Ocieplenie scian jaka folia

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
gruberek11
Posts: 8
Joined: Sun 28 Jul, 2019

Ocieplenie scian jaka folia

Post by gruberek11 » Mon 02 Sep, 2019

Witam
Domek typowo letniskowy, na zewnątrz deska elewacyjna. Będe ocieplał go od wewnątrz między krokwie.
Pytanie do speców:
Jaka powinna być kolejność warstw?
Od deski:
- folia wiatroizolacyjna (jaką wybrać może są jakies firmy lepsze/gorsze napisami foli do wewnątrz budynku?
- wełna mineralna - która lepsza rozwijana czy w kawałka kwadratowych? (mam miejsca na 10 cm)
- na to folia paraizolacyjna
- na to deski/błazeria
Czy dobrze zachowałem kolejność?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by Wojciech Nitka » Mon 02 Sep, 2019

Kolejność od zewnątrz:
- deski elewacyjne,
- szczelina wentylacyjna, grub. ok. 2 cm,
- folia wiatroizolacyjna, np. Proktor, napisami na zewnątrz,
- konstrukcja wypełniona izolacją cieplną,
- folia opóźniacza pary,
- okładzina wewnętrzna.

gruberek11
Posts: 8
Joined: Sun 28 Jul, 2019

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by gruberek11 » Wed 04 Sep, 2019

dziękuje

jesli dach jest pokryty gonotem, moge zrobić tak? :
- zostawie od płyty dachowej ok 2-3 cm na to wełna leżąca na sznurku i na to odeskowanie kończące?

gruberek11
Posts: 8
Joined: Sun 28 Jul, 2019

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by gruberek11 » Wed 04 Sep, 2019

Czy mogę folię wiatroizolacyjną przyczepić zszywkami bezposrednio do desek i na to dać wełnę?
czy konieczna jest przestrzeń?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by Wojciech Nitka » Wed 04 Sep, 2019

Tak jak pisałeś - folia mocowana zszywkami do płyty poszycia i na nią bezpośrednio wełna.
Powodzenie.

gruberek11
Posts: 8
Joined: Sun 28 Jul, 2019

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by gruberek11 » Fri 13 Sep, 2019

Koledzy zacząlem sobie prace. Obijam deski od środka folią wiatroizolacyjną napisem do desek, ale zastanawiam się jak "fizycznie" przymocowac wełne do sciany. Mam zrobić dodatkowy szkielet z desek czy zastosować wełnę z rolki i przymocować ją zszywkami?
Jak jest prawidłowo?
I jeszcze jedno pytanie, na dachu jest gont, czy wystarczy zrobić przerwę od dachu na sznurku ułożyć wełnę i zamknąć deskami, czy przed deskami jeszcze folia paraizolacyjna?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by Wojciech Nitka » Fri 13 Sep, 2019

Co do ścian - powinieneś wykonać oczywiście szkielet drewniany i pomiędzy słupki ułożyć wełnę. Do słupków mocować opóźniacz pary (paroizolację).
W dachu- izolację cieplną zamknąć opóźniaczem pary (paroizolacją), a potem wykończenie.

arche
Posts: 2
Joined: Mon 25 Nov, 2019

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by arche » Mon 25 Nov, 2019

Wojciech Nitka wrote:
Mon 02 Sep, 2019
Kolejność od zewnątrz:
- deski elewacyjne,
- szczelina wentylacyjna, grub. ok. 2 cm,
- folia wiatroizolacyjna, np. Proktor, napisami na zewnątrz,
- konstrukcja wypełniona izolacją cieplną,
- folia opóźniacza pary,
- okładzina wewnętrzna.
Witam,
mam pytanie co przerwy dylatacyjnej: Czy wskazane jest aby wilgoć jaka będzie się skraplać po folii wiatroizolacyjnej była odprowadzana na zewnątrz np. otwory w płycie OSB leżącej na podłodze?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 Nov, 2019

arche wrote:
Mon 25 Nov, 2019
mam pytanie co przerwy dylatacyjnej: Czy wskazane jest aby wilgoć jaka będzie się skraplać po folii wiatroizolacyjnej była odprowadzana na zewnątrz np. otwory w płycie OSB leżącej na podłodze?
My tu mówimy o ścianie... skąd zatem piszesz o otworach w płycie OSB leżącej na podłodze???

arche
Posts: 2
Joined: Mon 25 Nov, 2019

Re: Ocieplenie scian jaka folia

Post by arche » Tue 26 Nov, 2019

Dzięki za odpowiedź i wyjaśniam o co chodzi. Mam do ocieplenia nowy domek na działce ROD (nieduży 3,5x4 m)- konstrukcja szkieletowa, na ścianach jest deska elewacyjna, a na podłodze OSB. Zgodnie z sugestią ocieplenie ścian chcę zrobić według opisanego tu wcześniej schematu, czyli:
1) deska elewacyjna
2) szczelina dylatycyjna (wentylacyjna) 2 cm
3) folia wiatroizolacyjna - przymocowana zszywkami do kantówek 20x20 (te z kolei przymocowane do pionowych belek szkieletu) - folia napisami na zewnątrz, czyli do desek elewacyjnych,
4) wełna skalna,
5) folia paroizolacyjna,
6) boazeria
Ktoś mi sugerował, że w podłodze, w przerwie między deską elewacyjną, a folią wiatroizolacyjną można wywiercić otwory przykryte siatką po to aby wilgoć spływająca z folii była odprowadzona na zewnątrz. Nie za bardzo mi się uśmiecha dziurawienie płyty OSB - robale, gryzonie itp.
Poza tym druga sprawa. Dach jest dwuspadowy, przy czym z jednej strony taki jak w domkach typu Wieżyca aż do ziemi. I tu pytanie: czy dla dachu zastosować taki sam schemat, czy pominąć folię wiatroizolacyjną. Na dachu, na deskowaniu jest położona membrana.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”