Prośba o opinię

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
Kalina.S
Posts: 8
Joined: Mon 07 Jun, 2010

Prośba o opinię

Post by Kalina.S » Sun 28 Sep, 2014

Znalazłam ofertę budowy domu w dość dziwnej jak dla mnie konfiguracji:
- przekrój ściany zew. od zewnątrz wygląda następująco: tynk silikonowy w technologii lekko - mokrej docieplenia ścian, styropian lambda 0.031 klejony poliuretanem do OSB, płyta OSB 8 mm, słupek nośny 4/15 cm z drewna suszonego i struganego, w grubości ściany 15 cm wełny mineralnej lambda 0.032, folia paroizolacyjna profesjonalnie wykonana czyli sklejana odpowiednimi taśmami, płyta G-K. Od wykonawcy dowiedziałam się, że podobną zasadę stosuję się w USA od lat 60-tych w panelach SIP i tak wykonana ściana jest od zewnątrz i wewnątrz zabezpieczona przed wilgocią w każdych warunkach, najważniejszym elementem jest paroizolacja, która zabezpiecza ścianę od wewnątrz. Na moje pytanie o odprowadzanie wilgoci z budynku uzyskałam odpowiedź, że
nadmiar wilgoci jest odbierany przez klasyczne wywiewniki dachowe zamontowane w każdym pomieszczeniu z regulacją przez anemostat. Bardzo proszę o opinię, czy w ogóle warto dalej rozmawiać z wykonawcą.


majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Prośba o opinię

Post by majek85 » Wed 01 Oct, 2014

nie jestem specjalistą, ale wygląda OK, jak boisz sie nadmiaru wilgoci zawsze można rekuperator wstawić

michalB
Posts: 1
Joined: Tue 16 Dec, 2014

Re: Prośba o opinię

Post by michalB » Tue 16 Dec, 2014

Co do odprowadzenia wilgoci z wewnątrz przez wentylację oczywiście wykonawca ma rację ale... Największym problemem nie jest wilgoć wewnątrz budynku a wewnątrz ścian. Nawet najlepiej wykonana paroizolacja nie zabezpiecza w 100%. Część wilgoci i tak przeniknie do wełny. Styropian nie przepuszcza wilgoci i będzie się ona gromadzić w ścianie. Może nie będzie to tyle żeby szybko się pokazały efekty ale za 10 - 20 lat grzyb jest niemal pewny. W dodatku mocno zawilgocona wełna nie będzie chroniła przed utratą ciepła. Dokładnie takie problemy były w właśnie w USA (o czym wykonawca nie zdążył się dowiedzieć lub zapomniał wspomnieć). Jedyna możliwość żeby wilgoci nie było to montaż styropianu na ruszcie (lub ryflowanego) tak aby między nim a OSB była szczelina wentylacyjna. Ale wtedy jego izolacja termiczna będzie znikoma.
Krótko mówiąc - nie warto. W konstrukcji drewnianej najlepiej stosować wyłącznie ocieplenie przepuszczające parę wodną.


Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”