letniskowy a caloroczny - na czym polega roznica?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
yotiao
Posts: 1
Joined: Wed 30 May, 2007

letniskowy a caloroczny - na czym polega roznica?

Post by yotiao » Wed 30 May, 2007

Dzien dobry,

mam takie pytanie. Planuje budowe malego domku letniskowego (np takiego jak http://www.ufnalewskiarchitekt.art.pl/l54/index.html). Mam pytanie, czy taki i temu podobne domki nadaja sie do mieszkania w nich przez zime? O ile sie orientuje, na tym najwyrazniej polega roznica miedzy domami letniskowymi a calorocznymi, prawda?

Jesli tak, to moje pytanie brzmi: czy moge taki dom wybudowac jako letniskowy, a po jakims czasie, w miare przyplywu srodkow, dostosowac go/docieplic tak, aby mozna by bylo w nim 'zimowac'? Czy tez moze, ze wzgledow technicznych/innych lepiej jest od razu taki dom budowac w wersji zimowej? Zaznaczam, ze caly czas chodzi o dom w technologii szkieletu drewnianego.

Na czym polega takie 'docieplenie'? Na dolozeniu grubszej warstwy ocieplenia? Zainstalowaniu jakiegos ogrzewania w domu?

Takie etapowe rozwiazanie byloby dla mnie najlepsze. Najpierw 'zwyczajny' dom letniskowy, a potem jego przerobka, by dalo sie w nim mieszkac zima.

Bede bardzo wdzieczny za wszelkie wyjasnienia, jakos nie bardzo sobie moge wyobrazic tej calej procedury.
Pozdrawiam serdecznie

jarek


Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 07 Jun, 2007

Witam.
w istocie roznica jest miedzy wersja letnia a caloroczna. W wersji letniskowej moze Pan uzyc konstrukcji 48 x 98 mm i w miare przyplywu funduszy docieplic o 5cm od srodka lub od zewnatrz. Nalezy przy tym jednak polozyc paroizolacje od razu juz w pierwszej wersji budowy domku jako letniskowy. Roznica poelga na wiekszej izotermmie scian i stropodachu oraz stropu budynku.

Post Reply

Return to “Domki letniskowe”