Dom letniskowy wybudowany jako mieszkalny.

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
guwer
Posts: 17
Joined: Mon 27 Dec, 2010

Dom letniskowy wybudowany jako mieszkalny.

Post by guwer » Sun 16 Jan, 2011

Witam,
Słuchajcie, planuje w tym roku postawić domek o konstrukcji szkieletowej i w projekcie budynek jest ocieplony 10 cm wełny mineralnej a w rzeczywistości planuje ocieplić go wełna grubości 15 cm co wpłynie na całą grubość ściany i zarazem spełni wymóg domu mieszkalnego.
Czy Starostwo nie przyczepi się, podczas wydawania pozwolenia na budowę, że projekt, który im przedstawiłem jest typowo letniskowy a chce wybudować mieszkalny?
Pozdrawiam


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Mon 31 Jan, 2011

witam,
wg mnie starostwo na etapie wydawania pozwolenia bedzie sie kierować tylko tym co jest w dokumentacji, czyli projektem, przeznaczeniem działki itp a jak domek bedzie skończony to odbierze go nadzór budowlany. Nie wydaje mi się żeby Ci ktoś mierzył linijką grubośc ścian jeśli formalnie jest to domek letniskowy, który nie musi spełniać żadnych norm jeśli chodzi o izolacyjność cieplną. Jeśli projekt nie jest jeszcze zamknięty to możesz jeszcze sobie zrobić w nim nawet 20cm wełny w ścianie i nadal nazywać go letniskowym, bo wolno Ci przeciez izolować ściany wełną od upałów czy mrozów.
Zupełnie inną sprawą jest to czy Ty faktycznie chcesz potem formalnie zamieszkiwać domek jako dom mieszkalny, tzn zameldować się tam itp. Ważne jest czy działka ma przeznaczenie letniskowe czy budowlane. W budynku letniskowym raczej się nie zameldujesz, są tu też zwykle dużo większe podatki dla gminy od domku i gruntu, nie mówiąc już o tym że Vat przy budowie jest 23% - nie mozesz zrobić zwrotu Vatu na materiały budowlane do stawki 8% (chyba że podciągniesz faktury np pod remont jakiegoś domu mieszkalnego...).
Jeśli działka byłaby budowlana a domek chcesz robić faktycznie mieszkalny całoroczny to zrób taki projekt i po kłopocie...
rps

micitanka
Posts: 6
Joined: Wed 19 Aug, 2015

Re: Dom letniskowy wybudowany jako mieszkalny.

Post by micitanka » Mon 31 Aug, 2015

Fajnie super sprawa, ja mam z płyt paździerzowych bez ogrzewania i ocieplenia tylko na lato wraz z toaletą. tania forma budowy.

ranliburg
Posts: 14
Joined: Fri 09 Oct, 2015

Re: Dom letniskowy wybudowany jako mieszkalny.

Post by ranliburg » Fri 09 Oct, 2015

Sądzę, że nikt nie będzie się Ciebie czepiał o grubość ścian.

drewrun
Posts: 35
Joined: Thu 31 Jul, 2014

Re: Dom letniskowy wybudowany jako mieszkalny.

Post by drewrun » Wed 02 Mar, 2016

nigdy nie wiadomo

Arjel
Posts: 2
Joined: Mon 13 Feb, 2017

Re: Dom letniskowy wybudowany jako mieszkalny.

Post by Arjel » Tue 14 Mar, 2017

Świetny pomysł,sama bym się na coś takiego skusiła

User avatar
Aneta1980
Posts: 24
Joined: Tue 28 Feb, 2017
Contact:

Re: Dom letniskowy wybudowany jako mieszkalny.

Post by Aneta1980 » Mon 15 May, 2017

Niby fajna sprawa, jednak ja na takie coś bym się nie zdecydowała. Bardziej wolę formalne podzielenie, że dom to dom, a domek letniskowy to domek letniskowy, gdzie spędza się zdecydwanie mniej czasu. Taki domek, w którym chciałoby się "pomieszkiwać" musiałby mieć lepsze wyposażenie.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”