Tradycyjny strop belkowy w domu szkieletowym konstr. balonowa

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
JKS
Posts: 4
Joined: Thu 28 Sep, 2017

Tradycyjny strop belkowy w domu szkieletowym konstr. balonowa

Post by JKS » Thu 28 Sep, 2017

Dzień dobry.
Witam wszystkich forumowiczów.
Mam pytanie odnośnie najlepszego rozwiązania w zakresie wykonania tradycyjnego stropu z belek drewnianych 15x24 cm w rozstawie co 80 cm w domu szkieletowym w systemie balonowym.
Nad częścią domu tj. salonem i jadalnią chcę zrobić taki typowy strop z widocznymi belkami. Na belkach będą legarki prostopadle na podkładkach filcowych, a na to deski podłogowe.
Mam pytanie. W jaki sposób najlepiej oprzeć te belki na ścianie w systemie balonowym czyli bez oczepu. Słupki 5x15 w rozstawie co 40 cm.
I pytanie 2. Czy nie lepiej byłoby dać jakieś dociążenie pomiędzy belkami np. keramzyt i wtedy legarki równolegle do belek położyć na tej zasypce?
Dziękuję z góry.



JKS
Posts: 4
Joined: Thu 28 Sep, 2017

Re: Tradycyjny strop belkowy w domu szkieletowym konstr. balonowa

Post by JKS » Fri 29 Sep, 2017

Dziękuję.
Panie Wojciechu mam Pańską książkę, więc rozwiązania przedstawione w linku znam. Chodziło mi o sposób oparcia "grubych" belek (tzw. strop tradycyjny) tj szerokości ok. 15cm na słupkach w systemie balonowym bez podcinania słupków. Deska wcinana w słupki osłabia ich przekrój co jest niekorzystne ze względu na wysoką ściankę kolankową (130 cm). Czy można takie belki przykręcić na śruby do słupka pojedynczego, czy lepiej dać np. drugi słupek pod belkę (jak w nadprożu). A może pomiędzy słupkami zamontować poprzeczki (takie krótkie "nadproża") i na nich oprzeć belki. Zaznaczam, że słupki są co 40 cm a belki co 80 cm.


Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”