spuszczel Hilotrupes bajulus - ratujcie!!!!

Techniczne aspekty zwalczania korozji biologicznej
Post Reply
Rafał
Posts: 1
Joined: Sun 24 Oct, 2004

spuszczel Hilotrupes bajulus - ratujcie!!!!

Post by Rafał » Sun 24 Oct, 2004

ostatnio mój wujek zauważył u siebie w drewnianych częściach domu "mączkę" sypiącą się ze ścian i stropu. byłem, oglądnąłem i obiecałem mu pomóc, bo mam neta, a w sieci "jest wszystko".
sprawdziłem na tej stronie i skutki wskazują na spuszczela.
jest koniec października, wujek z rodziną nie wyprowadzą się, by zagazować tego drania.
oczekuję pomocy:
1) jakie dostępne w Polsce środki są skuteczne??
2) jakie metody walki można wykorzystać??
3) czy zniszczenie tego drania uchroni nas już na amen? czy może wrócić??
4) jakie są ceny i gdize można kupić jakieś dobre środki pomocne w walce??
5) czy w każdej sytuacji trzeba się wyprowadzić??by dokonać malowania, gazowania?? chodzi o piętrowy dom, krokwie, boazerię, framugi, futryny, podłogi.
pozdrawiam serdecznie i pilnie czekam na odpowiedź.
[/i]


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 24 Oct, 2004

Proponuję kontakt z Polskim Stowarzyszeniem Mykologów Budownictwa - 50-019 Wrocław, ul. J. Marszałka Piłsudskiego 79, tel. 0-(71) 344-80-12, e-mail - biuro@psmb.wroclaw.pl
Tam wskażą Ci eksperta mykologa z Twojego regionu kraju, który winien Ci pomóc.

Rafał Cz.

Spuszczel...

Post by Rafał Cz. » Mon 25 Oct, 2004

dziękuję za informację! :)
już zaraz napiszę, mam nadzieję że pomogą. oby tylko ten spuszczel nie zjadł całego drenwa w domu... ;)
Pozdrawiam,
Rafał Czuban

zofia232
Posts: 2
Joined: Thu 11 Mar, 2010

Post by zofia232 » Thu 11 Mar, 2010

więcej informacji na tamet tysz szkodników znajdziesz na stronie www.spuszczel.pl

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 13 Mar, 2010

Rafal nie wpwadaj w panike. W USA sa powazniejsze szkodniki (termity) i nadmirnej sensacji nikt nie robi. Spuszczele byly sa ibeda. Jako ciekwostke podam ci fakt, ze po II wojnie w Zachdniej Eurpoie wdrozono program walki i profilaktyki w temacie owadow zerujacych w drewnie wbudowanym w konstrukcje budynkow. W latach 70-tych ubieglego wieku zrobiono podsumowanie tego progarmu (program dotyczyl profilaktycznej impregnacji drewna budowlanego). Stwierdzono brak efektow z akcji impregnacji. Te wygryzione dziurki maja zaden wplyw na konstrukcje. Inwazji zadnych sie nie obawiaj. Spuszczel w suchym drewnie zeruje niezwykle powoli. Przepoczwarzenie trwa cale lata. Jako ciekawostke powiem Ci ze widzialem w Skandynawii przy okazji remontow bardzo starych budynkow elementy podziurkowane raz przy razie. Nikt sie tym nie przejmowal. Nie podlegaly wymianie. Problemem dla drewna jest ewntalnie zgrzybienie.



Post Reply

Return to “Zwalczanie korozji biologicznej w budynkach istniejących”