Czy OSB3 nadaje się na pokrycie domku

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
kopetnik
Posts: 1
Joined: Mon 26 Nov, 2007

Czy OSB3 nadaje się na pokrycie domku

Post by kopetnik » Mon 26 Nov, 2007

Czy płyta OSB3 nadaje się na pokrycie domku letniskowego? Chodzi o mały domek (właściwie altanę) 4 x 5 m + taras powiedzmy 2 x 5 m. Nieocieplony - tylko OSB + elementy kontsrukcyjne, okna drzwi i dach z dachówki bitumicznej albo blachy.
Czytałem że płyta taka może pęcznieć na brzegach (do 15%), czy jest to do zaakceptowania? Czy może taki domek po zimie się rozlezie.
Jeśli tak to jaką grubą OSB dać: czy 18 mm starczy a może 22 mm?
Pozdrawiam, Lechu


fojta
Posts: 1
Joined: Thu 17 Feb, 2011

Post by fojta » Tue 03 May, 2011

Mam w trakcie budowy podobny wymiarowo "domek". Po obrysie podłogi 4 x 6 m. Całośc to własna - amatorska kontrukcja drewniana pokryta płytami mdf. Domek ładnie stabilnie stoi - płyty mdf na ścianach i dachu ładne usztywniły konstrukcje.
Głównym budulcem konstrukcji byla kantówka 10 x 10 cm. Dach dwuspadzisty pod kątem 30 stopni, wiezba o profilu deski 5 x 12 cm.
Juz wiem że na dach dałem za cieńką plyte bo 12 mm wrrr. Poratowałem się montując poprzecznie pomiędzy wiezby deski. Teraz można po dachu swobodnie "spacerować" - sytuacja uratowana :)

Zakupiłem gonty bitumiczne i zastanawiam się nad dalszym działaniem.
1. Czy gonty położone bezpośrednio na płyte mdf skutecznie się do niej przykleją
2. Czy zamiast papy podkładowej można dach wysmarować masą gruntującą asfaltową?
Szukam innego rozwiązania niż papa, ponieważ nie wierze w swoje możliwości skutecznego i przyjemnego jej położenia bez pofaudowania i potargania :)
Proszę o praktyczne wskazówki i sprawdzone 'domowe' pomysły.

pozdrawiam!
Attachments
o.png
KONSTRUKCJA WŁASNA :)

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Re: Czy OSB3 nadaje się na pokrycie domku

Post by JaKuBa » Sat 07 May, 2011

kopetnik wrote:Czytałem że płyta taka może pęcznieć na brzegach (do 15%), czy jest to do zaakceptowania? [...]Jeśli tak to jaką grubą OSB dać: czy 18 mm starczy a może 22 mm?
Mniej pęcznieje płyta MFP - ale jak zakryjesz nie powinna pęcznieć. Jak pytasz o grubość to wydaje się że powinieneś podać jaki masz rozstaw belek dachowych.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Tue 17 May, 2011

Odnosnie podkładu pod gont to ja w altanie (wiacie) ogrodowej na deskowanie szalówką położyłem mocną membranę dachową i na to wkrótce położe sobie gont, nie bawię się w papę.
Są specjalne membrany polecane pod gonty, np firmy Doerken, choć jak zadzwoniłem do doradcy technicznego to powiedział że to prawie taka sama membrana jak inne dachowe, tyle że trochę mocniejsza. Z racji tego że to tylko altana ogrodowa, od spodu jest swobodny dostęp powietrza, to dałem membranę i tyle.
Gonty do podłoża sie przybija lub przykręca, a sklejają się za to 2 nałożone na siebie pasy gontu bo jest tam taki pasek bitumiczny który się wulkanizuje od słońca. Czasem gonty kleją sę do siebie całą powierzchnią. Miejsca mocowania gwoździami lub wkrętami sa przykrywane przez kolejne pasy gontu. Mysle że u mnie nie bedzie problemu
pozdrawiam
rps


Post Reply

Return to “Domki letniskowe”