domek letniskowy, remont - jaki układ ścian bez ocieplenia?

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
redzi
Posts: 3
Joined: Sun 12 Jun, 2011
Location: Gdynia

domek letniskowy, remont - jaki układ ścian bez ocieplenia?

Post by redzi » Sun 12 Jun, 2011

Witam,
Planuję remont domku letniskowego odziedziczonego po dziadkach. Remont chciałbym zacząć od wymiany pokrycia ścian wewnątrz. Domek ma ponad 40 lat i posiada konstrukcję adekwatną do materiałów które były do zdobycia w tamtym czasie.
Obecnie układ ścian wygląda następująco patrząc od wewnątrz:
- miękka płyta paździerzowa ~12 mm
- pusta przestrzeń powietrzna 10 0mm
- płyta laminowana hdf (nie znam grubości i nie jestem pewien czy przed tą płyta nie ma jeszcze innej warstwy)
Chciałbym w pierwszej kolejności wymienić miękką plytę paździerzową na płytę k-g. Nie planuję ocieplania ścian domku, bo jest on używany wyłącznie latem i wczesną jesienią.

W związku z tym mam pytanie:
Jakiej folii powinienem użyć bezpośrednio pod płytę k-g, wiatroizolacyjną czy paroizolacyjną przy założeniu że będzie to jedyna folia w układzie ściany (w przeciwienstwie do ścian ocieplanych gdzie od zewnątrz daje się folię wiatroizolacyjną, a od wewnątrz paroizolacyjną). A może powinienem dać obie folie, a pomiędzy nimi zostawić pustą przestrzeń (100mm)?
Pozdrawiam i proszę o pomoc.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 12 Jun, 2011

W naszym klimacie od wewnątrz zawsze stosuje się folię paroizolacyjną. A więc ten temat masz rozwiązany. Zasady zakładania folii powinieneś znaleźć na stronach Forum.
Co do folii wiatroizolacyjnej - według mnie dobrze byłoby budynek owinąć folią, co wyeliminowałoby ewentualne przewietrzanie. Ze swej strony zalecałbym wypełnić pustkę w ścianie izolacją cieplną, np. izolację opartą na włóknach celulozy, wdmuchaną w ścianę. Zobacz - www.ekofiber.com.pl

redzi
Posts: 3
Joined: Sun 12 Jun, 2011
Location: Gdynia

Post by redzi » Mon 13 Jun, 2011

Witam, dziękuję za pomoc!
W takim razie położę folie paroizolacyjną natomiast folię wiatroizolacyjna + ocieplenie rozważę przy okazji remontowania od zewnątrz.
A jak wygląda procedura wpuszczania materiału jeśli chodzi o ekofiber?
Rozumiem, że potrzebne jest pozostawienie/wykonanie otworów w ścianie w celu wpuszczenia materiału do poszczególnych komór? A czy istnieje możliwość natryskowego ułożenia takiego materiału kiedy pokrycie ściany jest zdjęte z jednej strony?
Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 13 Jun, 2011

redzi wrote: A czy istnieje możliwość natryskowego ułożenia takiego materiału kiedy pokrycie ściany jest zdjęte z jednej strony?
Takim materiałem jest fiński Termex. Ale nie wiem czy jeszcze jest na naszym rynku.

redzi
Posts: 3
Joined: Sun 12 Jun, 2011
Location: Gdynia

Post by redzi » Wed 22 Jun, 2011

Witam,
Na połowie domku zdjąłem już pokrycie ścian. W weekend będę przykręcał płyty k-g. Ciągle rozważam docieplenie domku. Odrzuciłem styropian (ze wzgl. na gryzonie) oraz wełnę mineralną/szklaną ze względu na konieczność dokładnego położenia wiatroizolacji oraz koszt (który musiałbym ponieść przed przykryciem ścian). Jeśli chodzi o ekofiber, podoba mi się, że akcję docieplenia mogę przełożyć np. na następny sezon. W dalszym ciągu nie wiem jednak czy w przypadku mojego domku wdmuchanie ekofibr-u odbędzie się bez kłopotu.

Konstrukcja domku jest taka, że co 40 cm (w poziomie) są rozstawione pionowe deski/kantówki , a co ok 90 cm (w pionie) poziome deski. Na taki szkielet, od zewnątrz, skośnie przybite są deski (ażurowo z ok 5 - 10 cm przerwami między deskami) i następnie do tych skośnych desek przybite są płyty zewnętrzne.
W ten sposób w ścianie tworzą się komory 40 cm x 90 cm łączące się z sąsiednimi komorami jedynie przez przerwy między skośnie przybitymi deskami.
Obawiam się, że aby wypełnić wszystkie komory trzeba będzie wykonać otwory w pokryciu wewnętrznym dla każdej komory osobno.
Czy są jakieś wymagania jaki minimalny przekrój muszą mieć szczeliny między komorami żeby zapewnić dokładne rozprowadzenie ekofibru a jednocześnie uniknąć konieczności wykonywania otworów dla każdej komory osobno?
Jaki jest minimalny/zalecany rozmiar otworu w pokryciu ściany potrzebny do skutecznego wdmuchania ekofibru?
Pozdrawiam.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”