Remontować czy wyburzać - oto jest pytanie

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
KrisWawa
Posts: 9
Joined: Thu 26 Sep, 2019

Remontować czy wyburzać - oto jest pytanie

Post by KrisWawa » Thu 26 Sep, 2019

Dzień dobry wszystkim. Forum czytam sobie od jakiegoś czasu czerpiąc podstawową wiedzę z gatunku budownictwa drewnianego. Z jego z resztą pomocą postawiłem sobie całkiem sporą szopkę/narzędziówkę w domu i ładną drewutnie.
Tym jednak razem sprawa jest duuuużo poważniejsza i wymaga konsultacji.
Planowałem zakup działki rekreacyjnej w ładnym miejscu i wybór na 99% padnie na starą zalesioną częściowo działkę na której stoją dwa budynki - większy - murowano-drewniany (30%-70%) i mniejszy - drewniany. Główny budynek stoi na podmurówce i jest dosyć spory jak na domek letniskowy bo ma ponad 60m2 na co składa się 5 pomieszczeń a w jednym miejscu jest nawet podpiwniczony. Domek budowany na początku lat 80-tych ale widać, że był modernizowany w trakcie. Posiada murowany kominek w centralnej części, przyłącze wody miejskiej, prąd i podłączenie do szamba.
Środek jest słabym stanie - z zewnątrz nie jest źle choć całość oczywiście wymaga odświeżenia. Na pewno nie jest ocieplany i nie jest zrobiony według jakichkolwiek dzisiejszych norm. Ja chciałbym aby był to fajny letniskowy domek. W zimę nie będziemy przyjeżdżać raczej, ale jesień czy wczesna wiosna myślę, że mogą wchodzić w grę.
Podpowiedzcie mi proszę co powinienem sprawdzić, od czego zacząć w ogóle by rzetelnie ocenić stan domku, zdecydować czy go remontować czy burzyć no i oszacować mniej więcej koszty ?
Dach wygląda na szczelny. W środku widać nalot na niektórych ścianach i podłodze ale w dotyku większość jest sucha. Oczywiście w całości panuje zapach stęchlizny, ale w domku nie było nikogo od minimum 3 lat a wcześniej przez 10 był sporadycznie użytkowany.
Po zakupie będę dysponował kwotą 30-40tyś zł którą chciałbym włożyć w całość. Wiem, że za te pieniądze można już kupić jakąś nową konstrukcję...jednak jeśli by się okazało, że za te same pieniądze mogę tchnąć nowe życie w ten stary dom - to ja zdecydowanie wybieram tą drogę - tak już mam po prostu:)
Dodam jeszcze, że dużo potrafię zrobić sam i tak jak do bardziej skomplikowanych prac na pewno zaproszę fachowców, tak chociażby kwestie rozbiórki i ogołocenia tego co jest do szkieletu bez problemu przeprowadzę sam :)
Na koniec jeszcze bardzo chętnie się dowiem czy polecacie jakichś fachowców z okolice Wyszków- Kamieńczyk - Łochów- tamte okolice i czy macie tam jakieś sprawdzone tartaki gdzie można kupić dobry, przygotowany materiał.
Wrzucam zrobione na szybko zdjęcia całości. Będę bardzo wdzięczny za każde zdanie, krytykę, poradę i wskazówkę !
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing


KrisWawa
Posts: 9
Joined: Thu 26 Sep, 2019

Re: Remontować czy wyburzać - oto jest pytanie

Post by KrisWawa » Fri 27 Sep, 2019

Hmm...nikt nie ma żadnego pomocnego zdania czy opinii...?

KrisWawa
Posts: 9
Joined: Thu 26 Sep, 2019

Re: Remontować czy wyburzać - oto jest pytanie

Post by KrisWawa » Sat 28 Sep, 2019

Panowie i panie ponieważ jest cisza w temacie myśle sobie sam o różnych kwestiach wiec może przemyślenia ktoś skomentuje.

Doszedłem do wniosku że zdjęcie podłogi, poszycia dachu i na każdej ścianie odkrycie konstrukcji pozwoli mi w miarę rzetelny sposób ocenić stan domku i sens jego remontu i teraz mam kilka pytan.
- tak jak bez większego problemu myśle ze wiem jak wymienić elementy szkieletu ścian czy dachu tak sen z powiek spędza mi co mogę znaleźć w dolnych partiach. Na podłodze jest deska a pod nią jakaś płyta i pytanie co będzie pod spodem. Tak jak ruszt leżący na ławie betonowej tez nie stanowi problemu w przypadku wymiany tak bardziej martwię się deskami podwalinowymi. Co się dzieje w sytuacji jeśli będą podgnite, spróchniałe itd? Co w sytuacji kiedy np okaże się ze nie ma żadnej izolacji i leżą bezpośrednio na betonie? W głowie mam podnoszenie domu ale brzmi to na tyle abstrakcyjnie że nie wiem czy jest w tym sens. Może są jakieś inne sposoby? Macie jakieś doświadczenia czy sugestie?

User avatar
Parraflik5
Posts: 3
Joined: Tue 21 Jul, 2020
Contact:

Re: Remontować czy wyburzać - oto jest pytanie

Post by Parraflik5 » Tue 21 Jul, 2020

Czasem remont wychodzi dużo drożej, niż wyburzenie i postawienie domu od nowa.

ogilek
Posts: 5
Joined: Fri 09 Oct, 2020
Contact:

Re: Remontować czy wyburzać - oto jest pytanie

Post by ogilek » Fri 09 Oct, 2020

remoty to droga sprawa, warto czasem zrobić to od nowa ;p

AkukuBernard
Posts: 22
Joined: Tue 24 Jan, 2017
Contact:

Re: Remontować czy wyburzać - oto jest pytanie

Post by AkukuBernard » Fri 23 Apr, 2021

Ja bym stawiał na budowę od zera. Efekt może być lepszy ale i budowa tańsza od remontu.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”