Firma 3q group z Prochowic

Uwagi inwestorów na temat firm wykonawczych
Post Reply
kris_
Posts: 45
Joined: Wed 20 Nov, 2013

Firma 3q group z Prochowic

Post by kris_ » Wed 20 Jan, 2016

Witam
Czy ktokolwiek z Was miał styczność z firmą 3q group z Prochowic?
Z tego co widzę, jest to firma z korzeniami niemieckimi, tam też posiadają większość swoich realizacji.

Jedna sprawa to ocena rzetelności firmy, druga sprawa to ocena technologii, którą firma się posługuje.

Trzeba przyznać, że w porównaniu z innymi firmami, budującymi domy szkieletowe, jest ona dosyć "oryginalna".
Chodzi mi tu głównie o wypełnienie ścian izolacją natryskową (piana poliuretanowa). Podobno jest to pianka otwartokomórkowa, czyli niby oddychająca. Czy macie jakiekolwiek doświadczenia z tą technologią?

Poza tym bardzo bym prosił o (przynajmniej krótką) opinię na temat ogrzewania podczerwienią oraz instalacji fotowoltaicznej.
Zdaję sobie sprawę, że są to tematy bardzo szerokie i można o nich pisać bez końca.
Prosiłbym jednak o opinię, czy fotowoltaika w ogóle sprawdza się w polskich warunkach? Najbardziej zależy mi oczywiście na opiniach osób, którzy mieli z nią bezpośrednią styczność, lub znają takie osoby. Teorie książkowe raczej mnie nie interesują, przerobiłem ich naprawdę tysiące.
Za wszystkie porady serdecznie dziękuję.
pozdrawiam
Kuba


JaKubEk
Posts: 5
Joined: Tue 15 Mar, 2016
Contact:

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by JaKubEk » Tue 15 Mar, 2016

Z tego, co mnie wiadomo, to sprawa nie jest na tyle prosta, żeby można było odpowiedzieć, czy PV sprawdza się w Polsce, czy zupełnie nie sprawdza się - nigdzie - na przestrzeni od Sudetów po Podlasie. Nie jest chyba tak, że ktoś Ci napisze, że "absolutnie się nie sprawdza, szkoda pieniędzy, to wielkie oszustwo, miałem i wyrzuciłem pieniądze w błoto", to będzie oznaczało, że to prawda, tylko dlatego, że to nie jest teoria książkowa, a relacja kogoś, kto tego spróbował.
Z tego, co mi wiadomo, należy zawsze szacować opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w konkretnych warunkach, tzn. w odniesieniu do danego miejsca - ważne są warunki nasłonecznienia, ilość ogniw, jaka zostanie zainstalowana, na co wpływ ma też powierzchnia, na której można instalować panele.
Jest wiele, wiele czynników.

Moim zdaniem warto znać teorie książkowe, ale warto też polegać na firmie, która przeprowadzi audyt efektywności energetycznej w Twoim miejscu zamieszkania/inwestycji. I może najlepiej byłoby, gdyby nie była to tylko jedna firma, bo z tego, co czytałem na forum, to pewien ekspert od PV napisał, że widział autoreklamę głoszącą, że inwestycja zwraca się w jakimś niewiarygodnie krótkim czasie. Ogólnie: trzeba uważać. Ja ogólnie jestem "believer", jeśli chodzi o fotowoltaikę.

Teraz dostępne są różne dofinansowania, które sprawiają, że inwestycja może być świetnym pomysłem. Ale to znowu - część z nich jest samorządowa, więc dostępna tylko dla niektórych regionów. Trudno tak rozmawiać zupełnie abstrakcyjnie na temat fotowoltaiki.
Interesuje mnie: efekt cieplarniany, radykalne ekologiczne rozwiązania, OZE, obecnie: fotowoltaika i rozwiązania ustawowe dot. OZE.

Friday
Posts: 1
Joined: Thu 22 Nov, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Friday » Thu 22 Nov, 2018

Znam firme 3q z Prochowic przez znajomych. Ja chyba tez u nich sobie drugi dom postawie, tylko musze stary sprzedac, bo za duzy. Ci z 3q robili u dwoch osob, ktore znam (jeden w Reichu a drugi pod Warszawa). Wlasciciel, Roman czy jakos tak, jest troche upiardliwy, taki troche staro-niemiecki (upiera sie przy swoich rozwiazaniach, opiera sie tylko na swoich sprawdzonych rozwiazaniach), ale moze dzieki niemu te domy nie wygladaja jak drewniane kontenerki :D No i gosc juz 20 lat je buduje, to chyba zeby zjadl :P A jesli chodzi o ogrzewanie, to jedni i drudzy znajomi zamontowali fotowoltaike. I sie spisuje calkiem niezle (u jednych juz jest z 6lat?). Rachunkow za prad nie maja. Basen ogrzewaja dzieciakom od poznej wiosny do wczesnej jesieni. Baterie zrobili na maksa. No i to ogrzewanie na podczerwien to super sprawa. Cieplo. Zona jednego z tych znajomych ma alergie na trawy, zboza i inne g..na. W lecie jak zamkna okna to jest super powietrze w domu i kobieta w ogole nie choruje. Acha, a tynki na zewnatrz to klada takie ze mucha nie siada. Nie wiem czy maja ekipe zewnetrzna czy to ich ludzie robia. Ale w szoku bylismy :P

adko_wro
Posts: 3
Joined: Sun 12 May, 2019

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by adko_wro » Mon 13 May, 2019

Naprawdę nie ma opinii więcej na temat firmy która ponoć 20 lat siedzi na rynku (w tym, że chyba w szkielecie trochę krócej) i ma do tego trzy oddziały? Opinia dodana przez użytkownika Friday lekko trąci inwencją twórczą kogoś związanego z firmą :)

lm-
Posts: 8
Joined: Mon 09 Jul, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by lm- » Tue 04 Jun, 2019

Jest trochę opinii na ich temat w sieci, ale te opinie są niezweryfikowane.

Na oferteo 5 na 7 opinii napisane zostały między 22-26 lutego 2018, 4 dni! Trochę ciężko uwierzyć, że nagle 5 różnych osób postanowiło napisać, praktycznie jednocześnie, opinie. I to nieważne czy byłyby to opinie pozytywne czy negatywne. Biorą pod uwagę, że dom stawiają nie krócej niż 2 miesiące to zalatuje tutaj sponsorowanymi opiniami. Następne 2 opinie są kolejno 2 i 19 marca 2018. Patrząc na to, mój los poszedłby na to, że wszystkie opinie na oferteo są kupione. Zwłaszcza, że z tego co widzę nie trzeba nawet konta by dodać dam opinie (?).

Na fb trochę lepiej te daty wyglądają, ale też, nie ma żadnej dokumentacji zdjęciowej ani nic. 10 opinii jest. Stawiałbym, że jednak z 4-5 z nich będzie autentycznych. Poza tym 2300 polubień strony, nie wiem jednak jak wygląda tam sprawa z kupowaniem lajków i czy

Na google jest 1 negatywna opinia, że komuś dom zepsuli jednak bez szczegółów. Ta sama osoba, z wyrzutem na ich facebooku to samo napisala. Ale kompletny brak szczegółów co się stało.

Na goworku 3 negatywne opinie, wszystkie wyglądają, jakby były napisane przez 1 osobę, jednak daty dość rozbite. Komentarze rozbite, więc albo konkurencja, albo komuś kiedyś faktycznie spieprzyli dom i co jakiś czas sobie przypomina o nich i wyrzuca jad. Nie ma jednak szczegółów co się właściwie stało, poza tym, że rzekomy chaos na budowie i ludzie z łapanki.
----------

Jak widać opinie mieszane i nie rozwiązujące żadnych kwestii. W budowlance klientów dość mało (w porównaniu do takiej elektroniki) to i opinii mało. Założyć można, że mamy 2 opinie negatywne i 4 pozytywne - wszystkie wątpliwej jakości. Weźmy pod uwagę też, że ludzie rzadko piszą pozytywne opinie, jeżeli nie są pod dużym wrażeniem, a jednocześnie dużo częściej piszą negatywne opinie.

Po takiej analizie (z bądź co bądź bardzo małą ilością danych) możnaby pokusić się o wnioski, że pewnie robią OK, nie są wybitni, ale też pewnie nie partacze.
------------

Ja się jednak zdecydowałem na dom u nich, głównie dlatego, że technologia bardzo prosta, mało elementów do popsucia, prefabrykaty to i na budowie łatwiej. Myślę, że budowę zacznę za jakieś 2 miesiące. Planuję też zrobić szczegółowy raport i dziennik budowy dla potomnych:)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Wojciech Nitka » Fri 07 Jun, 2019

Nie ważne czy opinie na temat tej czy innej firmy się dobre czy złe - zawsze polecam zatrudnić inspektora nadzoru, ale takiego co bardzo dobrze zna wymagania dla budownictwa drewnianego.

adko_wro
Posts: 3
Joined: Sun 12 May, 2019

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by adko_wro » Mon 10 Jun, 2019

@lm- - takie same wyciągnąłem wnioski. Te negatywne nie wiadomo czy powiązane z nimi, bo za coś przepraszają na FB niby powstał odłam bez ich wiedzy. Generalnie wycena bez dramatu ale szału też nie ma biorąc pod uwagę brak np., okien dachowych. Daj znać jak się będzie układać współpraca - ja już wiem że w tym roku się z rozpoczęciem nie wyrobię ... .
BTW planujesz w ich technologi 3q? Jeżeli tak, to nie martwiło Cię zamknięcie drewna pomiędzy płytami fermacell które chyba są paroszczelne?

lm-
Posts: 8
Joined: Mon 09 Jul, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by lm- » Mon 10 Jun, 2019

> BTW planujesz w ich technologi 3q?
Tak.

> Jeżeli tak, to nie martwiło Cię zamknięcie drewna pomiędzy płytami fermacell które chyba są paroszczelne
Szczerze to o tym w ogóle nie myślałem. Że niby będzie problem z odparowaniem wody z drewna gdy zawilgotnieje? Ale jak ma zawilgocić się jeżeli fermacell jest paroszczelne? Musiałaby gdzieś być dziura i się woda lać, a to już wada konstrukcyjna, którą po prostu trzeba naprawić.

> ja już wiem że w tym roku się z rozpoczęciem nie wyrobię ...
No to po nowym roku pewnie +5% do wyceny:P mi cena od listopada poszła 5% w górę, tak niby wszystko drożeje:(

adko_wro
Posts: 3
Joined: Sun 12 May, 2019

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by adko_wro » Tue 11 Jun, 2019

> Szczerze to o tym w ogóle nie myślałem. Że niby będzie problem z odparowaniem wody z drewna gdy zawilgotnieje? Ale jak ma zawilgocić się jeżeli fermacell jest paroszczelne? Musiałaby gdzieś być dziura i się woda lać, a to już wada konstrukcyjna, którą po prostu trzeba naprawić.

Rozmawiałem z budowlańcem który robi w drewnie i stwierdził, że 'drewno lubi oddychać' i to stwierdzenie mnie przekonuję. Co do wad konstrukcyjnych to najgorsze, że wyjdzie to dopiero po paru - parunastu latach. Po drodze może ktoś Ci przebić fermacell - choć niby jest rekuperacja i powinna wilgoć wyciągnąć. Jestem laikiem ale chce być pewny systemu na który się zdecyduję :).

>No to po nowym roku pewnie +5% do wyceny:P mi cena od listopada poszła 5% w górę, tak niby wszystko drożeje:(

Co do tego, że wszystko drożeje - prawda ale jak mi dadzą wycenę która znacznie przewyższy technologie tradycyjną przy zachowaniu takich samych parametrów ściany to zacznę się poważnie zastanawiać czy nadal iść w szkielet. Niemniej trzymam kciuki i czekam z niecierpliwością na postęp prac :)

3q koordynator
Posts: 1
Joined: Thu 05 Aug, 2021

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by 3q koordynator » Thu 05 Aug, 2021

Byłem tam koordynatorem
Opinie na tylko na priv

Nigdywiecejbudowyz3q
Posts: 6
Joined: Thu 05 Aug, 2021

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Nigdywiecejbudowyz3q » Thu 05 Aug, 2021

Wiele usterek, zniszczeń ( zalana podłoga i sufity oraz ściany w 4 pomieszczeniach przez wadliwe podłączenie klimatyzatora) spowodowanych brakiem umiejętności wykonawców. Podwykonawcy zatrudnieni przez 3q z łapanki. Tarasy do przeróbek, ściany popękane, tynk odpada, widać metalowe narożniki, elewacja jest pofalowana, wentylacja kanalizacji wykonana tragicznie- cały gaz z szamba dostawał się pod dach i w ściany zamiast do kominków wentylacyjnych. Podłoga w jednym z pokoi lata tak że wszystko co tam stoi się trzęsie. Łazienki wykończone byle jak byle szybko. Okno hst nie rozsuwa się na całą szerokość- producent jest w sporze z 3q i nie chce usunąć usterki.... Jest jeszcze więcej argumentów przemawiających za tym żeby firmę 3q stanowczo odradzać. Np.: brak kontaktu z inwestorem i nie dotrzymywanie umów gwarancyjnych, nie przekazywanie dokumentów potrzebnych do zakończenia budowy kierownikowi budowy (przez nieopłacone faktury i spory z podwykonawcami). Zamiast dokończyć pracę i poprawki wolą nieodbierac telefonów, albo umawiać się na terminy i potem nie przyjeżdżać oraz oczywiście znów nie odbierać telefonów. W sumie przerobiliśmy z 3q już 3 ich "koordynatorów". Każdy próbował wciskać nam kit, a potem się ulatniał. Wchodzimy na drogę sądową. Nie polecam! Więcej informacji z naszych doświadczeń z ta firma oraz zdjęcia na priv.

lm-
Posts: 8
Joined: Mon 09 Jul, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by lm- » Thu 05 Aug, 2021

Przypomnieliście mi o temacie powiadomieniami :D No cóż, ja tez już po budowie z firma 3q. Nie wyrażę swojej opinii na temat tej firmy, przedstawię jedynie fakty, które miały/mają miejsce.

- Na wszystkich łączeniach ścian (w literę T) wyszły wkręty (https://imgur.com/a/592qVF6), co najpewnie jest spowodowane zamoknięciem drewna, które się potem kurczyło powodując wysadzenie wkrętów. Inny przykład pękania: https://imgur.com/a/P91UDhW
- Część przefabrykatów była na działce niezabezpieczona przed deszcze przez około tydzien, dwa podczas dużych ulew, stąd pewnie wystające wkręty ze ścian teraz.
- Na spotkaniu ustaliiśmy, że rekuperator będzie w części poddasza nieużytkowego (przy ścianie kolankowej gdzie jest za nisko dla człowieka). Podczas budowy stwierdzili, że reku się jednak nie zmieści i wstawili go w jednym z pokoi wraz całą instalacją przez co straciłem pół (a przez to właściwie cały) pokój.
- Zrobili zwarcie w instalacji, przez co 1 mata grzewcza cały czas pracowała biorąc przez kilka miesięcy 2kW bez przerwy, przez co przyszedł rachunek na 5000zł za prąd. Po 4 miesiącach ustarka dalej nie została naprawiona. Mata wyłączona przez bezpieczeniki.
- Podczas robienia płyty fundamentowej, cytując kierownika "styropian był niechlujnie ułożony", poprawili po nakazie kierownika.
- Rozjechali działkę sąsiada ciężkim sprzętem "bo wygodnie", nie poczuli się do odpowiedzialności i naprawienia szkód "bo to przecież kawałek jakiegoś pola", sąsiad - słusznie zresztą - był innego zdania.
- Kontakt fatalny, koordynator opryskliwy, notoryczne rozłączanie się w trakcie rozmowy przy niewygodnym temacie.

Jak poprzednik, również sprawę będę ostatecznie do sądu kierować, bo firma nie ustosunkowała się do przedsądowego wezwania do zapłaty za wyżej wymienione szkody.

Nigdywiecejbudowyz3q
Posts: 6
Joined: Thu 05 Aug, 2021

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Nigdywiecejbudowyz3q » Thu 05 Aug, 2021

Do lm,
Pozwolę sobie zapytać czy kierownik Państwa budowy otrzymał wszystkie dokumenty i mogliście ją zakończyć? My rozpoczęliśmy budowę w grudniu 2019. Nie możemy się zameldować co mocno komplikuje życie np. nie możemy zapisać dzieci do publicznych przedszkoli, szkół i żłobka... Nie wspomnę o innych aspektach...

lm-
Posts: 8
Joined: Mon 09 Jul, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by lm- » Thu 05 Aug, 2021

Tak, jakichś większych problemów sobie z tym nie przypominam. Ja zrobiłem fundament w październiku/listopadzie 2019, a do zamkniętego stanu 3q robiło mi od lutego 2020. Z 3q robiłem tylko do stanu "deweloperskiego", czyli zamknięty surowy + reku + elektryka + woda.

A jeszcze przypomniało się jedno, pianka PUR pod dachem było sporo za cienka, kierownik kazał zrobić dotrysk, co też 3q zrobiło.

lm-
Posts: 8
Joined: Mon 09 Jul, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by lm- » Thu 05 Aug, 2021

A jakby ktoś się dalej zastanawiał czy robić z 3q czy nie to garść dodatkowych informacji.

Na oferte 13 pozytywnych opinii... ALE. Próbowałem wystawić opinię teraz i jedynie mogę wystawić ocenę pozytywną. Neutralna i negatywna jest zablokowana bo nie dostałem oferty od człowieka z oferteo ;)

Co do googla, w 2019 oraz 2020 trochę złej famy zaczęło narastać wokół firmy, a ocena szorowała na dnie z wynikiem 1-2. W ciągu 4 miesięcy przybyło 5 opinii na 5 gwiazdek. W tym 3 od osób, które wystawiły tylko 1 (jedną!) opinię.

Czy firma 3q group domy przyszłości z prochowic manipuluje ocenami na oferteo i google? Nie wiem, oceńcie Państwo sami.

Nigdywiecejbudowyz3q
Posts: 6
Joined: Thu 05 Aug, 2021

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Nigdywiecejbudowyz3q » Thu 05 Aug, 2021

Manipuluje. Przekonują inwestorów żeby wycofali negatywną opinię a w zamian przyjadą i usuną usterki. Niestety. Na oferteo mają fałszywe opinie. Na Google też takie wstawiali.

Nigdywiecejbudowyz3q
Posts: 6
Joined: Thu 05 Aug, 2021

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Nigdywiecejbudowyz3q » Wed 11 Aug, 2021

No niestety, moja opinia na jednym z ich profili na Google maps zniknęła. Nie wiem czemu, był tam moj opis doświadczeń z 3q , opis usterek i niedoróbek oraz zdjęcia. Mają jeszcze dwa inne profile i tam moja opinia jest. Zachęcam osoby, które przejechały się na 3q do oceny firmy . Inaczej będą dalej łapać nieświadomych niczego inwestorów.

lm-
Posts: 8
Joined: Mon 09 Jul, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by lm- » Wed 11 Aug, 2021

Mogę to potwierdzić, widziałem tę opinię, a teraz jej już nie ma. Aż dziwne że Google pozwoliło usunąć opinie, może warto napisać do nich (google) i zapytać dlaczego opinia zostałą usunięta? Z tego co pamiętam nie była obraźliwa.

Nigdywiecejbudowyz3q
Posts: 6
Joined: Thu 05 Aug, 2021

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Nigdywiecejbudowyz3q » Wed 11 Aug, 2021

Tak, to były fakty, i zdjęcia tego jak wyglądają ściany w domu. Ten profil siedziby w Prochowicach został też oznaczony jako zamknięty na stałe. 3q.nie odpowiedziało dotąd na wezwanie przedsądowe od naszego prawnika. Odebrali je w zeszłym tygodniu. Czekamy na ich ruch. Mają jeszcze jakieś 2,5 tygodnia. Polecam też sprawdzić w krs tą firmę i prezesa oraz współwłaścicieli. Spółka goni spółkę.

lm-
Posts: 8
Joined: Mon 09 Jul, 2018

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by lm- » Wed 11 Aug, 2021

Moje wezwanie też zignorowali, a wysłane zostało ze 2 miesiące temu:)

Nigdywiecejbudowyz3q
Posts: 6
Joined: Thu 05 Aug, 2021

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by Nigdywiecejbudowyz3q » Wed 01 Sep, 2021

Tak dla zobrazowania z czym firma Domy 3q nas zostawiła. To tylko jeden pokój, jeden kąt. Każda ściana tak naprawdę wymaga poprawek bo na każdej są pęknięcia, gładź się sypie, wystają śruby oraz metalowe narożniki.
Attachments
IMG-20210901-WA0001.jpeg

marcie
Posts: 1
Joined: Mon 21 Nov, 2022

Re: Firma 3q group z Prochowic

Post by marcie » Mon 21 Nov, 2022

Cześć!

Podbijam wątek dotyczący 3q. Rozpoczeliśmy z nimi budowę. Dom stoi czekamy na zamknięcie - kontakt się urwał z prezesem. Czy są tu inni w podobnej sytuacji? Jak się rozwinęły spory z 3q?



Post Reply

Return to “Opinie Inwestorów o firmach wykonawczych”