Jak to zwalczyć? Pomocy

Techniczne aspekty zwalczania korozji biologicznej
Post Reply
MarnyPopis
Posts: 4
Joined: Sun 13 Nov, 2011

Jak to zwalczyć? Pomocy

Post by MarnyPopis » Tue 23 Apr, 2013

Witam serdecznie wszystkich, w zeszłym roku postawiono mi domek drewniany który został zabezpieczony od zewnątrz mieszaniną olej lniany+tempertyna+smoła drzewna w proporcji 1/3 1/3 1/3. Dwa razy pomalowany a niektóre elementy takie jak narożne belki podtrzymujące taras ok 4x. W tym roku po zimie zauważyłem coś takiego nie wiem czy to jest pleśń czy coś innego ale przed impregnacją domek został pomalowany bondexem 2x. Proszę o pomoc w zwalczeniu tego czegoś. Ta "pleśń" czy co to tam jest znajduje się na elementach tarasu i na podbitce dachu tarasu. Znalazłem podobny post i jest to prawdopodobnie sinizna, ale przecież bondex zabezpiecza drewno przed sinizną i innymi dziadostwami. Za pomocą jakich preparatów można to usunąć?
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam Adam.
Attachments
20130421074.jpg
20130421075.jpg
20130421076.jpg


User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Mon 29 Apr, 2013

Wstęp:
Grzyby i pleśnie to niestety zmora budownictwa i to nie koniecznie drewnianego.
Jak jasno wynika z przedstawionych zdjęć (słup), zastosowano drzewo z lasu pozaklasowe, bez certyfikatu, nie spełniające norm. (np.: wielkość sęków ich rozstaw).
Zastosowanie drewna konstrukcyjnego, (nie drzewa z lasu) wyeliminowało by ten problem całkowicie, ale taniej nie zawsze jest taniej ….a to dopiero początek, Pana przygód, jak sądzę.
Dlaczego drewno konstrukcyjne – a więc:
- jest suszone komorowo – co powoduje zabicie zarodników („robali”), pleśni i grzybów w nim się znajdujących ( w zależności od wyrobu od 12 do 18%),
- jest strugane czterostronnie, posiada fazowane krawędzie co zwiększa przeciwpożarowość drewna zgodnie z normą, oraz uniemożliwia zalęganie nowych szkodników,
- możliwość impregnacji ciśnienowej – pozwala na obniżenie możliwości pobierania przez drewno wody, oraz znacząco wydłuża jego właściwości i eksploatację w miejscach bezpośrednio narażonych na warunki atmosferyczne lub ciągłe przebywanie w wodzie.
Posiada certyfikaty klasy wytrzymałości, impregnacja certyfikat na dopuszczenie użytkowania i stosowania dla ludzi i zwierząt. Wycinka drewna konstrukcyjnego wykonywana jest od października do marca.
Na drewno konstrukcyjne nie trafiają drzewa z wyłomów, przeznaczone do wycinki z powodów chorób, zaatakowane przez szkodniki. (jak w Pana przypadku). Dodatkowo drewno musi spełnić szereg postanowień i norm.
Ciężko jest doradzić, na podstawie zdjęć. Grzyby pleśniowe mogą wyglądać niemal identycznie ale znacząco różnić się i posiadać patogeny, których nie rozpoznamy wzrokiem. Zastosowanie niewłaściwego środka, może spowodować, że ów szkodnik zniknie z powierzchni, lecz zacznie rozwijać się w strukturze drewna. W takim przypadku truje nas, a my o tym nic nie wiemy. Najczęściej spotykane objawy, na które cierpią niestety najczęściej dzieci, to: częste zapalenie górnych dróg oddechowych, kaszel – który pojawia się z nikąd, ataki tchawiczne i wiele innych. Opisuję to po to żeby uświadomić, jak bardzo niebezpieczny jest to przeciwnik.
Całe szczęście nie ma tu doradców (jak na innych forach) typu: „weź to zmyj SAVO, mi pomogło i po kłopocie”.
Trochę teorii:
Pleśnie wytwarzają jedne z najbardziej toksycznych znanych nam substancji czyli mykotoksyny, szczególnie szkodliwe dla małych dzieci.
Do mikotoksyn wywołujących działanie mutagenne, karcinogenne i teratogenne w organizmie człowieka należą: aflatoksyny, ochratoksyny, trichotecyny i fumonisyny.
Jedną z najsilniejszych znanych trucizn jest aflatoksyna. Jaj działanie zostało dokładnie przebadane. Aflatoksyna wytwarzana jest przez pleśń Aspergillus Flavus (kropidlak żołty) - pasożyt, niszczący zdrowie ludzkie.
Grzyby pleśniowe to bardzo liczna grupa organizmów należących do klas sprzęźniaków (Zygomycotina), workowców (Ascomycotina) i grzybów niedoskonałych (Deuteromycotina). Najczęściej spotykamy je na powierzchniach tynków, tapetach, powłokach malarskich, drewnie i materiałach drewnopochodnych. Są wśród nich gatunki patogenne (patogeny) bardzo szkodliwe dla zdrowia. Grzyby pleśniowe pojawiają się zawsze tam gdzie znajdują dobre warunki do rozwoju.
Rada:
Najlepiej jest więc znaleźć w swojej okolicy firmę, która prowadzi Ekspertyzy Mykologiczne i Mykologiczno-Budowlane. Po ustaleniu rodzaju konkretnego „szkodnika” zastosowanie konkretnego środka zlikwiduje problem. Jednak proszę zwrócić uwagę, że niemal wszystkie środki są rakotwórcze i/lub toksyczne, oraz większość nie posiada certyfikatu do stosowania wewnątrz budynków!
Mam nadzieję, że nieco wyjaśniłem, a wskazówki pomogą w walce ze „złoczyńcą”.
pozdrawiam

MarnyPopis
Posts: 4
Joined: Sun 13 Nov, 2011

Post by MarnyPopis » Thu 09 May, 2013

Witam, dzięki za odpowiedź. Na szczęście ta "pleśń" występuje tylko na zewnątrz budynku więc nie będzie chyba potrzeby pryskania czymś wewnątrz budynku. Jak zrobię ekspertyzę i będę miał informację co to jest dam znać na forum.
Pozdrawiam Adam.

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Thu 09 May, 2013

Witam, było by miło .... I wiele by wniosło dla użytkowników forum, którzy maja podobne problemy.
pozdrawiam,


Post Reply

Return to “Zwalczanie korozji biologicznej w budynkach istniejących”