domek całoroczny a prąd?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
zyzzia
Posts: 10
Joined: Sat 05 Sep, 2009

domek całoroczny a prąd?

Post by zyzzia » Sun 06 Dec, 2009

Witam serdecznie.. mam takie pytanie.. zamierzamy wybudowac domek caloroczny... Kwestia jest pradu?
Jakie trzeba miec pozwolenie zeby elektrownia dala zgode na podlaczenie pradu? Jesli zglaszam domek w starostwie jako niby pomieszczenie na lopaty 5 x 5 m to czy nie bedzie problemu z pradem? Moze ktos wie co w takim przypadku zrobic? Bo chyba nie mozna dostac innego pozwolenia na łące?
Bardzo prosze o pomoc.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 06 Dec, 2009

Energię elektryczną można przyłączyć prawie do każdego budynku. Będzie jednak kwestia kosztów takiego przyłącza i taryfy w jakiej będzie ujęte. Pomijam kwestie formalne, które należy spełnić.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

trzeba budować mądrze

Post by jerz100 » Wed 03 Feb, 2010

Nalerzy dokładnie zaplanowac i zaprojektowac taki domek żeby jego eksploatacja kosztowała jak najniże budowa nie koniecznie. Budynek mozna ogrzewac prąden choc nie koniecznie wzalezniości jak często chcecie tam przebywać i jak wielki to ma byc domek. zaprojektowałem niedawno dla siebie dom który częsciowo b edzie ogrzewany kominkiem i częściowo prądem.
jeż
jerz100

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Wed 03 Feb, 2010

Jaki to jest grónt, kto jest jego włascicielem i jak jest dotychczas zagospodarowany, warto sprawdzic w planie miejscowym przeznaczenie tego gruntu
jeż
jerz100

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 04 Feb, 2010

Wydaje mi się że należy zapytać w zakładzie energetycznym w dziale przyłączeń. Jeśli to nie bedzie klasyczna budowa domku wraz z przyłączem to pewnie zrobią jakąś skrzynkę na słupie do której sie podłączysz. Nie jestem pewien czy do domku narzędziowego zrobia stałe przyłącze jak do zwykłego domku letniskowego. Mi kiedyś zanim zabrałem sie do budowy domku zaproponowali abym formalnie zawnioskował o przyłącze do zasilania przyczepy kempingowej albo o przyłącze do pielęgnacji zieleni i potem wziął elektryka do założenia skrzynki na słupie w granicy działki. Nie skorzystałem, bo prądu przed i w trakcie budowy użyczył mi sąsiad a taryfy takiego przyłącza są dużo droższe niż standardowe, zarówno część stała za zadeklarowane kilowaty, jak i zmienna za zużyty prąd.
Zupełnie inną sprawą moim zdaniem jest ryzyko budowy domku niezgodnego z jego przeznaczeniem, czyli w rzeczywistości bedzie to domek a formalnie szopa na łopaty i grabie. Wszystko zależy od aktywności nadzoru budowlanego na danym terenie...ponoc w jednym urzędzie siedza za biurkiem i machaja reka na taką samowolke, a w innym są gorliwi, jeżdżą i każą rozbierać. Zatem dla świętego spokoju ja bym spróbował legalnie, no chyba że są formalne przeszkody w miejscowym planie zagospodarowania terenu i przeznaczenia gruntu. Trzeba popytać w urzędach....
rps

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Fri 05 Feb, 2010

W polsce to norma że inwestor kombinuje jak koń pod góre.
Zamiast zacząć od sprawdzenia jakie jest przeznaczenie gróntu w planie miejscowym, a wtedy zdecydowac co na danym gruntem da sie zrobić. Sama bonitacja gruntu sugeruje jego przeznaczenie (R - rolny, B - budowlany, Ł - łaka itd.) Włąsciciel działki i nie tyko może wystapić o wydanie warunków zabudowy na dany kawałek gruntu z określeniem rodzaju zabudowy i warunków realizacji danego przedsiewziecia.
Niema co kombinować bo kombinowanie może drogo kosztować.
Informacja o rodzaju gruntu jest ważna do nie na każdym gruncie można posadawiać budynki ze względu na nośność tego gruntu czy na usuwiskowośc gruntu na którym wogule nie można budować. To tyle w telegraficznym skrucie.
jerz100



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”