Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o pomoc

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
stachu_gda
Posts: 6
Joined: Fri 23 Jan, 2015

Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o pomoc

Post by stachu_gda » Fri 23 Jan, 2015

Witam Was Szkieletowcy,
W sieci mnóstwo dyskusji, w których mowa o plusach i minusach budowania domu szkieletowego, kłótni na forach czy warto budować szkieletowo czy nie.
Bardzo trudno natomiast znaleźć temat związany z kupnem takiego domu z rynku wtórnego. Mnie interesuje taki zakup, ale kompletnie nie mam kogo się poradzić - nie znam się na budownictwie, i nie znam nikogo kto znałby się na budownictwie szkieletowym.

Dom, który mnie interesuje ma 23 lata - został wybudowany w 1992. W 1992 byłem jeszcze małym szczylem i nie orientuję się, jak wówczas wyglądało w Polsce budownictwo, ale WYDAJE MI SIĘ, że wówczas jeszcze szkieletówka w Polsce była mocno niepopularna. Proszę skorygujcie mnie, jeśli się mylę. Chodzi mi o uniknięcie zakupu domu, który potencjalnie mógł być postawiony niezgodnie z regułami sztuki.
Niestety, nie wiem kto był wykonawcą prac - wiem tylko, że firma była z okolic Białegostoku.

Niewiele wiem na temat samej konstrukcji, w zasadzie nic, i sprzedający też niespecjalnie umie coś powiedzieć (odkupił dom 8 lat temu i 8 lat w nim przemieszkał, sprzedaje bo chce z rodziną przenieść się do miasta). Z tego co czytałem o szkieletówkach, jednym z najważniejszych czynników jest dobór odpowiedniego drewna do konstrukcji - suszonego komorowo, cztrostronnie struganego o odpowiedniej wilgotności. Zupełnie nie mam pojęcia, z jakich materiałów jest wzniesiona konstrukcja, która jest przedmiotem mojego zainteresowania.

To, co wiem:
- elewacja zewnętrzna jest z desek
- budynek stoi na wysokim podpiwniczeniu betonowym - odległość konstrukcji drewnianej od gruntu wynosi zależnie od miejsca od ok 1,5m do 2,5m na oko - piszę o tym, bo jak sądzę takie wysokie podpiwniczenie chroni przed wilgocią (?)
- dom jest podpiwniczony w całości, parterowy
- izolację termiczną stanowi wełna mineralna wewnątrz ścian
- okna 3-szybowe
- pierwotnie dom miał być murowany, ale inwestor w trakcie zmienił zdanie i postawił szkielet na bazie postawionego podpiwniczenia
- w środku wykończony płytami kartonowo gipsowymi, nie widać śladów wilgoci wewnątrz
- na dachu - dachówka cementowa, dach jest dwustronnie skośny o małym kącie skosu
- jedna ze ścian wewnątrznych (przy kominku, wewnątrz bryły budynku) jest ścianą murowaną, pozostałe elementy to szkielet drewniany

Sytuację opisałem, teraz gorąca prośba do Was - czy potraficie cokolwiek doradzić, co mógłbym w tym domu sprawdzić myśląc o jego kupnie, czy jest jakaś szansa aby okiem laika móc oglądając taki dom znaleźć jakieś wady ukryte? Na co zwrócić uwagę dokładnie?
Czy rzut budynku i rysunek jego przekroju pozwoliłby Wam pomóc w ocenie sytuacji?
Czy warto w ogóle wchodzić w kupno szkieletowca budowanego ponad 20 lat temu?
Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by Wojciech Nitka » Fri 23 Jan, 2015

Nie pozostaje Ci nic innego jak zaangażować osobę, która zna się na technologii, ale zna się dobrze a nie pobieżnie.
Najważniejsza sprawa to grubość izolacji cieplnej. Ponad dwadzieścia lat temu były zupełnie inne wymagania, co sprowadza się do tego, że na dzień dzisiejszy dom nie spełnia żadnych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej, a to oznacza że na ogrzewanie domu będziesz ponosił niemałe koszty. Chyba że zrobisz modernizację, a to są dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Warto też wykonać badania termowizyjne by sprawdzić jakość izolacji cieplnej, itp.

stachu_gda
Posts: 6
Joined: Fri 23 Jan, 2015

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by stachu_gda » Fri 23 Jan, 2015

Dziękuję za odpowiedź. Jutro mam nadzieję więcej dowiedzieć się w kwestii ocieplenia.

stachu_gda
Posts: 6
Joined: Fri 23 Jan, 2015

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by stachu_gda » Fri 23 Jan, 2015

A czy może ktoś mi doradzić dobrego speca z Gdańska lub okolic, który podjąłby się oceny stanu budynku?

stachu_gda
Posts: 6
Joined: Fri 23 Jan, 2015

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by stachu_gda » Sat 24 Jan, 2015

OK, czego dowiedziałem się dzisiaj z opsiu technicznego budynku:
1) Współczynnik "K" dla ścian: 0,28 W/m2K
2) Współczynnik "K" średni: 0,35 W/m2K
3) Izolacja ścian: wełna mineralna 3 warstwy po 5cm
4) Elementy drewniane z drewna kl. K-27 (klasyfikacja z tego co czytam już nieobowiązująca, pewnie każdy spec zrozumie)
5) Przekrój drewna w konstrukcji: 5x15cm, w rozstawie osiowym 60cm
Dom stawiała fima MIREL z Olsztyna - jak się można domyślić, po tylu latach już nieistniejąca :)

Moje pytania:
- wiem, że współczynnik przenikania ciepła jest poza aktualnie obowiązującymi normami budowlanymi - ale czy takie wartości są wg Was w ogóle do przyjęcia, czy termomodernizacja byłaby absolutnie konieczna? Jaka jest zależność między współczynnikiem, a zużyciem energii do ogrzewania? Liniowa?
- czy taka grubość wełny jest ok?
- drewno - klasa i wymiary, jak również rozstaw, z tego co czytałem są standardowe - zgadza się?
Oczywiście abstrachuję tu od tego, na ile opis ma się do rzeczywistości (upływ lat).

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by Martin5 » Mon 26 Jan, 2015

Izolacja ścian SPEŁNIA obecne normy, które mówią, że ściana ma mieć co najmniej 0.3 W/m2K.

Skoro dom po tylu latach nie sprawia problemów - nie ma pęknięć w środku, nie ma zawilgoceń czy pleśni - to świetna wiadomość. Dom drewniany może żyć i żyć, 20 lat to nie jest jakiś straszny wiek. Jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia remontu - czy nawet przestawiania ścian, to w domu drewnianym zrobić się to łatwiej niż w murowanym.

Drewno konstrukcyjne jest solidniejsze od normy. Słupki 5x15 cm to więcej niż niezbędne minimum (3.8x14cm). Oczywiście detale zależą od szczegółów projektu. Jeśli poprzedni właściciel dysponuje porządną dokumentacją - to jest możliwość dokładniejszej oceny konstrukcji.
Tu na forum są eksperci, którzy naprawdę potrafią ocenić szczegóły.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by Wojciech Nitka » Mon 26 Jan, 2015

Martin5 wrote:Izolacja ścian SPEŁNIA obecne normy, które mówią, że ściana ma mieć co najmniej 0.3 W/m2K.
Aktualne wymagania to 0,25 W/m2K. - Polecam Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Warszawa, dnia 13 sierpnia 2013 r.Poz. 926.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by Martin5 » Mon 26 Jan, 2015

^^ No to przegapiłem zmianę. Kiedy dokładnie to weszło w życie?

stachu_gda
Posts: 6
Joined: Fri 23 Jan, 2015

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by stachu_gda » Mon 26 Jan, 2015

A słuchajcie, ten normatywny współczynnik dotyczy ścian, czy współczynnika średniego?


stachu_gda
Posts: 6
Joined: Fri 23 Jan, 2015

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by stachu_gda » Mon 26 Jan, 2015

Dziękuję za namiary.

Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by Martin5 » Mon 26 Jan, 2015

Na 6 stronie dokumentu napisano, że strop nad pomieszczeniem nieogrzewanym ma mieć U co najmniej 0.25. Czemu taki dziwoląg? Nie mogę sobie blaszanego garażu postawić?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Chcę kupić dom szkieletowy z rynku wtórnego - proszę o p

Post by toja » Mon 26 Jan, 2015

Te 0.25 dotyczy pomieszczeń o temp. wew. (ti) powyżej 16 st.. Dla garażu blaszanego wymagane jest 1.00 (ti<8 st)



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”