Czy drewno KVH może pękać?

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
zbinek
Posts: 9
Joined: Mon 21 Nov, 2011

Czy drewno KVH może pękać?

Post by zbinek » Fri 13 Sep, 2013

Pytanie jak w temacie.
W ścianię nośnej (która idzie przez "środek" budynku) popękało mi drewno KVH. Pękniecia jak widać na zdjęciach ale jest ich generalnie duzo i na większej części słupków tej ściany nośnej. Pęknięcia nie wystepują w jednym miejscu lecz przez całą wysokość słupków? W scianach działowych i nośnych zewnętrznych nie zauważyłem (choć zewnętrzne są przykrytę tą folią z wcześniejszego postu także nie wiem - jakiś czas temu pęknięć nie było).
Attachments
1-_DSC6767.JPG
2-_DSC6768.JPG


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 13 Sep, 2013

Drewno nazywane "KVH" jak każde drewno może popękać, taki urok drewna :(. Pytanie jak liczne i głebokie są te spękania, przy czym dotyczy to przekroju. Szczególnie jeżeli zamokło i później szybko schło. U Ciebie trochę dziwne są te sęki, ale mogę się mylić, nie pamiętam niemieckich przepisów dotyczących klasyfikacji drewna.

martunia11
Posts: 5
Joined: Wed 23 Oct, 2013

Post by martunia11 » Wed 23 Oct, 2013

Niestety to prawda, każde drewno ma to do siebie, że może zacząć pękać, jeśli nie dba się o nie odpowiednio lub naraża na częste moknięcie i szybkie wysychanie.

User avatar
andstach1
Posts: 80
Joined: Wed 23 Feb, 2011

Post by andstach1 » Fri 20 Dec, 2013

Witam, jak wspomnieli poprzednicy drewno może pękać, w tym przypadku pęknięcie nie ma wpływu na jego konstrukcyjność - nośność. Drewno KVH ma dodatkowy plus, że łączenia "nie puszczają" dalej pęknięć.
Mógłbyś podać jeszcze jaka to klasa (jak sądzę II klasa przemysłowa czyli NSI C24) ale kto jest producentem ?
pozdrawiam,

majkamitrega
Posts: 21
Joined: Mon 13 Jun, 2016

Re: Czy drewno KVH może pękać?

Post by majkamitrega » Wed 11 Jul, 2018

Nie ma niestety rodzaju drewna, które byłoby w 100% bezpieczne od takich przypadków.



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”