Prawidłowo wykonana ściana szkieletowa

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
malybelzyce
Posts: 2
Joined: Wed 10 Mar, 2010
Location: niedaleko

Prawidłowo wykonana ściana szkieletowa

Post by malybelzyce » Sun 14 Mar, 2010

Witam.
Na forum jest wiele postów na ten temat ale nigdzie nie ma napisane jak to ma być zrobione poprawanie.
Chciałbym poznac dwie prawidłowe wersje konstrukcji ściany tzn ze szczeliną pomiędzy poszyciem a sciana i wersję bez szczeliny.
Po przeczytaniu wielu postów chyab wygląda to tak (poprwcie mnie jesli sie mylę. Ściana ze szczeliną (od środka):
Gips - Folia paroizloacyjna - Konstrukcja drewniana wypełniona wełną mineralną - Membrana paroprzepuszczalna (wiatroizolacja) - szczelina okolo 20mm - Płyta OSB - Styropian ryflowany - Siatka - Faktura
Ściana bez szczeliny:
Gips - Folia paroizolacyjna - Konstrukcja drewniana z wełną w środku - Płyta OSB - Folia wiatroizolacyjna - Styropian Ryflowany - siatka - faktura
Pyatm bo nie chce nigdy w zyciu popełnić błędu.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 25 Mar, 2010

Drugie rozwiązanie jest prawidłowe.
Pierwszy przykład jest całkowicie bez sensu - folia wiatroizolacyjna pod płytą poszycia? - styropian ryflowany na płycie poszycia bez folii wiatroizolacyjnej? Gdzie znalazłeś takie rozwiązania?
Zatem buduj zgodnie z drugim przykładem.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 26 Mar, 2010

Stosuje sie folie wiatroizolacyjna pod poszyciem w nastepujacych przypadkach: jesli stosujemy poszycie z plyty na spoiwie cementowym i kleimy styropian na ta plyte. Przypadek drugi: jesli robi sie elewacje/ poszycie jako jednowarstwowe rozwiazanie (sklejka wodoodprna). Jednak obydwa przypadki sa w polsce praktycznie niespotykane. W kazdym razie istnieja w praktyce budowlanej za granica.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 26 Mar, 2010

roobik66 wrote:Stosuje sie folie wiatroizolacyjna pod poszyciem w nastepujacych przypadkach: jesli stosujemy poszycie z plyty na spoiwie cementowym i kleimy styropian na ta plyte.
Jeżeli tak uważasz, to może napiszesz jaką rolę spełnia w tym układzie folia wiatroizolacyjna?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 26 Mar, 2010

Spotkalem sie z takim rozwiazaniem w materialach na temat szkieletowcow. Moim zdaniem pelni glownie funkcje ochrony przeciwwilgociowej konstrukcji. Jak wiatroizolacja jest szerokosci rownej wysokosci sciany to spelnia tez funkcje wiatroizolacji. Oczywiscie te rozwiazania ktore przytoczylem nie sa idealnym rozwiazaniem takim jak pelne poszycie z wiatroizoalcja i niezalezna warstwa elewacyjna z wentylacja.

yeti
Posts: 1
Joined: Fri 23 Jul, 2010

Post by yeti » Fri 23 Jul, 2010

Witam. Firma stawia mi właśnie szkielet, z tego co wiem, to konstrukcja ma wyglądać tak:
- od wewnątrz:
1. płyta K-G
2. wszystkie instalacje
3. folia-jeszcze nie wiem jaka:) - zdaje się, że ma być z jakąś domieszką i ma dzięki temu zatrzymywać ciepło.
4. płyta OSB-3
5. konstrukcja z 15 lub 18 cm wełny - nie pamiętam ile dokładnie cm.
6. wiatroizolacja Wigofol 100
7. płyta OSB-3
8. wełna 10cm.
9. tynk
Pytanie brzmi-co z tą wiatroizolacją, czy bardzo źle jest, czy może zostać, bo opinii tutaj jest wiele, ale większość dotyczy ocieplenia styropianem.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 15 Aug, 2010

yeti wrote:Pytanie brzmi-co z tą wiatroizolacją, czy bardzo źle jest, czy może zostać
wskazowke masz juz wczesniej
Wojciech Nitka wrote:folia wiatroizolacyjna pod płytą poszycia?
jest to niezalezne od rodzaju elewacji
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Sat 25 Feb, 2012

Witam. Z uwagi że domek mam postawiony w stanie surowym , zetknąłem się z taką opinią że wskazane jest aby w ścianie poszycia nawięrcić po kilka otworów aby łatwiej wełna mogła oddychać gdyż poszycie z OSB czy MFP jest skuteczną barierą dla pary wodnej . Czy taki pogląd jest słuszny?

bart-klin
Posts: 45
Joined: Sat 20 Feb, 2010
Location: Koszalin/Norwegia

Post by bart-klin » Sat 25 Feb, 2012

A może zamiast OSB zastosuj płytę otwartą dyfuzyjnie, mam tu na myśli płytę STEICO Phaltex. Warto się zapoznać z jej właściwościami i przekonać do tego typu poszycia a przy okazji zaoszczędzić co-nieco :wink:

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Sun 26 Feb, 2012

Tak jak napisałem dom mam już postawiony i obity płytą MFP. Stąd moje pytanie, gdyż z taka poradą się spotkałem aby nawierć po kilka otworów w płaszczyznach miedzy słupkami w celu lepszej wentylacji wełny. Na forum tutaj nikt o takim czymś nie wspominał - jeśli byłby ktoś kto mi podpowie byłbym wdzięczny.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sun 26 Feb, 2012

Kiedys chyba Rockwool zalecal takie rozwiazanie.

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Sun 26 Feb, 2012

Także jeśli powiercę te otwory to chyba błędu jakiegoś nie popełnię i nie wpłynie to negatywnie na zasady budowy domu szkieletowego ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 26 Feb, 2012

darek111 wrote: poszycie z OSB czy MFP jest skuteczną barierą dla pary wodnej . Czy taki pogląd jest słuszny?
Poczytaj - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic. ... ight=#3654 Może zmienisz zdanie.
A z tym otworami to sobie odpuść.

DABEKO
Posts: 168
Joined: Mon 22 Nov, 2010

Post by DABEKO » Sun 26 Feb, 2012

Sprawdz tutaj http://www.poznan.szkielet.pl/forum/vie ... 2a6cb42b5e i tutaj http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=6703
Mysle, ze powinienes w tych dwoch linkach znalezc odpowiedz na swoje pytanie.

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Sun 26 Feb, 2012

Bardzo dziękuje za pomoc . Po przeczytaniu podanych linków sprawa się wyjaśniła . Jeszcze raz dziękuje i Pozdrawiam.

brzoza
Posts: 1
Joined: Tue 22 May, 2012

Post by brzoza » Tue 22 May, 2012

Ostatnio widziałem, że w poszyciu zamiast płyt OSB zastosowano deski gr. 25mm i steropian był klejony bezposrednio do desek( bez foli wiatroizolacyjnej). Nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem...napiszcie co o tym sądzicie...

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Wed 25 Jul, 2012

Witam. Wracam jeszcze do rozwiązania dot. wiercenia otworów w ścianie poszycia celem lepszej wentylacji.
Przeczytałem na ten temat wiele artykułów i do końca nie jestem przekonany że taka płyta np OSB , czy MFP ,gdzie wszystko jest klejone i sprasowane jest otwarta dyfuzyjnie .Przecież zanim to przepuści parę to już powstanie duże zawilgocenie - takie jest moje zdanie.
Chciałem jeszcze raz zadć pytanie ? czy powiercenie otworów jest błędem i wpływa negatywnie na konstrukcję ściany czy tylko niepotrzebnym przedsięwzięciem . Bardzo proszę o wyrozumiałość co do moich obaw no i oczywiście o konkretną odpowiedż . Dziękuje i Pozdrawiam Wszystkich budowniczych.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Thu 26 Jul, 2012

Wiercenie otworów w usztywniających płytach poszycia ścian szkieletowych nie narusza ich konstrukcji jeżeli ich wielkość lub ilość jest w granicach rozsądku:). Takie "granice rozsądku" możesz znaleźć np. w normach niemieckich. Jednak wykonywanie otworów wentylacyjnych z prawidłowo wykonanej ścianie jest zbyteczne - nie słyszałem o takich środkach zapobiegawczych.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”