PAB-Varioplan

Uwagi inwestorów na temat firm wykonawczych
Post Reply
Rysio
Posts: 3
Joined: Tue 24 Jun, 2008
Location: śląsk

PAB-Varioplan

Post by Rysio » Tue 24 Jun, 2008

Witam wszystkich serdecznie
Chciałabym się dowiedzieć czy ktoś z Państwa współpracował z firmą PAB-Varioplan Sp. z o. o. (obecnie Pszczyna wcześniej Bielsko-Biała). Interesuje mnie jak układała się współpraca, czy firma jest rzetelna, godna polecenia. Wszelkie uwagi odnośnie technologi przez nich stosowanej również bardzo mile widziane.
Pozdrawiam
Helena G.


george_bb
Posts: 1
Joined: Thu 11 Sep, 2008

Post by george_bb » Thu 11 Sep, 2008

Nie polecam. Technologia ok, ale terminowość, podejście do klienta i jakość niestety pozostawia wiele do życzenia.

Jan Lechowski
Posts: 3
Joined: Thu 11 Sep, 2008

Witam serdecznie Państwa

Post by Jan Lechowski » Thu 11 Sep, 2008

Pana opinia to stek kłamstw nie podpartych żadnymi konkretami - proszę o przedstawienie konkretnych zarzutów Moje odczucia odnośnie współpracy z w/w firma są bardzo pozytywne i jako klient nie mogę zgodzić sie z Panem.
Od pażdziernika 2007 r. prowadziłem rozmowy odnośnie realizacji budowy domu w okolicach Oświecimia - realizacja 24-28 wrzesień 2008 .
Uważam , że osoby z którymi miałem kontakt były bardzo konkretne. wycena projektu/ projekt był w technologii tradycyjnej, murowanej/ otrzymałem w ciągu 8 dni , zarówno wycena jak również zmiany konstrukcyjne projektu były bezpłatne. od momentu podpisania umowy otrzymałem zmienioną dokumentacje techniczną projektu w ciągu 2 tygodni.
Zwiedziłem hale produkcyjne / dwie linie montażowe/ w pełni zautomatyzowanew Pszczynie oraz z przedstawicielem handlowym odwiedziłem zrealizowane obiekty w Głowaczowie/Myslenice, w Łodygowicach/ Żywiec oraz dom w trakcie realizacji przełom maj/czerwiec Bielsko-Biała- Wapienica.

Pozdrawiam Jan Lechowski
Jan Lechowski

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 11 Sep, 2008

Jan Lechowski wrote:Pana opinia to stek kłamstw nie podpartych żadnymi konkretami
skąd ta kategoryczność ??????? być może w przypadku george_bb było całkiem inaczej ?
co ma automatyzacja hal do terminowości, bądź podejścia do klienta ?? :mrgreen:
pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 11 Sep, 2008

Jan Lechowski wrote:realizacja 24-28 wrzesień 2008
Proponuję pisać swoje opinie w trakcie lub po zakończeniu budowy. Warto zadać sobie trochę trudu i poczytać opinie inwestorów o różnych firmach, gdzie wstępnie wszystko wyglądało pięknie, a życie i tak pokazało swoje.

Jan Lechowski
Posts: 3
Joined: Thu 11 Sep, 2008

Witam serdecznie Pana Panie george bb

Post by Jan Lechowski » Thu 11 Sep, 2008

Nie polecam. Technologia ok, ale terminowość, podejście do klienta i jakość niestety pozostawia wiele do życzenia to Pana cytat

Zastanawiam się co znaczy terminowość oraz jakość niestety pozostawia wiele do życzenia. Mam rozumieć , że firma Varioplan Sp. z.o.o zrealizowała /wykonała/ Panu usługę niedotrzymując terminu, a jakość usługi pozostawia dużo do życzenia. Jeśli tak proszę podać dane umożliwiające bezpośredni kontakt z Panem, bardzo mi na tym zależy. Proszę przynajmniej podać miejscowość byłbym bardzo zainteresowany oglądnięciem Pana domu.

A tak na marginesie mam przed sobą umowę firma Varioplan Sp.zoo udzieliła 1 rocznej gwarancji oraz 30 lat gwarancji na konstrukcję budynku. Zastanawiam się czy w ogóle miał pan umowę w reku ????????????
Dlaczego tak sądzę.
Ponieważ w umowie jest zagwarantowane / forma pisemna/ usuniecie wszystkich usterek w ciągu 14 dni od momentu zgłoszenia reklamacji - jeśli jakość usługi pozostawia dużo do życzenia to dlaczego nie złożył Pan reklamacji ?????????????

Co terminowości - paragraf 9 ust23 - Za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy Wykonawca zapłaci karę umowną inwestorowi w wysokości 0,2 % wynagrodzenia za przedmiot umowy za każdy dzień zwłoki
Jan Lechowski

Ps Mam pytanie o ile dni firma opóźniła panu realizacje wykonania usługi ???
Jeszcze raz proszę Pana o podanie przynajmniej miejscowości w której była zrealizowana budowa domu - z przyjemnością osobiście oglądnę Pana dom oraz porozmawiam z Panem .
Jan Lechowski

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Fri 12 Sep, 2008

Szanowny Panie Janie Lechowski
jestem użytkownikiem tego forum od 3 lat (pomimo że dawno temu ukończyłem budowę jakoś nie mogę się z nim rozstać :grin: ) , tak że trochę doświadczenia odnośnie oceny wiarygodności postów na nim pisanych nabyłem ......

nie będę tak kategoryczny w swojej wypowiedzi jak Pan ,ale coś m się i w Pana postach nie podoba .....,jest Pan zbyt gorliwym obrońcą w/w firmy jak na "inwestora",który jeszcze nawet nie rozpoczął budowy
pozdrawiam

Jan Lechowski
Posts: 3
Joined: Thu 11 Sep, 2008

Witam wszystkich serdecznie

Post by Jan Lechowski » Fri 12 Sep, 2008

Witam wszystkich
Być może mój entuzjazm minie w pierwszych dniach budowy - zobaczymy.
Myślę , że każdy kto podejmował w życiu decyzję związaną z budową domu / pierwszego domu/ czeka z utęsknieniem realizacje /spełnienie swoich marzeń/ a żadne sugestie ze strony innych osób po prostu niedocierającą a tym bardziej wypowiedzi osób którzy mają inne odczucia niż ja.
Trudno pogodzić się z faktem, że być może wybrało się niewłaściwą firmę ?????
Długo będę się zastanawiał tym bardziej, że w przyszłym tygodniu muszę sfinalizować realizacje budowy

Z drugiej strony dlaczego inwestorzy którzy mają tak nieprzyjemne doświadczenie jak Pan georg bb są tak anonimowi.- czego się obawiają. - że ktoś wycofa się z realizacji nie popełni tego błędu co on. ???
Po prostu nie wiem ????
Jan Lechowski

Ronin07
Posts: 5
Joined: Mon 01 Dec, 2008

Post by Ronin07 » Fri 05 Dec, 2008

Witam,
Proszę Pana Jan o kontakt - jak wygląda sprawa budowy. Ja jestem na etapie poszukiwan wykonawcy i jedną z firm którą się zainteresowałem jest właśnie Varioplan.
Dostałem od nich wycenę i w sumie wygląda to szytko dosyć kompetentnie - pomijam fakt, stosują na elewacji styropian gładki a nie ryflowany lub na ruszcie jak jest zalecane na tym forum.
Jestem ciekaw jak się toczy dalsza Pana współpraca z nimi.
Pozdrawiam

Maciej2000
Posts: 3
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Skoczów

Post by Maciej2000 » Sun 07 Dec, 2008

Witam serdecznie Państwa
Z góry chciałbym podziękować redakcji www.szkielet.pl za możliwość wypowiedzi na forum. Nawiązuje do postu zamieszczonego powyżej przez Ronin 07.
Stosowana przez Pab Varioplan technologia jest charakterystyczna dla firm Niemieckich tak więc zastosowanie styropianu gładkiego nie jest błędem. To firmy Niemieckie w Europie wyznaczają kierunek w budownictwie szkieletowym.

Miałem możliwość oglądnięcia kilkudziesięciu domów na terenie Niemiec zrealizowanych przez różne firmy niemieckie w tym Pab Variopan /od kilku lat pracuję w Niemczech w firmie instalacyjnej świadczącej usługi w zakresie wentylacji mechanicznej, klimatyzacji oraz systemów CO/ w przypadku Variopanu był to obiekt w Michelbach oraz w okolicach Belina w miejscowości Borgsdorf - dom pasywny, we wszystkich przypadkach zastosowany był styropian gładki montowany bezpośrednio do płyty OSB oczywiście nadmienię, że wszystkie domy wykonane zostały w systemie prefabrykacji .
Pozdrawiam
Maciej

Ronin07
Posts: 5
Joined: Mon 01 Dec, 2008

Post by Ronin07 » Mon 08 Dec, 2008

Maciej2000 - proszę wijaśnij mi dokładniej to zagadnienie ze stosowaniem styropianu gładkiego a nie ryflowanego - na stronie www.szkielet.pl jest zawarte "10 przykazań dla budownictwa szkieletowego". Jedno z nich to właśnie stosowanie styropianu ryfolwanego (lub odpowiedniego rusztu). Tłumaczenie jakie otrzymałem od Varioplanu brzmi następująca: "Prawdą jest, że stosowanie styropianu ryflowanego pozwala ewentualnej wilgoci na wydostanie się spod niego, ale również na dostawanie się jej z powietrza atmosferycznego.
Podstawowum jednak minusem takiego rozwiązania jest wentylowanie sicany pod warstwą styropianu, co w praktyce podważa sens jego stosowania jako ocieplenia."
Szczerze mówić nie do końca mnie to przekonuje - choćby dlatego, że wilgoć znajduje się w powietrzu a żadna przegroda nie jest idalnie szczelna więc pewnie jakaś ilość wilgoci zawsze się dostanie pod przegrodę. Dodatkowo jeżeli chodzi o styropian to 6cm jako warstwa elewacyjna to mało - dlatego, że punkt "0" w styropianie to ok. 8cm więc prawdopodobnie elewacje będzie przemarzać...
z góry dziękuję za odpowiedź ..
Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 08 Dec, 2008

Ronin07 wrote:Tłumaczenie jakie otrzymałem od Varioplanu brzmi następująca: "Prawdą jest, że stosowanie styropianu ryflowanego pozwala ewentualnej wilgoci na wydostanie się spod niego, ale również na dostawanie się jej z powietrza atmosferycznego.
Podstawowum jednak minusem takiego rozwiązania jest wentylowanie sicany pod warstwą styropianu, co w praktyce podważa sens jego stosowania jako ocieplenia."
Wykonawca ten myli podstawowe pojęcia - wentylacja a przewietrzenie. Najprostszym zobrazowaniem jest okno, które może być: zamknięte, otwarte w pozycji mikrowentylacja, uchylone, otwarte. Strata na ociepleniu przy zastosowaniu przewietrzenia (coś pomiędzy mikrowentylacją a uchyleniem okna) nie przekroczy 20%.

Dla dokładniejszego zgłębienia tematu proponuję przejrzeć instrukcje montażu płyt na klej w latach 90. i obecnie.

Maciej2000
Posts: 3
Joined: Sun 30 Nov, 2008
Location: Skoczów

Post by Maciej2000 » Tue 09 Dec, 2008

Witam serdecznie Państwa
W związku z licznymi wątpliwościami odnośnie "oddychania ścian", które pojawiają się na wielu wątkach, znalazłem ciekawy artykuł napisany przez panów:
Andrzej BOBOCIŃSKI, Mgr inż., Instytut Techniki Budowlanej
Jerzy A. POGORZELSKI, Prof. dr hab. inż., Instytut Techniki Budowlanej

Artykuł nosi tytuł: Ściany nie oddychają !
Całość artykułu dostępna pod adresem - http://www.styropian-sps.com.pl/oddychaj.html
Cytaty zostały bezpośrednio skopiowane z tej pracy, które chyba w prosty sposób wyjaśniają i skrócą wiele dyskusji. Poniższe wycinki pozbawione są rysunków i wzorów i tabel - do obejrzenia w tekście źródłowym.

1. Wprowadzenie
Termin "oddychanie ścian" nie jest terminem technicznym. Występuje on natomiast w licznych wypowiedziach specjalistów od budownictwa, których liczba u nas jest prawie tak duża, jak liczba lekarzy. Mówią oni, że jakaś ściana "oddycha" lub "nie oddycha", przy czym termin ten jest zwykle traktowany przez nich jako termin pierwotny i nie wymagający definiowania.
Autorzy przeprowadzili kilka rozmów wyjaśniających z "użytkownikami" tego terminu. Okazało się, że przez "oddychanie ścian" rozumieją oni zjawisko dyfuzyjnego odpływu pary wodnej z pomieszczenia poprzez samą ścianę zewnętrzną. Zjawisko to uważa się za korzystne, gdyż ma chronić pomieszczenia przed nadmiernym zawilgoceniem eksploatacyjnym powietrza i jego konsekwencjami (kondensacja wewnętrzna, rozwój pleśni i grzybów, itp). Należy przy tym podkreślić, że kontekst wypowiedzi o "oddychaniu ścian" jest zawsze taki, że zjawisko to, lub jego brak, ma istotny wpływ na "mechanizm" usuwania nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia.
Nieuniknioną konsekwencją ocieplenia ścian zewnętrznych budynku jest nie tylko znaczne zwiększenie oporu cieplnego przegród; może mieć miejsce także zwiększenie ich oporu dyfuzyjnego, niekiedy nawet kilkukrotne.

W konsekwencji nierzadko można spotkać się z poglądem, że w wyniku ocieplenia ścian nastąpiło pogorszenie komfortu pomieszczeń, gdyż wyeliminowane lub znacznie ograniczone zostało "oddychanie" ścian zewnętrznych, które uważane jest za ich korzystną cechę.
Samo zjawisko przepływu dyfuzyjnego przepływu pary wodnej przez przegrody zewnętrzne - w przypadku występowania różnicy ciśnień cząstkowych pary wodnej po obydwu jej stronach - jest niepodważalnym faktem fizycznym. Faktem jest też, że wielkością tego przepływu można w pewnym zakresie "sterować" na etapie projektowania i/lub termomodernizacji. Zasadne jest natomiast pytanie, czy wielkość tego przepływu może mieć jakieś znaczenie praktyczne i być porównywalna z usuwaniem pary wodnej poprzez wentylację. Ustalenie tego jest właśnie celem niniejszego artykułu.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że zagadnienie to nie jest czysto teoretyczne, lecz ma również aspekt praktyczny, a nawet handlowy. Uznanie bowiem, że zapewnienie "oddychania" ścian jest istotnym elementem wysokiego standardu technicznego pomieszczeń - prowadzić będzie w szczególności do preferowania tych materiałów termoizolacyjnych, które charakteryzują się możliwie małym oporem dyfuzyjnym; w praktyce płyt z wełny mineralnej zamiast styropianu.

2. Założenia do analizy
Analizę postanowiono przeprowadzić przez porównanie strumieni pary wodnej, wymienianych między pomieszczeniem i powietrzem zewnętrznym, na drodze dyfuzji przez ścianę zewnętrzną i na drodze wentylacji, przy różnych wartościach temperatury powietrza zewnętrznego.
Do obliczeń przyjęto mieszkanie dla czterech osób o powierzchni użytkowej 65 m2 i powierzchni ścian zewnętrznych pełnych (z pominięciem okien) wynoszącej 30 m2. Z uwzględnieniem danych zawartych w [1] przyjęto łączną emisję wilgoci eksploatacyjnej (od ludzi oraz wydzielaną przy użytkowaniu) wynosi 300 g/h.

Założono, że ściany są z cegły pełnej, o grubości 25 cm i rozpatrzono 3 warianty:
- ściany nieocieplone,
- ściany ocieplone styropianem grubości 12 cm,
- ściany ocieplone płytami z wełny mineralnej o grubości 12 cm.
Warstwy izolacji cieplnej pokryte są cienkowarstwową wyprawą tynkarską mineralną, o małym oporze dyfuzyjnym.
Należy zaznaczyć, że wykonywanie analogicznych obliczeń dla innych materiałów ścian zewnętrznych (pustaki, beton komórkowy) nie znajduje uzasadnienia, gdyż ściany z tych materiałów charakteryzują się zbliżonym oporem dyfuzyjnym.
Do obliczeń wymiany pary wodnej przez wentylację przyjęto jej dwie krotności: przeciętną (n = 0,8 h-1), na podstawie badań Zakładu Fizyki Cieplnej ITB, przeprowadzonych w sezonie 1999/2000 w kilkudziesięciu mieszkaniach w Warszawie [2] i słabą (n = 0,3 h-1), jak w mieszkaniach ze szczelnymi oknami.
Obliczenia wykonano przy założeniu temperatury powietrza wewnętrznego 20°C i dwóch wartości temperatury powietrza zewnętrznego: 0°C i -20°C; przy tych wartościach temperatury zawartość pary wodnej w powietrzu zewnętrznym wynosiła odpowiednio: 3,0 i 0,6 g/kg.
Wykonano również obliczenia, w których znacznie zróżnicowano wielkość emisji wilgoci w pomieszczeniu (od 75 do 600 g/h) i krotność wymiany powietrza (od 0,05 do 1,0 h-1) w celu pokazania, jak zmiany te wpływają na przepływ wilgoci przez ściany zewnętrzne.

3. Udział "oddychania" ścian w usuwaniu pary wodnej z pomieszczeń
Poniżej, w tablicy 1 oraz na rysunkach 1-3, przedstawiono wyniki obliczeń obrazujące zależność między przepływem dyfuzyjnym pary wodnej przez ściany zewnętrzne, a:
- rodzajem izolacji cieplnej ścian,
- emisją wilgoci w pomieszczeniu,
- krotnością wymiany powietrza oraz
- wilgotnością powietrza zewnętrznego.

Wyniki obliczeń (tablica 1) wskazują, że przy usuwaniu wilgoci eksploatacyjnej z pomieszczeń udział strumienia dyfuzji przez ściany zewnętrzne jest znikomy, a nieomal cała wilgoć eksploatacyjna (ponad 97%) jest usuwana przez wentylację nawet wtedy, gdy wentylacja jest mało wydajna.

W przypadku przynajmniej przeciętnej sprawności wentylacji, przez ściany zewnętrzne dyfunduje najwyżej do 1% całkowitego strumienia pary wodnej usuwanej z pomieszczeń mieszkalnych.
Wpływ rodzaju izolacji cieplnej na wielkość przepływu pary wodnej przez ściany jest nieznaczny w wymiarze bezwzględnym. W szczególności zróżnicowanie strumienia pary wodnej dyfundującej przez ściany nieocieplone i ocieplone styropianem wynosi do 4 g/h w odniesieniu do przeciętnego mieszkania, jest zatem znikome w stosunku do strumienia pary wodnej usuwanej przez wentylację (ok. 300g/h). Jeszcze mniejszy jest wpływ temperatury powietrza zewnętrznego. Analizując zagadnienie "oddychania" ścian można postawić pytanie, czy przepływ pary wodnej przez ściany zewnętrzne może wpłynąć na spadek wilgotności względnej powietrza w mieszkaniu. Wyniki odpowiednich obliczeń zostały przedstawione na rys. 3. Wynika z nich, że wpływ ten może być zauważalny jedynie przy niemal całkowitym braku wentylacji. Przy krotności wymiany powietrza wynoszącej co najmniej 0,3 h-1 - różnica w wilgotności względnej powietrza między ścianami "oddychającymi" (nieocieplonymi) a "nieoddychającymi" (ocieplonymi styrop.) nie przekracza 2%, a zatem jest bez znaczenia praktycznego. Przy stałej emisji wilgoci widać wyraźnie, że wilgotność względna w pomieszczeniu zależy nie od "oddychania" ścian lecz od efektywności wentylacji.

4. Wnioski
Strumień pary wodnej przepływający przez ściany zewnętrzne z cegły pełnej typowego mieszkania stanowi od 0,5 do niespełna 3% całego strumienia pary wodnej usuwanej z mieszkania - to nieznaczne zróżnicowanie zależy od sprawności wentylacji (głównie) i emisji wilgoci w pomieszczeniu, a w mniejszym stopniu od rodzaju izolacji termicznej ścian oraz zawartości pary wodnej w powietrzu zewnętrznym.

Typowe ściany zewnętrzne nie są zatem w stanie nawet częściowo zastąpić wentylacji w funkcji usuwania pary wodnej z pomieszczeń, gdyż zyski eksploatacyjne pary wodnej są wielokrotnie większe od tej jej ilości, która w warunkach rzeczywistych może przepłynąć dyfuzyjnie przez ściany zewnętrzne mieszkania, nawet gdyby zrezygnować z ocieplania ich styropianem dla nie zwiększania ich oporu dyfuzyjnego.

Nie znajduje zatem uzasadnienia podejmowanie specjalnych zabiegów, prowadzących do zapewnienia ścianom zewnętrznym jak największej paroprzepuszczalności W szczególności wyniki obliczeń nie upoważniają do formułowania specjalnych zaleceń do projektowania lub termomodernizacji budynków mieszkalnych - ukierunkowanych na zapewnienie minimalnego oporu dyfuzyjnego warstw ściany zewnętrznej i/lub ocieplenia
Maciej

A tak na marginesie w chwili obecnej wszystkie firmy w Polsce ale nie tylko produkujące tz systemy dociepleń między innymi Atlas zalecają montaż płyt styropianowych tz. metodą metodą sczelinową punkową tz klej nanoszony jest na obwodzie płyty / min. 3 cm / i dodatkowo punkowo wew. płyty lub całą powierzchnią .
Proszę spawdzić sobie to na stronie www.atlas.pl

Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Tue 09 Dec, 2008

a co ten artykuł ma wspólnego z budownictwem szkieletowym?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 09 Dec, 2008

Maciej2000, jak zapewne zauważyłeś do obliczeń przyjęto ścianę murowaną i tynk mineralny oraz sprawdzano pod kątem zawartości i odprowadzenia wilgoci z pomieszczenia.

W przypadku szkieletu drewnianego sytuacje jest inna, gdyż migracja pary wodnej z pomieszczenia nie występuje lub przynajmniej nie powinna. Zapewnia to szczelna paroizolacja przegród zewnętrznych od strony pomieszczeń. Mając to na uwadze do wszelkich obliczeń pozostaje nam migracja pary wodnej w zależności od różnic pomiędzy (tylko) temperaturą pomieszczeń a temperaturą i wilgocią na zewnątrz oraz w ścianie.

W tym miejscu warto przywołać zobrazowanie Pana W. Nitki "Weź kawałek słupka zawiń w worek foliowy i odłóż na kilkanaści dni czy kilka tygodni. Efekty stwierdzisz sam.".

novak
Posts: 5
Joined: Thu 15 Jan, 2009

Post by novak » Sat 24 Jan, 2009

Ciekawi mnie jak przebiega/przebiegała współpraca z Firmą pab-varioplan? Czy są może nowi klienci byli lub obecni tej firmy? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.



Post Reply

Return to “Opinie Inwestorów o firmach wykonawczych”