Page 1 of 1

Izolacja styropianem,"gumowanie lazienek""

Posted: Thu 07 Jan, 2010
by bygghusinfo
Jestesmy na rynku Skandynawskim juz od kilku lat. Powiem uczciwie ze nigdy nie spotkalem sie z taka izolacja budynkach! Owszem zdarza sie jednak to sa stare technologie siegajace dluga historia wstecz.
Z zaciekawieniem ogladam wiekszosc projektow i sposobow budownictwa szkieletowego w Polsce. Moze to i kanadyjski system jednak rozni sie drastycznie od szwedzkiego!!
Prosty przyklad polozony styropian na ziemi. Po jakims czasie ziemia zrobi sie wilgotna. Mamy prosty przyklad ze jest to material nie "oddychajacy".
Nastepny drastyczny blad to zaizolowanie podlogi lazienki w calosci. Mozna tego dokonac jesli dom stoi przykladowo na "palach". Jednak jesli jest osadzony na plycie w Skandynawii jest to zabronione!!
Beton zawsze oddycha i paruje. Wilgoc wtedy dochodzac do izolacji stara sie uwolnic, szuka najblizszej drogi. Wchodzi wtedy zazwyczaj w scianki od lazienki.
Moze kogos zbulwersowac odmienne zdanie. Jednak pamietajmy ze domy w Skandynawii zawsze budowane byly z drewna. Niektore maja ponad 300 lat. Ich wiedza oparta jest na wieloletnich doswiadczeniach!!

Posted: Sun 10 Jan, 2010
by dwronka
Co ma piernik do wiatraka i styropian do wilgoci w gruncie?
Podciąganie kapilarne zawsze występuje i tak jak piszesz beton zawsze absorbuje wilgoć, po to robi się izolacje pionowe i poziome aby zniwelować skutki podciągania kapilarnego.

Po drugie mało kto używa folie w płynie na całej powierzchni bo po co?
Folię używa się w miejscach narażonych w oddziaływanie wody takie jak kabiny czy okolice umywalek.
Osobiscie folię w płynie bedę stosował na całej powierzchni podłogi czy scianach gdzie będą kafelki ale w łazience na poddaszu.

Posted: Sun 10 Jan, 2010
by bygghusinfo
I tym sie rozni cale budownictwo w Polsce!! Stara sie na wszelki sposob oszczedzac na takich materialach jak plynna folia!! To tez przerabiali szwedzi juz w latach 80 jednak jak sie potem okazalo bylo to bledne!
A co jesli w lazience nastapi awaria!! Wtedy cala woda dostaje sie we wszystkie sciany. Izolacja, gips drewno nasiaka woda. Wyschnie wtedy samo czy poprostu mamy remont zapewniony?? Czy wigoc zawarta w takich pomieszczeniach nie wchlania sie w sciany??
Dosc czesto shttp://www.szkielet.pl/forum/images/smiles/icon_razz.gif potyka sie przy slabej wentylacji ze woda potrafi sie nawet skraplac na scianach! Co wtedy??
Skandynawia wybudowana jest tylko na drewnie. Pracuje sie tutaj nad tym tematem juz od wiekow. A wiec jesli sie chce kogos poprawiac o wiekowej tradycji nie wiem czy to taki dobry pomysl??
Pozdrawiam

Posted: Mon 11 Jan, 2010
by dwronka
Raz piszesz, że używanie foli w płynie na całej powierzchni podłogi to błąd. Za drugim razem twierdzisz, że brak izolacji to poważny bład.... Więc jak to jest???????????????????
Idac takim sposobem muszę stwierdzić, że woda poleci sobie po scianach omijając podłogę z cala konstrukcją.
Czy wilgoć zawarta w takich pomieszczeniach nie wchłania sie w podłogę ? :mrgreen:

Posted: Tue 12 Jan, 2010
by bygghusinfo
Poniewaz tutaj w lazienkach zastosowano prosta rzecz. Mianowicie kazda lazienka musi byc wyposazona w kratke sciekowa. Kazda nadwyzka wody, oraz woda z ewentualnej awari odprowadza sie bezproblemowo. Po drugie w wiekszosci stosuje sie ogrzewanie podlogowe!!

Posted: Mon 30 Jul, 2012
by klonman
Witam, mam pytanie czy to znaczy że w Skandynawi elewacja zewnętrzna jest tylko drewniana a styropianu nie używa się jak w Polsce? Na tym forum są różne opinie na ten temat a z drugiej strony warto poczytać nim się popełni jakiś błąd.
Pozdrawiam serdecznie.

Posted: Mon 30 Jul, 2012
by bart-klin
Osobiście nie widziałem ani w szwecji ani w norwegi elewacji ze styropianun-nie na budynku o szkielecie drewnianym. Najczęsciej jest to panel drewniany o szorstkiej powierzchni. Zdarzają się tez obmurowania z cegły.

Posted: Tue 31 Jul, 2012
by roman1
Potwierdzam słowa bygghusinfo , Polska a Szwedzka budowlanka różni się i to znacznie, a dla przyszłych inwestorów polecam do kosztów budowy domu doliczyć koszt wycieczki do Skandynawi: elewacje z desek, płyty fundamentowe, proste i funkcjonalne rozwiązania, itp. :idea: :!: mogą pomóc w dobrym i prawidłowym wykonaniu własnego domu.