"Strzelający" dom.

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
darak
Posts: 12
Joined: Sat 19 Apr, 2008
Location: śląskie
Contact:

"Strzelający" dom.

Post by darak » Sat 19 Apr, 2008

Witam,
Mój kanadyjczyk ma 5 lat i w zasadzie chyba od początku strzela. Nie są to jakieś super głośne trzaski, ale dość wyraźne.
Jest to dom parterowy z nieocieplonym, nieużytkowym poddaszem. W stropie jest 20 cm wełny, od wewnątrz płyty gipsowe na ruszcie drewnianym prostopadłym do belek stropowych, pod rusztem paroizolacja. Na belkach na strychu płyty OSB 22 mm przyklejone wikolem i przybite gwoździami skrętnymi. Między płytami klipsy dystansowe. W połowie długości belek przewiązki pełne. Konstrukcja dachu krokwiowa. W podbitce są otwory wentylacyjne, wzdłuż kalenicy wywietrznik specjalnie sprowadzony z USA.
Dom strzela najczęściej wieczorem, kiedy robi się chłodniej. Odgłosy dochodzą ze stropu najczęściej, czasami również ze ścian. Podczas bardzo silnych wiatrów jak na przykład ostatnio przechodząca Emma w stropie słychać delikatne "tykanie" w różnych miejscach. Byłem kilkakrotnie na strychu i wyjąłem wełnę z pomiędzy belek, ale wszystko wygląda OK - żadnych śladów wilgoci, żadnej pleśni itp.W domu jest wentylacja mechaniczna tzn w łazience i w kuchni są działające nonstop wentylatory.
Czy te odgłosy są normalne????Czy może coś zaniedbałem przy budowie??? Dodam, że drewno kupiłem w firmie 'Poziomka" dawniej "Wood Mizer", było suche, a dodatkowo budynek stał przez zimę całkowicie zabezpieczony z zewnątrz. Z zewnatrz jest styropian, ale na listwach z zachowaniem 2cm szczeliny. Proszę o pomoc i dziękuje.


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Fri 09 May, 2008

Tak mi przyszlo do glowy, abys pozyczyl kamere termowizyjna i poogladal sobie swoj dom, gdy on "strzela" i w tych miejscach szczegolnie...

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: "Strzelający" dom.

Post by Wojciech Nitka » Mon 12 May, 2008

darak wrote:Na belkach na strychu płyty OSB 22 mm przyklejone wikolem i przybite gwoździami skrętnymi. Między płytami klipsy dystansowe. W połowie długości belek przewiązki pełne.
Możesz opisać konstrukcję stropu? Jak oparte są belki stropowe? Czy przebiegają na całej długości przez budynek czy kończą się i opierają się na ściankach działowych?

Poziomka produkowała (nie wiem czy dalej produkuje) raczej dobrej jakości drewno, stąd raczej nie należy brac pod uwagę wysychania i skręcania się drewna. Zresztą przez pięć lat drewno winno się "ustatkować". Biorę zatem pod uwagę inne problemy, stąd pytanie o konstrukcję stropu nad parterem.
Przy okazji? Nie powinno się zakłądać szczelnej podłogi na nie ogrzewanym poddaszu. To może groźić zawilgoceniem konstrukcji stropu i izolacji cieplnej, a także zagrzybienia płyty OSB. Dlaczego? Otóż para wodna przechodząc z dołu pomieszczeń (pomimo załozonej folii paroizolacyjnej) napotyka zimna płytę OSB i ... i skrapla się na dolnej powierzchni płyty. Płyty winne być układane ze szparami lub otworami, by para mogła swobodnie przejść na poddasze.

Antoni Ćwierz
Posts: 2
Joined: Fri 16 Jul, 2010

Post by Antoni Ćwierz » Fri 16 Jul, 2010

Witam!
Nawiązując do eksperckich pytań zadanych indywidualnie P.Wojciechowi w sprawie prawidłowości wykonania stropu i związanego z tym ugięcia,chcę drążyć sprawę dalej i zapytać o przyczynę skrzypienia stropu ,które to zjawisko wystąpiło po jego ugięciu oraz sposób wyeliminowania tego skrzypienia.
AC

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 16 Jul, 2010

Skrzypienie podłogi to efekt niewłaściwego montażu płyty poszycia do belek stropowych, np.:
- brak izolacji między belkami stropowymi a płytą poszycia,
- niewłaściwe (gładkie) gwoździe o niedostatecznej długości - gwoździe powinne być karbowane lub skrętne. W tym przypadku gwoździe, pod wpływem pracy stropu, mogą poluzować się, a ocierana o nie płyta może wydawać dźwięk skrzypienia podłogi,
- jak wyżej lecz płyta może ocierać się o belki stropowe.
- brak zachowania szczeliny pomiędzy arkuszami płyty - przyczyna jak wyżej, lecz w tym przypadku krawędź płyty ociera się o drugą płytę.
To w zasadzie główne przyczyny skrzypienia podłogi spowodowane uginaniem się stropu.
Jak je wyeliminować?
- po pierwsze - stosować taśmy akustyczne
- po drugie - stosować odpowiedniej wielkości belki stropowe, które zminimalizują uginanie się stropu,
- po trzecie- do mocowania płyty poszycia stosować gwoździe karbowane lub skrętne odpowiedniej długości,
- po czwarte - układając płyty poszycia zachować szczelinę ok. 3 mm między nimi.

Antoni Ćwierz
Posts: 2
Joined: Fri 16 Jul, 2010

Post by Antoni Ćwierz » Fri 16 Jul, 2010

Pięknie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!
AC

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 14 Aug, 2010

Wojciech Nitka wrote:- po pierwsze - stosować taśmy akustyczne
- po drugie - stosować odpowiedniej wielkości belki stropowe, które zminimalizują uginanie się stropu,
- po trzecie- do mocowania płyty poszycia stosować gwoździe karbowane lub skrętne odpowiedniej długości,
ad1. albo lepiej kleje ktore dodatkowo spoteguja mocowanie poszycia do stropu

ad2.co znaczy odpowiedniej wielkosci belki stropowe? zamiast Polskich Norm zalecalbym tu standard amerykanski ktory zezwala na maksymalne ugiecie L/360 dla stropow pow. uzytkowych a sa i tacy ktorzy preferuja L/480 w tym zakresie.
Co wiecej, prosze nie zapominac o samym poszyciu podlog, jest ono integralna czescia stropu uzytkowego. Nie tylko wazna jest jego grubosc i sposob montazu, ale takze sam rozstaw belek stropowych ktory nie moze byc zbyt duzy. Przekrojem belek stropowych mozna manipulowac tak by osiagnac zadane ugiecie, ale te obliczenia nie moga sie odbywac sie z pominieciem parametrow i rozmiarow samych plyt poszycia.

ad3. bardzo wazna jest tez ilosc gwozdzi na kazda plyte. Alternatywne rozwiazanie to specjalne wkrety mocujace poszycie zamiast gwozdzi.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 14 Aug, 2010

Wojciech Nitka wrote:Przy okazji? Nie powinno się zakłądać szczelnej podłogi na nie ogrzewanym poddaszu. To może groźić zawilgoceniem konstrukcji stropu i izolacji cieplnej, a także zagrzybienia płyty OSB. Dlaczego? Otóż para wodna przechodząc z dołu pomieszczeń (pomimo załozonej folii paroizolacyjnej) napotyka zimna płytę OSB i ... i skrapla się na dolnej powierzchni płyty. Płyty winne być układane ze szparami lub otworami, by para mogła swobodnie przejść na poddasze.
w tym zakresie kolega nie bedzie mial problemow:
darak wrote:Na belkach na strychu płyty OSB 22 mm przyklejone wikolem i przybite gwoździami skrętnymi. Między płytami klipsy dystansowe.
darak wrote:Proszę o pomoc i dziękuje.
Tutaj bedzie naprawde ciezko pomoc bowiem bledy mogly zostac popelnione na wielu (nawet najprostrzych) etapach. Zjawisko jest bardzo niepokojace i goraco polecalbym profesjonalna inspekcje przez kogos kto sie na tym bardzo dobrze zna. Na miesjcu mozna dostrzec o wiele wiecej niz jestesmy w stanie tu przeanalizowac na necie. Z mojej strony pytania na poczatek takie:
- jaki jest dokladnie ksztalt dachu? (dwuspadowy?)
- czy dach ma poszycie?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”