Domek letniskowy na działce budowlanej - pomocy!!!

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
Bartass310577
Posts: 4
Joined: Fri 19 Feb, 2010

Domek letniskowy na działce budowlanej - pomocy!!!

Post by Bartass310577 » Fri 19 Feb, 2010

Witam Serdecznie
Jestem w trakcie kupowania działki budowlanej nad morzem ok.1600m2.Działke kupuje z zamiarem postawienia tam domków letniskowych drewnianych (kilku sztuk) takich jak ten tutaj http://www.domhurt.com.pl/index.php?con ... hierID=2Na ta chwile mam warunki zabudowy na 30% powierzchni działki budowy domu jednorodzinnego. W gminie chciałem złożyć WZ na rekreacje indywidualna (wszystko legalnie) ale pani powiedziała mi ze mogę tylko pomarzyc o takich warunkach zabudowy i tyle. Co robic,poniewaz trochę boje :mad: się postawić takie domki na własna rękę a słyszałem za można.
- może jest możliwość postawienia takich domków letniskowych składając tylko wniosek o budowie?
- do jakiej wielkości m2 mógłbym postawić te domki?
Proszę o pomoc z góry dziękuje.


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Fri 19 Feb, 2010

Według aktualnie obowiązujących przepisów, pozwolenia na budowę nie wymaga np. wzniesienie parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, jeśli są one wykorzystywane do produkcji rolnej lub są uzupełnieniem istniejącej zabudowy działki siedliskowej. Na pozostałych działkach budowlanych, to samo dotyczy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m kw. Jest tylko jeden warunek: liczba takich obiektów nie może być większa od dwóch na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Bez pozwolenia możemy też budować obiekty małej architektury oraz ogrodzenia posesji. W tym drugim przypadku odrębne przepisy regulują jednak takie parametry jak na przykład wysokość ogrodzenia — nie może być większa niż 2,2 m., wysokość podmurówki — maksymalnie 60 cm, czy szerokość bramy — minimum 2,4 m, i furtki — minimum 90 cm.

Prace budowlane przy wymienionych obiektach, na 30 dni przed ich rozpoczęciem, należy poprzedzić złożonym do właściwego urzędu zgłoszeniem. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót.
Tyle mowi prawo budowlane

Bartass310577
Posts: 4
Joined: Fri 19 Feb, 2010

Post by Bartass310577 » Fri 19 Feb, 2010

Dziękuje za szybka odpowiedz p.Janie.
Wiec jeżeli dobrze zrozumiałem w przyszłości jezeli zakupie ta nieruchomosc bede mógł sobie postawiać sześć domków tego typu kliknij tutaj i cieszyc się okolica ze znajomymi ?
Pozdrawiam Bartosz

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Fri 19 Feb, 2010

Mysle ze tak jednak w urzedzie trzeba im przytoczyc ten paragraf bo czesto urzednicy"wiedza lepiej" i bez przykladu sie nie obejdzie

Bartass310577
Posts: 4
Joined: Fri 19 Feb, 2010

Post by Bartass310577 » Fri 19 Feb, 2010

Ślicznie Dziekuje :grin:
Pozdrawiam Bartosz

fobi
Posts: 3
Joined: Wed 14 Apr, 2010

Post by fobi » Wed 14 Apr, 2010

Jeżeli będziesz korzystał z tych budynków w sposób jaki przewiduję to będą domki, a nie pomieszczenia gospodarcze.
O ile nie zamierzasz wstawić do nich wyłącznie sprzętu i narzędzi to może być to uznane za samowolę budowlaną. Oczywiście w przypadku kontroli, której nie życzę.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Fri 16 Apr, 2010

wydaje mi sie że przez skrupulatnego urzędnika może to byc uznane jako samowolka i pewne naciągnięcie przepisu, bo skoro ma to byc pomieszczenie gospodarcze to ma tak być, a nie 6 letniaków dla wczasowiczów zapewne pod wynajem, co bedzie widoczne gołym okiem przy pierwszej lepszej kontroli - zatem wszystko zależy od tego czy na danym terenie powiatowy inspektor nadzoru sie przykłada do roboty czy ma ciekawsze zajęcia w pracy...

Wydaje mi sie że podstawą wszystkiego jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni i tam jest określone jaki rodzaj budynków i ile sztuk na działce na danym terenie można wznosić, w tym takie szczegóły jak np kąt nachylenia dachu itp. Jeśłi planu gmina na dany teresn nie zrobiła, to trzeba zawnioskowac o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji i to też określi urząd...
rps

Mark1
Posts: 2
Joined: Sun 09 Nov, 2008
Location: Kolobrzeg

Post by Mark1 » Sat 31 Jul, 2010

Najprostszym sposobem ( choc moze nie tanim) jest zamiana projektow budowlanych. Tzn.
z domkow letniskowych na jednorodzinne. Cos takiego wykonuja architekci budowlani. Wtedy zlozyc wszystkie dokumenty w gmine i sprawa zalatwiona. W koncu w jakim domu jednorodzinnym mieszkam, to moja sprawa. Pisze z doswiadczenia.

Bartass310577
Posts: 4
Joined: Fri 19 Feb, 2010

Domek letniskowy na działce budowlanej - pomocy!!!

Post by Bartass310577 » Fri 29 Oct, 2010

Witam Serdecznie :grin:
Od 19 lutego sprawa troszeczke sie posuneła a mianowicie, gmina w tym czasie zrobiła nowe studium zagospodarowania przestrzennego i warunki co do tego miejsca mam nadzieje ze sie zmienią na lepsze :grin: . Jezeli chodzi o ten teren w studium jest wpisane - ME 1 e - tereny zabudowy mieszkaniowo - usługowejekstensywnej z dopuszczeniem zabudowy rekreacji indywidualnej i sezonowej turystycznej bazy noclegowej. Przy takim studium mam nadzieje, ze bez zadnych zmian wejdzie to w zycie. W gminie potwierdzili ze przy takich warunkach zabudowy nie bedzie problemu z domkami rekreacyjnymi. Ale mam pytanie, czy to co jest w studium moze docelowo ulec zmianie? Pozdrawiam Bartosz

Proarch
Posts: 7
Joined: Mon 11 Jan, 2010
Location: Szczecin Mierzyn
Contact:

Post by Proarch » Mon 21 Nov, 2011

Witam,
Jeżeli opracowano studium to jest już podstawa do wydania decyzji o warunkach zabudowy zgodnej ze studium (zanim gotowy plan miejscowy wejdzie w życie). Należałoby zapoznać się z dokładnie z częścią opisową ogólną i szczegółową studium ale z przytoczonego fragmentu wnioskuję, że na działce można wybudować dom mieszkalny i usługi wraz z zabudową rekreacyjną. Nie jest jasne czy można usytuować tylko zabudowę rekreacyjną.
Można również na jednej działce wybudować kilka małych domów mieszkalnych (nawet po ok. 30 m2 powierzchni) oczywiście z zachowaniem przepisów.
A odpowiadając na pytanie - teoretycznie może - w praktyce raczej nie.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”