mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
carloos
Posts: 5
Joined: Fri 23 Oct, 2009

mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by carloos » Wed 11 Nov, 2009

Witam, proszę o poradę, w jaki sposób najlepiej zamocować płyty KG.
1. Ściany: czy płytę KG mogę bezpośrednio przykręcić do OSB (w mijankę z OSB), czy użyć konstrukcji do KG. jakie ma to znaczenie i skutki w późniejszym użytkowaniu - pękanie na łączeniach?
2. Sufit: czy mogę bezpośrednio przykręcić KG do belek (rozstaw około 40 cm), czy potrzebny jest ruszt metalowy, czy drewniany (łaty przybite prostopadle do belek stropowych).
3. Poddasze użytkowe - skosy dachu: tak samo, jak w pkt 1 i 2, konstrukcja metalowa, ruszt drewniany, czy płyty OSB.
Jakie są miej więcej koszty konstrukcji pod płyty KG.
Proszę o pomoc i odpowiedzi, pozdr.


User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by greg30 » Sat 13 Feb, 2010

carloos wrote:1. Ściany: czy płytę KG mogę bezpośrednio przykręcić do OSB (w mijankę z OSB), czy użyć konstrukcji do KG. jakie ma to znaczenie i skutki w późniejszym użytkowaniu - pękanie na łączeniach?
Mozesz spokojnie przykrecic GK do OSB i nie bezie zadnych pekniec. Przecwiczylem to na sobie, dom uzytkowany juz od maja 2009 roku, zero pekniec.... no moze tylko w niektorych naroznikach, ale wynikalo to z tego ze musialem porobic kilka poprawek w lazience z kaflami z mlotem udarowym w reku, wiec sam sobie to zrobilem, na wlasne zyczenie. :lol:
carloos wrote:2. Sufit: czy mogę bezpośrednio przykręcić KG do belek (rozstaw około 40 cm), czy potrzebny jest ruszt metalowy, czy drewniany (łaty przybite prostopadle do belek stropowych).
Ja mam tutal dokrecona OSB do ktorej dokrecilem GK. Nic nie peka, a dodatkowo wzmocnilem cala bryle domu.
carloos wrote:3. Poddasze użytkowe - skosy dachu: tak samo, jak w pkt 1 i 2, konstrukcja metalowa, ruszt drewniany, czy płyty OSB.
Jakie są miej więcej koszty konstrukcji pod płyty KG.
Skosy zabudowane rowniez plyta OSB (grubosci 0,8-1,0 - zaleznie gdzie mi jaka wyszla, bo takie kupilem) doskonale sie trzyma wszytsko i usztywnia cala konstrukcje. Nic nie peka!! Plyte os grecilem bezposrednio do krokwi i jest super.
Koszty konstrukcji....policz sobie metraze i porwona zakup plyty OSB i zakup stelazy, wkretow, wieszakow itp.
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sun 14 Feb, 2010

Montaz KG na OSB nie jest bledny ale nie jest konieczny, a powoduje spore dodatkowe koszta. Na unikniecie pekania stykow KG jest sposob taki ze szpachlujesz po po paru dniach ogrzewania, zeby plyty nie mialy juz mozliwosci sie "wstapic" na szerokosci i dlugosci. No i nalezy budynek zamieszkiwac i ogrzewac. Pozostawienie budynku nieogrzewanego przez klika sezonow grozi ryzykiem spekan. W NOR niektorzy maja po kilka domow i nie wszystkie w zime ogrzewaja, ale stosuje sie wowczas sufit z paneli Agnes lub z boazeri, natomiast na scianach tapete z wlokna szklanego lub winylowa. Tapeta winylowa blokuje ruch wilgoci "w te i we wte" w KG i sa one woczas stabilne wymiarowo. Oczywiscie te zmiany wymiarow KG pod wplywem zmian wilgotnosci sa znikome (rzedu 2 mm) ale niestety wystarcajace do naruszenia spoiny.

flatbeet
Posts: 2
Joined: Wed 09 Dec, 2015

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by flatbeet » Thu 10 Dec, 2015

Witam,

Odświeżę temat z podobnym pytaniem - pierwszy raz projektuję dom w konstrukcji szkieletowej i chciałbym to wykonać w 100% poprawnie a nie tylko po to żeby papier przyjął.

Zastanawiam się potężnie nad tym czy można płyty GK montować bezpośrednio do konstrukcji szkieletowej z pominięciem jakiegokolwiek stelażu (stalowego lub łat drewnianych ) oraz z pominięciem płyty OSB ? Płyty OSB montowane będą od strony zewnętrznej konstrukcji więc nie ma potrzeby dodatkowo usztywniać konstrukcji jeszcze od środka. Nie ukrywam też że aspekt ekonomiczny ma znacznie bo jest to projekt domu letniskowego, użytkowanego sezonowo, nieogrzewanego (bez instalacji CO a jedynie kominek z zamknięta komorą spalania w salonie).

Pytam bo na wielu stronach branżowych spotkałem się z rozwiązaniami gdzie płyty GK montuje sie bezpośrednio do konstrukcji, trochę mnie to zdziwiło aczkolwiek może w konstrukcji szkieletowej rzeczywiście nie ma potrzeby dodatkowego stelażu ? NP na stronie Rockwool można znaleźć rozwiązania detali w których to płyta GK montowana jest z pominięciem rusztu...

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by Wojciech Nitka » Thu 10 Dec, 2015

Płyty gipsowo-kartonowe można montować bezpośrednio do elementów konstrukcji, oczywiście po wcześniejszym założeniu opóźniacza pary (paroizolacji). Ważne by w tym przypadku drewno było dobrze wysuszone. Wilgotne drewno podczas wysychania będzie się kurczyć, co powodować będzie pękanie płyt gipsowo-kartonowych.

MajorDamage
Posts: 75
Joined: Fri 31 Jan, 2014

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by MajorDamage » Tue 01 Mar, 2016

Chyba w 1998 roku montowałem płyty g/k bezpośrednio do konstrukcji. Po roku je tynkowałem tynkiem gipsowym, tak pokręciło. Ale wtedy to była wolnoamerykanka i zero wiedzy na rynku.

bartek1071
Posts: 1
Joined: Sun 05 Jun, 2016

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by bartek1071 » Sun 05 Jun, 2016

Witam,
Moje pytanie budynek z 1992 blok mieszkanie poddaszowe konstrukcja dachu metalowa z zewnatrz blacha od srodka deski . pod deskami folia. Czy moge przykrecac do tych desek plyty kg ? Kuchnie tak zrobilem ale tam bylo zlaczen bezposrednich , tylko male odcinki i wiekszasc zewnetrznych i wewnetrznych. I nie ma pekniec. Bylo to robione ok roku temu. Jak myslycie czy w innych pomieszczeniach przykrecac do tych desek ?

LNowakowski
Posts: 1
Joined: Thu 06 Oct, 2016

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by LNowakowski » Thu 06 Oct, 2016

@up ja taki porblem rozwiązałem u siostry używając pianoklej - bardzo fajnie trzyma, no i masz mniej roboty niż z wierceniem. Pęknięć też nie będzie. ;)

smertelk
Posts: 5
Joined: Thu 20 Jul, 2017

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by smertelk » Thu 20 Jul, 2017

Na pewno nie będzie pęknięć? Na ile taki pianoklej jest elastyczny? Przede wszystkim zależy mi na w miarę elastycznym połączeniu

Krysia
Posts: 2
Joined: Thu 25 Oct, 2018

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by Krysia » Thu 25 Oct, 2018

Wojciech Nitka wrote:Płyty gipsowo-kartonowe można montować bezpośrednio do elementów konstrukcji, oczywiście po wcześniejszym założeniu opóźniacza pary (paroizolacji). Ważne by w tym przypadku drewno było dobrze wysuszone. Wilgotne drewno podczas wysychania będzie się kurczyć, co powodować będzie pękanie płyt gipsowo-kartonowych.
WItam, w jaki sposób montować płyty gipsowo - kartonowe bezpośrednio do konstrukcji bez zastosowania rusztu? Jeżeli słupki mam w rozstawie 62,5 czyli pod wymiary płyty OSB - 1250mm, zaś płyta gipsowo - kartonowa ma wymiar 1200 - zostaje ruszt chyba, że będziemy docinać płyty, czego wołałabym uniknąć. Czy jest jakieś inne rozwiązanie?

Alanski23
Posts: 1
Joined: Fri 24 Jul, 2020

Re: mocowanie płyt kartonowo-gipsowych KG

Post by Alanski23 » Fri 24 Jul, 2020

W stu procentach zgadzam się z moim przedmówcą. Widać, że jak najbardziej zna się na rzeczy i wie co mówi.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”