Konstrukcja ścian przy dodatkowym ruszcie wewnętrznym

Dyskusja na temat prawidłowo wykonanych elementów domów szkieletowych
Post Reply
qmad
Posts: 12
Joined: Thu 18 May, 2017
Location: Gliwice

Konstrukcja ścian przy dodatkowym ruszcie wewnętrznym

Post by qmad » Tue 31 Oct, 2017

Witam,
chciałbym zapytać o sposób połączenia ścian w momencie gdy stosuje się dodatkowy poziomy ruszt na płyty k-g. Słupki ścian zewnętrznych byłyby w rozstawie 62,5cm, miejsce między dodatkowym rusztem poziomem byłoby wypełnione watą. Na rysunkach pominąłem dla uproszczenia folie i OSB. Folia opóźniająca parowanie będzie między konstrukcją ściany a rusztem, a OSB i wiatroizolacja na zewnątrz.
Przypadek 1 - róg budynku:
Chciałbym zrezygnować z 3 słupka, który zwykle występuje w narożniku, bo i tak nie będzie miał szans podeprzeć karton gipsu. Zastanawiam się czy usunąć go zupełnie i na rogu dobić do siebie prostopadłe deski rusztu, czy może umieścić go tak jak oznaczony na rysunku na czerwono słupek (utrudni wkładanie wełny między słupki)
róg_z_rusztem.png
Przypadek 2
Czy mogę zrezygnować z 2 "czerwonych" słupków na rysunku na "ścianie pionowej". Dodatkowo na "ścianie poziomej" chciałbym przesunąć ostatni słupek (czerwony) o grubość rusztu (5cm). Zrobiłoby się wtedy tam miejsce na przejście rusztu poziomego.
łączenie z rusztem.png
Co sądzicie o takich rozwiązaniach? Standardowe znam, ale chyba w tych przypadkach nie są konieczne?
Dodatkowo zapytam jaki powinien mieć rozstaw ruszt poziomy (40cm czy 60cm) i płyty k-g są w takiej sytuacji układane dalej pionowo?
Pozdrawiam,
Jakub


zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Konstrukcja ścian przy dodatkowym ruszcie wewnętrznym

Post by zbiegusek » Tue 31 Oct, 2017

Sorry. Dla mnie bez sensu. Piszesz, że znasz standardowe rozwiązania, a narożnik trójsłupowy rysujesz źle na dzień dobry. :)
Jedyny problem jest ze ścianami działowymi ale to można obejść stosując na słupe pierwszy ściany działowej profile stalowe dla podparcia krawędzi płyt KG.
W przypadku narożnika trójsłupowego ścian zewnętrznych, prawidłowe zestawienie 3 słupów daje idealne podparcie dla rusztu wewnętrznego pod płyty KG.
Jaki rozstaw tegoż rusztu? Ja planuję 60cm w osiach rusztu - dokładnie tak, jak w wytycznych dla rusztu pod płytę KG.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Konstrukcja ścian przy dodatkowym ruszcie wewnętrznym

Post by majek85 » Wed 01 Nov, 2017

nie zlikwiduj tych zaznaczonych na czerwono, w pierwszym przypadku owszem ciężko będzie upchnąć wełne , ale chyba kążdy miał takie ciężkie miejsce w swoim domu. Przypadek 2: chyba niepotrzebnie kombinujesz i osłabisz konstrukcje.

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Konstrukcja ścian przy dodatkowym ruszcie wewnętrznym

Post by zbiegusek » Wed 01 Nov, 2017

Przypadek pierwszy pokazuje źle wykonany (nawet z czerwonym słupkiem) narożnik trzysłupowy. Dwa zbite ze sobą słupy winny być w ścianie ciągłej, a pojedynczy, przylegający do równoległego do lica ściany ciągłej, w ścianie poprzecznej. Wtedy wszystko jest OK.

qmad
Posts: 12
Joined: Thu 18 May, 2017
Location: Gliwice

Re: Konstrukcja ścian przy dodatkowym ruszcie wewnętrznym

Post by qmad » Thu 02 Nov, 2017

Tylko, że w przypadku stosowania rusztu normalny narożnik trzysłupowy nic mi chyba nie daje, więc go celowo nie rysowałem. Jak rozumiem ten trzeci słup służy podparciu wewnętrznej płycie poszycia. Jakbym go zrobił standardowo to nie wyszedłby on za ruszt i w zasadzie niczego by nie podpierał. To może najlepiej byłoby ten 3 słupek przesunąć o grubość rusztu, tak żeby dał jednak podparcie do rusztu. Coś takiego:
róg_z_rusztem2.png
W drugim przypadku (ścianka działowa) mógłbym po prostu dać dwa słupki na zakończeniu ścianki działowej, ale nawet dając jeden odsunięty od końca o 5cm to raczej nie osłabię konstrukcji gdyż w tym miejscu nie będzie przechodził legar sufitu (zakładając szerokość słupka 15cm i rozstaw legarów 40cm). Chciałbym zrobić coś a la łączenie przez przewiązki jak tu: http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... i-dzialowe na drugim rysunku, tylko że zamiast przewiązek między słupkami miałbym ruszt na słupkach.

Ad rozstaw rusztu - czy 60cm jest niazależne od tego czy płytujemy prostopadle czy równolegle?

zbiegusek
Posts: 285
Joined: Thu 27 Apr, 2017

Re: Konstrukcja ścian przy dodatkowym ruszcie wewnętrznym

Post by zbiegusek » Thu 02 Nov, 2017

Dobrze napisałeś "chyba". Przyjrzyj się poprawnie wykonanemu narożnikowi - toś on właśnie jest stworzony, żeby ekonomicznie opękać łączenie ścian i jeszcze daje podparcie pod ruszt. Wiem, bo właśnie to teraz robię. Jedyny problem to łączenie ściany zewnętrznej z działową - tutaj można dać podwojony słupek albo się nie certolić i pożenić metalową listwę przyścienną do KG.



Post Reply

Return to “Prawidłowo wykonane elementy domów szkieletowych”