izolacja fundamentów - pozioma! pionowa?

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
PETRUS
Posts: 9
Joined: Fri 04 Jan, 2008

izolacja fundamentów - pozioma! pionowa?

Post by PETRUS » Sun 13 Jul, 2008

Witam wszystkich zainteresowanych tematem!
Miesiąc temu rozpocząłem budowę kanadyjczyka. Pierwszy etap, czyli fundamenty, mam już za sobą. Ale pojawiły się pytania (niestety po ich wykonaniu):
1. Ława fundamentowa nie została zaizolowana poziomo, tzn. ścianka fundamentowa została wymurowana bezpośrednio na ławie bez izolacji poziomej (z papy). Czy taki układ jest dopuszczalny?
2. Ściana fundamentowa została ocieplona styropianem (2 cm) tylko od wewnątrz. Od zewnątrz nie ma żadnej izolacji pionowej; został nagi mur z bloczków fundamentowych. Natomiast podwalina ściany konstrukcyjnej została położona na podwójnej papie oraz piance. To jedyna izolacja pozioma ścianki konstrukcyjnej szkieletu od fundamentów. Czy wystarczy?
3. Na płycie fundamentowej, czyli na podłodze, zostanie położona warstwa styropianu (10 cm), który będzie się stykał prostopadle z izolacją ściany fundamentowej (2 cm styropian od wewnętrznej strony ściany fundamentowej - patrz pytanie 1). Czy taka izolacja jest wystarczająca?
Proszę o poradę.
Dziękuję i pozdrawiam,
PETRUS


tapi
Posts: 25
Joined: Sat 08 Dec, 2007
Location: warszawa

izolacja fundamętu

Post by tapi » Tue 26 Aug, 2008

Ja też proszę pana Wojciecha NITKĘ, aby jakoś się odniusł do tematu. Mnie tez lada dzień to czeka co PETRUS ma juz za sobą tylko niechce się zastanawiać juz po ale przed jak powinno to wyglądać. Proszę p. Nitkę aby o nas nie zapominał i jako fachowca bardzo cenionego, aby się wypowiedział. Z góry dziękuje. Piotr Osowski

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: izolacja fundamentów - pozioma! pionowa?

Post by Wojciech Nitka » Wed 27 Aug, 2008

PETRUS wrote:Ława fundamentowa nie została zaizolowana poziomo, tzn. ścianka fundamentowa została wymurowana bezpośrednio na ławie bez izolacji poziomej (z papy). Czy taki układ jest dopuszczalny?
Izolacja pozioma jest konieczna, by ściany fundamentowe nie podciągały wilgoci z gruntu ma którym leżą ławy fundamentowe. Tak więc brak izolacji poziomej powodować będzie bieżące zawilgacanie ściany fundamentowej, a to w konsekwencji może doprowadzić do odpadania tynku czy wyprawy elewacyjnej.
Ściana fundamentowa została ocieplona styropianem (2 cm) tylko od wewnątrz.
Nie ma nic złego w ocieplanu ścian fundamentowych od wewnątrz, byle by zastosowao odpowiedniej grubości styropian i ułożono w sposób zapobiegajacy powstawaniu mostków termicznych w miejscu posadowienia ściany zewnętrznej. Styropina grubosci 2 cm to raczej zdecydowanie za mało.
Na płycie fundamentowej, czyli na podłodze, zostanie położona warstwa styropianu (10 cm)
10 cm to wystarczająca grubość izolacji płyty fundamentowej. Ważne jednak by styropian ułozony był w sposób opisany jak wyżej, tj. zapobiegajacy powstawaniu mostków termicznych w miejscu posadowienia ściany zewnętrzne

Nestor
Posts: 15
Joined: Sun 18 May, 2008
Location: Cieszyn

Post by Nestor » Thu 28 Aug, 2008

Sprawdź resztę izolacji w projekcie.
Mam bardzo podobny układ w projekcie. Tylko 10cm styro jako izolacja pionowa a nie 2.
Wyjaśniono mi, że izolacja pozioma pod podwaliną (2xpapa) ma być połączona w sposób ciągły z izolacją pionową (bitumiczną) zewnętrzną, otynkowaną na reszcie fundamentu. W ten sposób izolacja tworzy jakby odwróconą literę L chroniąc przeciwwilgociowo cały fundament.
Na ten tynk zewnętrzny, osłaniający izolację pionową, mogę sobie jeszcze dołożyć styropian przy wykańczaniu cokołu.

Zdaniem mojego projektanta, ocieplanie pionowe jest całkiem bez sensu w konstrukcji szkieletowej, przy funamencie bez piwnic. Zimno wchodzące od dołu zatrzymuje te 10cm styro na podłodze, które łączy się z ciepłą ścianą szkieletu zapobiegając mostkom termicznym. Twierdzi, że takie izolacje mają sens w domach murowanych celem zapobiegania mostkom termicznym na połączeniu murowanej ściany z fundamentem i podłogi na gruncie.
U mnie taką izolację zaprojektował (i to z obu stron fundamentu), jednak pozostawił dowolność jej wykonania.

PETRUS
Posts: 9
Joined: Fri 04 Jan, 2008

Post by PETRUS » Sun 31 Aug, 2008

Nestor, dziękuję za głos w sprawie!
Rozumiem, że izolacja pozioma pod podwaliną łączy się z izolacją podłogi na płycie fundamentowej i przy starannym wykonaniu nie pojawią się mostki termiczne. Jednak problem polega na tym, że izolując pionowo ściankę fundamentowa pozbawimy ją 'oddychania' (odprowadzania wilgoci), a przy braku izolacji poziomej, pomiędzy ławą fundamentową a ścianką fundamentową, będzie następowało podsiąkanie kapilarne. Wyobrażam sobie taką sytuację, że namoknięta ścianka będzie erodowała pod wpływem wilgoci w niej zamkniętej oraz mrozu. Jak rozumiem opisał taki przypadek p. Nitka.
Wobec powyższego ciągle nie wiem jak uporać się z tym problemem. W moim przypadku sytuacja ta jest jeszcze o tyle niekorzystna, że dom stoi na teranie gliniastym, czyli trzymającym wilgoć.
Jak rozwiązać ten problem?

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Sun 31 Aug, 2008

czyli jak dobrze rozumiem, chciałbyś odzielic izolacją poziomą ławę fund. od ścianki fundamentowej, ocieplic styropianem sciankę od wewnątrz, a na zewnątrz scianki nie izolować, zeby tam wyrzucało wilgoć?

aha, a czy u ciebie miejsce gdzie laczy się ława ze scianką jest na równi z gruntem czy masz czy bedziesz miał to jeszcze obsypane?

PETRUS
Posts: 9
Joined: Fri 04 Jan, 2008

Post by PETRUS » Sun 31 Aug, 2008

Ścianka fundamentu jest obsypana ziemią mniej więcej w połowie jej wysokości. Czyli pozostanie ok. 20 cm dystansu pomiędzy ziemią a podwaliną szkieletu.
Obawiam się, że izolując ściankę fundamentową pionowo przeciw wilgoci (np. malując od zewnątrz jakąś substancją, która nie pozwoli wilgoci wniknąć w głąb ścianki) pozbawię fundament możliwości 'oddychania'. Nie ma przecież izolacji poziomej pomiędzy ławą a ścianką, więc kapilarnie wilgoć będzie docierać do samej góry ścianki fundamentu.
Nie mogę już zrobić izolacji poziomej pomiędzy ławą a ścianką, bo fundament już stoi (!). Pozostaje mi jedynie znaleźć awaryjne rozwiązanie. Jakie?

User avatar
CocoChanels
Posts: 17
Joined: Sat 27 Jun, 2009
Location: France

izolacja fundamentow pozioma pionowa

Post by CocoChanels » Tue 14 Jul, 2009

Czy istniej± jakie¶ sprawdzone materia³y s³u¿±ce do izolowania belki podwalinowej od fundamentu, kiedy nie ma szansy zastosowania dodatkowo podmurówki miêdzy fundamentem a konstrukcj± drewnian±. Chodzi o istniej±cy obiekt, w którym bêdzie wymieniana izolacja. Belki podwalinowe le¿± bezpo¶rednio na fundamencie, w³a¶ciwie na wysoko¶ci terenu.
Jak zaizolowaæ fundament tak aby: izolacja nie styka³a siê bezpo¶rednio z belkami, tak aby nie dochodzi³o do skraplania pary wodnej

Mx
Posts: 1
Joined: Sat 09 Jun, 2012

Post by Mx » Sat 09 Jun, 2012

Witaj Petrus.
Ja mam podobny problem. Jak w tej chwili wygląda sytuacja z Twoim domem. Czy widać wilgoć? Czy widać jakieś efekty podciągania kapilarnego?
U mnie fachowiec powiedział że jak daje się beton wodoodporny to nie potrzeba robić izolacji poziomej na ławach.I nie dał. Powiedział że gdybym dał to i tak papa po kilku latach zmurszeje i woda będzie podciekać. Kierownik budowy zgodził się na to.
Jeżeli możecie odpisać to proszę.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”