jakimś robalem który cały czas zajada się moim domem, sytuacja jest tragiczna na każdej z desek jest po kilkadziesiąt dziur z których sypie się taka jakby mąka... o belkach na strychu nie wspomnę, po nich nie da się chodzić bo się rozpadną ;(( w nocy cały czas słychać takie chrobotanie... niestety coraz silniejsze... powiedzcie mi co z tym zrobić... co to w ogóle jest... i czy jest na to jakaś rada...bo jak tak dalej pójdzie to zjedzą mia cały dom...;/
PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDZ...Pozdrawiam


Tobi
Posts: 69
Joined: Thu 11 Jun, 2009
Location: Katowice
Contact:

Post by Tobi » Fri 30 Oct, 2009

Przecież poniżej/powyżej masz post na ten temat.

zofia232
Posts: 2
Joined: Thu 11 Mar, 2010

Post by zofia232 » Thu 11 Mar, 2010

również miałam podobny problem i długo szukałam jakiegoś rozwiązania aż w końcu znalazłam fajną strone dzięki której poznałam przyczyny mojego problemu a także jego rozwiązanie www.szkodniki.waw.pl

dagmara33
Posts: 2
Joined: Thu 25 Mar, 2010

Re: POMOCY !! Korniki?Termit? czy cos innego...

Post by dagmara33 » Thu 25 Mar, 2010

Witam, z Twojego opisu mozna wywnioskowac ze jest to spuszczel pospolity. Szkodniki te chetnie wlasnie zasiedlaja strychy i dachy. Spuszczele wygryzaja tunel z ktorych sypie sie maczka. A chrobotanie o ktorym wspomniales to znak ze larwy intensywnie zeruja. poczytaj sobie wiecej o tym szkodniku na www.spuszczel.pl oraz skorzystaj z kopalni wiedzy o szkodnikach tam na pewno znajdziesz wiecej inf na temat szkodnikow

Kurkarz
Posts: 1
Joined: Fri 13 Apr, 2012
Location: Bieszczad

Post by Kurkarz » Fri 13 Apr, 2012

Mój szwagier przegrał z takim dziadem, zjadły mu cały strop i musiał się wyprowadzić, bo groziło zawaleniem. Plus taki, że to stare domiszcze było i zaniedbane, więc strata mała. Teraz co rusz osłuchuje nowy domek, czy mu jakieś kolejne korniki się nie zalęgły :)

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Tue 17 Apr, 2012

"małe dziurki" to nie spuszczel a prawdopodobnie tykotek lub kołatek i spółka.
W życiu nie widziałem korników w drewnie konstrukcyjnym , tak że się opanuj. Termity to nie w naszej strefie klimatycznej. Już szybciej ci dom mrówki wypatroszą niż termity.

Co trzeba zrobić? Ano albo samemu, czyli kupić na znanym portalu maskę z filtrami , do tego środek zwalczający owady ( nie robaki, bo na robaki to się kupuje tabletki dojelitowe) najlepiej zawierającym permetrynę lub związki boru. np. Boramon C30, Hylotox czy Firestop. Można przy pomocy strzykawki wpuścić trochę środka w otwory oraz przy pomocy opryskiwacza ogrodowego lub pędzla nanieść kilka warstw środka na powierzchnię drewna. Nowoczesne metody zwalczania owadów w drewnie znajdziesz na mojej stronie www.antyki.starachowice.pl , ale tego się nie da zrobić samemu. :mrgreen:

jedrzej
Posts: 4
Joined: Mon 10 Nov, 2014

Re: POMOCY !! Korniki?Termit? czy cos innego...

Post by jedrzej » Mon 10 Nov, 2014

Ale na szczęście to nie problem, można walczyć z kornikami. NIe trzeba opuszczać domu :)
Jeśli chodzi o kornika domowego, jest on bardzo trudny do usunięcia z drewna, które już zainfekował, dlatego że larwy, które wydaje, niszczą drewno w bardzo szybkim tempie. Występują tylko i wyłącznie w drzewach iglastych. Jeżeli chodzi o Tykotka, występuje on początkowo w drewnie zawilgoconym, a następnie w dość suchych elementach drewnianych. Ostanie dwa z kolei, to mistrzowie parkietów, które wykonane są z drzew liściastych.

MarcinZac
Posts: 3
Joined: Fri 13 Oct, 2017

Re: POMOCY !! Korniki?Termit? czy cos innego...

Post by MarcinZac » Fri 13 Oct, 2017

Poczytaj sobie o szkodnikach na tej stronce http://www.prestige-ddd.pl/baza-wiedzy/

DamianL
Posts: 1
Joined: Wed 06 Jan, 2021

Re: POMOCY !! Korniki?Termit? czy cos innego...

Post by DamianL » Wed 06 Jan, 2021

@MarcinZac - strona chyba nieaktualna. Natomiast na tej stronie znalazłem kilka ciekawych informacji na temat korników: https://www.carsekt.pl/jak-zwalczac-korniki-domu/. Patrzę, że to firma zwalczająca szkodniki drewna, więc pewnie mają sporą wiedzę na ten temat - można uderzać do nich :lol:



Post Reply

Return to “Zwalczanie korozji biologicznej w budynkach istniejących”