Szczeliny w boazerii

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
bogdanbc
Posts: 2
Joined: Tue 09 Mar, 2010
Location: Sopot-Gołubie
Contact:

Szczeliny w boazerii

Post by bogdanbc » Tue 09 Mar, 2010

Firma wybudowała mi całoroczny domek drewniany : śiany deska, folia paraprzepuszczalna, ucieplenie z wełny i boazeria. Domek stawiany na początku czerwca. Boazeria i podłoga wyglądały solidnie.
Po miesiącu pomalowałem je lakierem wodnym. Tak miejwięcej od wrzesnia boazeria zaczęła się kurczyć, (wysychać?) i doszło do tego, że co cztery klepki mam szczeline na ponad 1 cm, widac wełnę, włażą tam owady a zimą, jak wieje - to zdmuchuje przyłozony do szczeliny płomien świecy !. Deseczki przesuwają się tak znacznie, że na pohylym suficie odstają do tego stopnia, że moge wkładac tam ręce.

Zwróciłem się z prośba o poprawieni boazerii - zbicie by usunąć szczeliny itp. Otrzymałem odpowiedź, że firma może te szczeliny zalepić kitem (?!) a wina jest moja bo pomalowłaem boazerię wcześniej niż po roku.
Mam pytania:
- czy zawiniłem malując ekologiczna farbą wodną ?
- czy boazeria nie była przypadkiem niewysuszon jak ja przybijali ?
- czy folia paraprzepuszczalna nie zatrzymije podmuchów powietrza ?
bogdan
Attachments
DSCN5736.jpg
Przykładowa "dziuka" do zaszpachlowania


Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 09 Mar, 2010

Z tego co Pan napisal wynika jasno ze drewno bylo mokre i nie ma tu Pana winy firma budujaca ma obowiazek naprawic usterke ,obowiazek ten wynika albo z gwarancji albo z rekojmi jesli nie posiada Pan gwarancjiRękojmia w prawie cywilnym rozróżniamy dwa rodzaje rękojmi za wady fizyczne danej rzeczy lub za jej wady prawne. Instytucja rękojmi występuje w wielu rodzajach umów (między innymi przy umowie sprzedaży, przy darowiźnie). Przy sprzedaży rękojmia za wady fizyczne ma następujące cechy sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy. Sprzedawca odpowiada także, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Rękojmia za wady prawne przy sprzedaży nakłada na sprzedawcę odpowiedzialność, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej. Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Generalnie uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana, a uprawnienia rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej wygasają zwykle z upływem roku od chwili, kiedy kupujący dowiedział się o istnieniu wady.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 09 Mar, 2010

Nalezy powiadomic wykonawce pisemnie o zaistnialej usterce rzadajac naprawy ,jesli to nie pomoze nalezy skozystac z pomocy adwokata i rzeczoznawcy . Moze tez sam Pan naprawic szkode a kosztami obciazyc wykonawce.Powodzenia

bogdanbc
Posts: 2
Joined: Tue 09 Mar, 2010
Location: Sopot-Gołubie
Contact:

Post by bogdanbc » Wed 10 Mar, 2010

Dziękuję za szybka i rzeczową odpowiedź.
Mam więc w ręku jakis atut i może uda mi się nakłonić dobrowolnie wykonawcę do usunięcia usterek.
Dam znać jak się sprawa zakończy.
/bogdan

101
Posts: 3
Joined: Tue 27 Oct, 2009

Post by 101 » Tue 23 Mar, 2010

U mnie podniosła się boazeria w zimie ale na desce o 1 góra 2 mm lecz pióra są tak długie i pozbijane każde gwoździami że więcej nie podniesie. Wydaje mi się, że takie szczeliny to przesada.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”