Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Aspekty budowy i utrzymania domków letniskowych
Post Reply
MMarcin
Posts: 3
Joined: Sat 08 Oct, 2016

Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Post by MMarcin » Wed 23 Nov, 2016

Witam,
Chciałbym się dowiedzieć, czy jest sens (dodatkowe zalety) zastosowania płyt OSB3 - 12 mm wewnątrz domku na poszyciu ścian pod płytami KG.
Ściana taka posiadałaby w takim przypadku przekrój od zewnątrz:
- elewacja z desek
- stelaż z desek
- wiatroizolacja
- szkielet z ociepleniem
- paroizolacja
- PŁYTA OSB 3 - 12 mm
- KG
Chcę aby domek spełniał funkcję całorocznego, ogrzewanego kominkiem.
Z góry dziękuję za opinie.


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Post by majek85 » Thu 24 Nov, 2016

Zalety to że taka płyta usztywni całą konstrukcje, szybszy i łatwiejszy montaż płyt k-g, łatwiej montować potem na ścianach póki, obrazy itp. minus to cena

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Post by Wojciech Nitka » Thu 24 Nov, 2016

Można ale nie trzeba. Zalety i wady wymieniłeś.
A ile i jakiej wełny (jaki współczynnik lambda) dasz w ściany ??? Ti co pokazujesz to trochę mało na dzisiejsze czasy.
Rozważ taki układ:
- elewacja z desek
- stelaż z desek
- wiatroizolacja
- szkielet z ociepleniem
- opóźniacz pary
- ruszt poziomy wypełniony dodatkową izolacją cieplną grub. 5 cm
- płyta OSB 3 - 12 mm
- płyta KG
Zaletą takiego układu jest to że wszelkie instalacje, gniazdka, kontakty montujesz poza opóźniaczem nie narażając folii na dziurawienie.

MMarcin
Posts: 3
Joined: Sat 08 Oct, 2016

Re: Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Post by MMarcin » Thu 24 Nov, 2016

Dziękuję za szybką odpowiedź :)
Mój plan na ściany zewnętrzne jest generalnie taki jak Pan proponuje:
- elewacja z desek
- stelaż z desek
- wiatroizolacja
- szkielet z ociepleniem 10 cm (pionowy)
- opóźniacz pary
- ruszt poziomy wypełniony dodatkową izolacją cieplną grub. 5 cm (może również 10cm?) + instalacje na tym poziomie
- płyta OSB 3 - 12 mm
- płyta KG
Na razie jestem na etapie planowania takiej inwestycji. Domek, z założenia do mieszkania okresowego, ale kto wie, gdzie będzie mi wygodniej i milej - czy w mieszkaniu, czy nad jeziorem :). Dlatego też, jak przyjdzie już do realizacji to wtedy pochylę się nad wyborem konkretnej wełny, na której oszczędzać nie zamierzam (chciałbym, aby w zimne dni, również było wewnątrz przyjemnie).

jarmal71
Posts: 4
Joined: Mon 18 Jun, 2018
Location: Gdynia

Re: Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Post by jarmal71 » Mon 18 Jun, 2018

Witam, temat dość stary i prawie zapomniany .. a odpowiedzi trochę wg mnie nie na temat, albo ja pytania nie rozumiem.
Wydaje się, że nie chodziło o samo zastosowanie PŁYT, ale zastosowanie ich od WEWNĄTRZ w przeciwieństwie do ogólnie (lub najczęściej) przyjętej metody "na zewnątrz". Reasumując ponawiam pytanie o sens, zalety i wady zastosowanie płyty OSB do strony wewnętrznej konstrukcji w stosunku do metody stosowania płyty "na zewnątrz". Jaki ma to wpływ na dyfuzję pary wodnej na zewnątrz, szczególnie w przypadku zastosowania jako izolacji w konstrukcji styropianu EPS. Czy większy współczynnik oporu dyfuzyjnego styropianu niż OSB nie spowoduje zatrzymanie wilgoci w OSB?

Z drugiej strony OSB ma większy współczynnik oporu od wełny, z tego wysnuł bym wniosek, że w standardowej konstrukcji tj. wełna w konstrukcji i OSB na zewnątrz , wilgoć zostanie zatrzymana w wełnie. Ktoś pokusi się o logiczny wywód

jarmal71
Posts: 4
Joined: Mon 18 Jun, 2018
Location: Gdynia

Re: Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Post by jarmal71 » Sun 24 May, 2020

nikt nie podjął tematu .. dodam jeszcze jedno moje przemyślenie: układ (w uproszczeniu ) od wewnątrz KG, OSB, Ruszt, Szkielet daje chyba mniejszą sztywność konstrukcji od pierwotnie założonej KG, OSB, Konstrukcja

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Zastosowanie płyty OSB od wewnątrz

Post by Wojciech Nitka » Mon 25 May, 2020

Nikt nie podjął tematu bi to temat "morze". Ale odpowiem krótko.
Jak najbardziej możesz stosować płytę OSB od środka zamiast na zewnątrz. Płyta dobrze posklejana na wszystkich złączach może pełnić rolę opóźniacza pary.



Post Reply

Return to “Domki letniskowe”