Okazjonalne dogrzewanie a skraplanie w przegrodach

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
tymczasowy13
Posts: 33
Joined: Wed 14 Mar, 2018

Okazjonalne dogrzewanie a skraplanie w przegrodach

Post by tymczasowy13 » Fri 04 Oct, 2019

Witam
Jak wygląda sprawa ew. skraplania w przegrodach przy okazjonalnym dogrzewaniu domku letniskowego?
Załóżmy taką sytuację:
Przyjeżdżam na działkę, w domku jest załóżmy 10st, włączam ogrzewanie i dość szybko mam 20st. Po kilkunastu godzinach wyłączam ogrzewanie i wyjeżdżam. Domek dość szybko się wychładza z powrotem do 10st.
Czy takie okresowe dogrzewanie ma z jakichś przyczyn (punkt rosy?) szkodliwy wpływ na konstrukcję czy przegrody? Mam w ścianach 10cm wełny, obawiam się czy poprzez takie okazjonalne dogrzewania nie zacznie się w niej gromadzić wilgoć.
Jak w takim przypadku wyliczyć punkt rosy? Jeśli w ogóle obliczanie punktu rosy ma tu jakiś sens... :idea:
Jeśli mam w domku 20 stopni i wilgotność 60% to wychodzi, że punkt rosy jest przy 12st. Czy to oznacza, że jeśli na zewnątrz będzie więcej niż 12 stopni a ja w domku nie będę miał więcej niż 20st to skraplanie z powodu różnicy temperatur nie nastąpi w przegrodzie nawet przy nieszczelnej miejscowo paroizolacji?



tymczasowy13
Posts: 33
Joined: Wed 14 Mar, 2018

Re: Okazjonalne dogrzewanie a skraplanie w przegrodach

Post by tymczasowy13 » Mon 07 Oct, 2019

Dziękuję, znam ten kalkulator, jest pomocny gdy zna się współczynniki wszystkich zastosowanych materiałów. Ja nie mam tej wiedzy, bo ja nie stawiałem tego budynku, wiem że jest 10cm wełny w ścianach ale kompletnie nie wiem jakiej, nie wiem jaką zastosowano paro i wiatroizolację, jak policzyć półwałki na elewacji zewnętrznej, itp. w dodatku nie wiem jak lata użytkowania wpłynęły na te materiały.

Teraz bardziej chodzi mi o to czy dobrze rozumiem pojęcie punktu rosy i czy zdanie:
"Jeśli mam w domku 20 stopni i wilgotność 60% to wychodzi, że punkt rosy jest przy 12st. Czy to oznacza, że jeśli na zewnątrz będzie więcej niż 12 stopni a ja w domku nie będę miał więcej niż 20st to skraplanie z powodu różnicy temperatur nie nastąpi w przegrodzie nawet przy nieszczelnej miejscowo paroizolacji?"
jest prawdziwe niezależnie od użytych materiałów przy budowie.

User avatar
Parraflik5
Posts: 3
Joined: Tue 21 Jul, 2020
Contact:

Re: Okazjonalne dogrzewanie a skraplanie w przegrodach

Post by Parraflik5 » Tue 21 Jul, 2020

A czy tego typu domki można ogrzewać piecem typu koza?


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”