Prośba o poradę - ocieplanie małego domku!

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
JacekWW
Posts: 3
Joined: Fri 15 Oct, 2010
Location: Łódź - Gałków

Prośba o poradę - ocieplanie małego domku!

Post by JacekWW » Fri 15 Oct, 2010

Witam !
Mam ogromną prośbę o poradę - chętnie skorzystam z każdej pomocy. Przeglądałem forum jednak nie znalazłem identycznej jak moja sytuacji.
Co zrobić w przypadku budowy ocieplaneg malutkiego domku (a raczej pokoiku 3,6x2,7) na działce -dostawianego do domku.
Zarówno zewnętrzna i wewnętrzna ściana będzie z płyt OSB a w środku planuję ocieplić wełną . Wiem o potrzebie montażu "foli paraizolacyjnej" od strony wewnętrznej przed wełną oraz "folii wiatroizolacyjnej" od zewnątrz. Jednak martwi mnie brak wentylacji (wynikającej ze szczelności płyt OSB) i ewentualne problemy z tego wynikające.
Czy można jeszcze uratować sytuację np nawiercając kilka otworów (równo rozmieszczonych) w płycie OSB ściany zewnętrznej? Gdzie ewentualnie umieścić izolację z folii wiatroizolacyjnej-membramy na ścianie zewnętrznej? W tym momencie jestem na etapie obicia konstrukcji płytami OSB od zewnątrz. Chciałem zrobić tak: (kolejność od zewnętrznej ściany)
Styropian(metoda lekka sucha) - stelarz ( małe szczeliny) - płyta OSB - folia wiatroizolacyjna - wełna (nie wiem czy zostawiać szczelinę "luz" między OSB a wełną czy szczelnie upychać wełnę?) - folia paraizolacyjna ( mam zwykłą folie z castoramy, sprzedawca mówił, że się nadaje) - płyta OSB

(no i właśnie..czy te otwory cokolwiek dadzą? i czy ułożenie wiatroizolacji we wnętrzu ścianki jest do zaakceptowania?) (z zewnątrz domek ma być osłonięty daszkiem z onduliny - około 1,8 metra. Do wewnętrznej ściany "dostawianej" do starego domku przylega kuchenka z piecem i kominem - nie wiem czy ma to znaczenie. Czy izolować jakoś szczególnie tą ściankę?)
Pozdrawiam. Jacek

p.s.
Pokoik będzie użytkowany przez cały rok, może zimą nie tak często ale przynajmniej 2-3 dni w tygodniu.
Jacek


aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Post by aleks13 » Wed 20 Oct, 2010

Hej
Z tego co już dowiedziałem się z forum to w kolejności - styropian (metoda lekka sucha) - stelarz (małe szczeliny) - folia wiatroizolacyjna - płyta OSB - wełna (nie wiem czy zostawiać szczelinę "luz" między OSB a wełną czy szczelnie upychać wełnę?) (bez luzu bospośrednieo do osb) - folia paraizolacyjna ( mam zwykłą folie z castoramy, sprzedawca mówił, że się nadaje) - płyta OSB ? lepiej od środka płyte g-k.
Pozdrawiam

JacekWW
Posts: 3
Joined: Fri 15 Oct, 2010
Location: Łódź - Gałków

Post by JacekWW » Sat 23 Oct, 2010

Witaj !
Przeglądając forum też tak myślę, jednak doradcy z "Casto" oraz Składu Budowlanego sugerowali właśnie taką kolejność: styropian (metoda lekka sucha) - stelaż (małe szczeliny) - płyta OSB - folia wiatroizolacyjna - wełna - folia paraizolacyjna - płyta OSB.
Z tą płytą g-k od środka nie wchodzi w grę w tym momencie ale faktycznie lepiej dla konstrukcji. Pewnie zastosuję w przyszłym roku:)!
Ale z wiatroizolacją nie jestem pewnien... ale pewnie zrobię tak jak mówisz
Dzięki i pozdraiwam!
Jacek
Jacek

aleks13
Posts: 17
Joined: Mon 12 Apr, 2010

Post by aleks13 » Mon 25 Oct, 2010

Hej
Ja właśnie jestem na etapie ocieplania i zdecydowałem się na wełne fasadowa, nie trzeba robic szczeliny dyletacyjnej daje się bespośrednio na wiatrolizolacje położoną na OSb.
Pozdrawiam

JacekWW
Posts: 3
Joined: Fri 15 Oct, 2010
Location: Łódź - Gałków

Post by JacekWW » Mon 25 Oct, 2010

Dzięki - zgłębię temat. To by uprościło mi pracę:)!
pozdrawiam!
Jacek
Jacek

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Mon 08 Nov, 2010

wtrącę się do tematu, choć z taką technologią osobiście nie mam do czynienia, a eksperci milczą...Wydaje mi się że temat nie jest nowy, bo dotyczy chyba wszystkich firm które stawiają domki szkieletowe. Można w internecie znaleźć wielu producentów, którzy oferują domy z poszyciem z płyt OSB, wyglądające jak murowane, tzn z elewacją pokrytą styropianem i otynkowane, więc należałoby wg mnie zadzwonić do paru firm i pogadać udając zainteresowanie ich ofertą...można wyrazić ewentualnie swoje wątpliwości odnośnie oddychania ścian i zobaczymy co odpowiedzą...
rps

carg
Posts: 14
Joined: Thu 01 Apr, 2021

Re: Prośba o poradę - ocieplanie małego domku!

Post by carg » Thu 01 Apr, 2021

A co z ocieplaniem pianą?

smartbudownictwo
Posts: 5
Joined: Tue 02 Feb, 2021

Re: Prośba o poradę - ocieplanie małego domku!

Post by smartbudownictwo » Tue 02 Nov, 2021

Szczeliny to raczej wróg dobrego ocieplenia. Fachowcy od lat wykonujący ocieplanie pianką poliuretanową w Głogowie twierdzą, że mostki termiczne to najgorsza rzecz dla skutecznej izolacji - przez nie będzie uciekało ciepłe powietrze, a chyba nie na tym Ci zależy.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”