Montaż folii paroizolacyjnej w ściankach działowych

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Montaż folii paroizolacyjnej w ściankach działowych

Post by Wojciech Nitka » Tue 06 Jun, 2006

Image Image

Montaż folii paroizolacyjnej w ściankach działowych to wielki błąd. W ściankach działowych, nawet przyległych do łazienek, nie należy montować folii wiatroizolacyjnej. Folia ogranicza migrację powietrza i wilgoci w obrębie budynku, tworząc różne mikroklimaty w pomieszczeniach.

Czym grozi zakładanie folii paroizolacyjnej na ściankach wewnętrznych? Wystarczy sprawdzić wkładając kawałek drewna do torebki foliowej i obserować co się z drewnem będzie działo.


PJM
Posts: 37
Joined: Fri 20 Jun, 2008
Location: USA/Wroclaw

Post by PJM » Wed 17 Sep, 2008

Montaż folii paroizolacyjnej w ściankach działowych to wielki błąd. W ściankach działowych, nawet przyległych do łazienek, nie należy montować folii wiatroizolacyjnej.
ImageImage

ImageImage

ImageImage

Czy Pan by powiedzial ze to jest wielki blad?

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 04 Jul, 2009

Pytanie za 100 pkt
Co z aktywnymi paraizolacjami ?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 05 Jul, 2009

PJM wrote:Czy Pan by powiedzial ze to jest wielki blad?
Tak to wielki błąd. A to z mojego wcześniejszego postu - "Wystarczy sprawdzić wkładając kawałek drewna do torebki foliowej i obserować co się z drewnem będzie działo."
A ztem zrób samemu doświadczenie - omiń kawałek drewna, z którego masz konstrukcję, tą samą folią jaką wykorzystałeś na paroizolację. Niech tak poleży kilka dni, kilka tygodni i ... informuj nas co się dzieje z drewnem. Będziemy czekali na relacje.
dwronka wrote: Co z aktywnymi paraizolacjami ?
Nie są niestety najtańsze, a jezeli nie sa wymagane to po co stosować, po co wchodzić w koszty?

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 06 Jul, 2009

Wojciech Nitka wrote:Nie są niestety najtańsze, a jezeli nie sa wymagane to po co stosować, po co wchodzić w koszty?
Koszt takiej membramy to 200 zł rolka 75 m2 -corotop active, dla porownania folai paraizolacyjna isovera - ok 160zl za 70 m 2 czy ok 130 zl za 60m2 za paraizolacje z rockwoola.
Najtansza paraizolacja to koszt ok 120 zl za 100 m2.
Podsumowujac 300 zł różnicy to pryszcz ;) a użycie takiej aktywnej paraizolacji - przepuszcza ok 5-6 g /m2 jest moim zdaniem dobrym rozwiazaniem zwłaszcza w łazienkach czy poddaszu.
Dylemat tylko czy użyć do scianek działowych.

Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Mon 13 Jul, 2009

czy na tych zdjęciach to paroizolacja czy najzwyklejsza folia?

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 15 Jul, 2009

Papa wrote:czy na tych zdjęciach to paroizolacja czy najzwyklejsza folia?
patrząc na fotki - jest to isover stopair czyli paraizolacja.

Dachdecker
Posts: 27
Joined: Tue 23 Jun, 2009

przestroga

Post by Dachdecker » Fri 21 Aug, 2009

dwronka wrote:
Wojciech Nitka wrote:Nie są niestety najtańsze, a jezeli nie sa wymagane to po co stosować, po co wchodzić w koszty?
Koszt takiej membramy to 200 zł rolka 75 m2 -corotop active, dla porownania folai paraizolacyjna isovera - ok 160zl za 70 m 2 czy ok 130 zl za 60m2 za paraizolacje z rockwoola.
Najtansza paraizolacja to koszt ok 120 zl za 100 m2.
Podsumowujac 300 zł różnicy to pryszcz ;) a użycie takiej aktywnej paraizolacji - przepuszcza ok 5-6 g /m2 jest moim zdaniem dobrym rozwiazaniem zwłaszcza w łazienkach czy poddaszu.
Dylemat tylko czy użyć do scianek działowych.
Pan Nitka ma racje, bo najlepsze a przynajmniej robiące różnicę aktywne paraizolacje sa conajmniej kilkakrotnie drozsze. Produkt, ktory podajesz ma slabiutkie parametry dlatego taka cena. W aktywnych paroizolacjach nie ma specjalnie w czym wybierac. Ale jak to sie mowi madry polak po szkodzie - juz nacielem sie kiedys m.in. na corotopie activ ale nie tylko. Na szczescie na nie duza skale. Jak ktos madrze wczesniej napisal trzeba robic testy. Mowiac konkretnie dobre paroizolacje aktywne to koszt conajmniej 600pln za 75m2.
Oczywiscie ze oficjalnych wymogow nie ma, ale nie stosujemy tylko tego co jest wymogiem.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Re: przestroga

Post by dwronka » Fri 21 Aug, 2009

Dachdecker wrote:robiące różnicę aktywne paraizolacje sa conajmniej kilkakrotnie drozsze. Produkt, ktory podajesz ma slabiutkie parametry dlatego taka cena. W aktywnych paroizolacjach nie ma specjalnie w czym wybierac. Ale jak to sie mowi madry polak po szkodzie - juz nacielem sie kiedys m.in. na corotopie activ ale nie tylko. Na szczescie na nie duza skale. Jak ktos madrze wczesniej napisal trzeba robic testy. Mowiac konkretnie dobre paroizolacje aktywne to koszt conajmniej 600pln za 75m2.
Oczywiscie ze oficjalnych wymogow nie ma, ale nie stosujemy tylko tego co jest wymogiem.
Jeśli mozesz to prześlij mi konkretne nazwy produktów na prv łacznie z nazwą tasm systemowych - przynajmniej nie bedzie uważane to jako reklama.
Jedno już wiem - żadnych paraizolacji w środku natomiast z aktywnej paraizolacji w scianach zewnętrznych oraz podddaszu na pewno nie zrezygnuje.

Tomas
Posts: 5
Joined: Tue 25 Aug, 2009

Pilne

Post by Tomas » Tue 25 Aug, 2009

Czy mogę też prosić o przesłanie konkretnych produktów najlepiej z linkami. I gdzie można je dostać?

Dachdecker
Posts: 27
Joined: Tue 23 Jun, 2009

Re: Pilne

Post by Dachdecker » Wed 26 Aug, 2009

Tomas wrote:Czy mogę też prosić o przesłanie konkretnych produktów najlepiej z linkami. I gdzie można je dostać?
I co jeszcze? Nie zapominajmy, ze jest takie cudowne narzędzie jak google.
Materiały, które stosuje to w większości systemy pro clima. Jak nie pro clima (problem z dostępnością) to isover. Inne nie wchodzą w grę. Wejdź na stronę producenta, poczytaj, poproś o próbki itd.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 27 Aug, 2009

Pisałem maila do pro climy , nie ma problemu z zamówieniem towaru - robi się to bezpośrednio w firmie :)
Otrzymalem dziś próbki z materiałami jestem w szoku szybkoscią działania.

Tomas
Posts: 5
Joined: Tue 25 Aug, 2009

pozytywnie

Post by Tomas » Mon 31 Aug, 2009

Mnie bardziej zszokowała jakość tych materiałów, oczywiscie pozytywnie. Co prawda słono sobie za to liczą ale i tak się opłaca. Same taśmy to rekord świata.
Wysyłka u mnie akurat standard - 5 dni ale to nie ma znaczenia.

Mam pytanie:
Którą paroizolację lepiej zastosować - DB czy Inteelo. Inteelo wychodzi ponad 11 zloty za m2, netto. DB około 8 złoty? Probowalem sie do nich kilka razy dodzwonic ale albo maja cos z telefonem albo ciagle zajety.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Re: pozytywnie

Post by dwronka » Tue 01 Sep, 2009

Tomas wrote:Którą paroizolację lepiej zastosować - DB czy Inteelo. Inteelo wychodzi ponad 11 zloty za m2, netto. DB około 8 złoty? Probowalem sie do nich kilka razy dodzwonic ale albo maja cos z telefonem albo ciagle zajety.
Bo trzeba dzwonic na komórkę do pana Łukasza ;)
Ja wybralem intello plus przekonała mnie wytrzymałość sprawdzona przez dwóch znajomych podczas sobotniej imprezy - mimo usilnych starań po paru flaszkach :D i szarpań próbka paraizolacji pozostala bez szwanku.
W chwili obecnej mam projekt w banku - kredyt ale zaraz gdy go dostanę policzę metry i zamówię towar.
Mam tylko dylemat - w jaki sposób łaczyć membrane dachową?
Jak na razie mam 210 m2 corotop strong - kupionym po atrakcyjnej cenie lecz brakuje mi jeszcze z 150 m2 membrany - strong pójdzie na sciany jako wiatroizolacja - ma współczynnnik w1 i zaletą jest to, że nie jest jednowarstwowa, natomiast na dach prawdopodobnie zamówie solitex plus, ktora zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.
Dobra dość tej reklamy ;)

Tomas
Posts: 5
Joined: Tue 25 Aug, 2009

bedzie sie dzialo

Post by Tomas » Fri 04 Sep, 2009

A ja po konsultacji w pro climie wezmę DB+. Intelo nie jest wymagana, ponoć DB+ też ma wystarczające parametry i jest ekologiczne, wiec po co przepłacać :lol: no dobra tez bym wziął intelo ale fundusze trochę nie pozwalają.
Ale co do taśm to już zupełnie ześwirowałem. W grę wchodzi Unitape, Tesco No1 lub Tesco Vana. Niby systemowo jest Unitape ale te Tesco też są niezłe. Pokazłem taśmy mojemu montażyście i chyba "zgłupiał", widziałem zmieszanie na jego twarzy bo sam nie potrafił określić najlepszej.

W googlach znalazlem przypadkowe zdjecie, ze DB+ bylo poklejone tasma Tesco wiec chyba się to sprawdza. Chyba to ta jasniejsza wersja - elastyczna.

Image

Na tym zdjeciu to wszystko tak ladnie wyglada i wydaje sie takie proste :roll:
No dobra tzreba spac bo rano wyjazd na 3 tygodniowy urlopik. Pozdrawiam.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 12 Sep, 2009

Policzyłem sobie juz wszystko .......no....... bez kołnierzy uszczelniających ale damy rade. Wyszlo mi jakieś 8 tyś. Jednakze panowie z pro climy pewnie zagladają na forum i po znajomościi zrobia jakiś rabat - inaczej żona mnie zabije :wink:

Tomas
Posts: 5
Joined: Tue 25 Aug, 2009

Pytanie do znawcow

Post by Tomas » Tue 13 Oct, 2009

Witam po powrocie. Mialem czas do zastanowienia i powiem szczerze, ze jeszcze nie zdecydowalem. Bylem juz prawie pewny ze wezme DB+ i unitape tasme, ale moj wykonawca stwierdzil, ze lepiej bylo by wziasc intello bo mocniejsze jest.. No niby tak jest,ale jest tez duzo drozsze a tez nie chce zeby mnie w domu pogonili.
Mowiac zupelnie szczerze to jestem w stanie dolozyc i wziasc intello bo nie zamierzam oszczedzac na izolacji, ale pytanie czy faktycznie jest taka potrzeba? Przeciez po tym sie nie chodzi prawda? a wiec az tak duza wytrzymalosc nie jest potrzebna. Z drugiej strony nie wiem czy ja to dobrze rozumiem ale z paremetrow db i intello wynika ze to DB ma wieksza wytrzymalosc. To jest bardzo ciekawe, bo przeciez w praktyce jak probujemy rozerwac to intello jest mocniejsze. Czy takie badania sa przeprowadzane w jakis specjalny sposob?
No i wracajac do tematu trzeba zadac pytanie. Same tasmy sa genialne, maja wyjatkowo dobra sile klejenia wiec na 100% beda dobrze trzymaly. Skoro tak jest to znow pytanie czy ta paroizolacja musi byc taka wytrzymala?

dwronka Ty juz masz ukladane to intello czy jeszcze nie ukladales? i jakie tasmy stosujesz?

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 14 Oct, 2009

Tomas na razie czekam na decyzje kredytową.
Co do taśm to do połaczeń będe stosować tescon vana a do połączeń z konstrukcją za pomocą kleju orocon f to samo pasma wiatroizolacji- wyjdzie taniej.
Kołnierzy uszczelniających nie bedę miał za wiele - bedę starał się poprowadzić elektryke w węwnętrznych scianach ew po gniazdku na pomieszczenie w scianach zewnętrznych - w ten sposób wyliminuję też problem z wilgocią.

pyndzel
Posts: 3
Joined: Fri 17 Aug, 2007

Post by pyndzel » Tue 03 Aug, 2010

A co z pyleniem wełny ze ścianek działowych? Czy gips dostatecznie ochroni przed pyleniem? A jak powstaną jakieś pęknięcia i będzie się wydobywał pyłek wełny?

mateo
Posts: 8
Joined: Sat 17 Jan, 2009

Post by mateo » Mon 05 Sep, 2011

Dokładnie, czy folia nie jest także by zatzymać szkodliwe pylenie?

Tony
Posts: 8
Joined: Tue 13 Apr, 2021

Re: Montaż folii paroizolacyjnej w ściankach działowych

Post by Tony » Mon 25 Oct, 2021

Temat ucichł a ja troszkę odgrzebię starego "kotleta". Czy rzeczywiście owijanie ścianek działowych folią paroizolacyjną to takie straszne zło? Bo tak myślę, że faktycznie zamknięte drewno z każdej strony ma utrudnione zadanie oddychać, czyli przewentylować ewentualną wilgoć, ale z drugiej strony jeśli jest szczelnie z każdej strony zamknięte to ta wilgoć raczej chyba nie będzie tam parła? Wielu wykonawców właśnie zamyka wszystkie ściany paroizolacją - zewnętrzne, nośne i działowe. A to pewnie wynika z tego, że jak są podwykonawcy - od konstrukcji - to oni stawiają w pełni konstrukcję i potem jak się robi izolację, to już nie ma jak "wejść" pomiędzy połączenie ściany zewnętrznej z działową a to chyba tam powinna być przewinięta folia w trakcie wznoszenia konstrukcji, żeby potem złapać na zakładki wewnątrz domu izolację na całej ścianie zewnętrznej. Jak macie u siebie to zrobione i czy absolutnie unikać folii na ścianach działowych? A co z sufitem na parterze? Strop u góry zamknięty płytą OSB, pod nią 25 cm ocieplenia wełną i zamknięcie od wewnątrz parteru płytą GK. Czy pod płytą GK powinna iść paroizolacja?

Tony
Posts: 8
Joined: Tue 13 Apr, 2021

Re: Montaż folii paroizolacyjnej w ściankach działowych

Post by Tony » Mon 25 Oct, 2021

A co z łazienką? Czy choć tam nie lepiej owinąć od wewnątrz ścianek, by chociaż oddzielić wełnę od nadmiaru wilgoci która tam powstaje? Nie lepiej by wyszła przez wentylację niż ścianami zawilgociła wełnę?




Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”