ka$a za czas czy wykonanie?

Wzór umowy o roboty wykonawcze między firmą a inwestorem
Post Reply
zoiariia
Posts: 2
Joined: Sat 28 Dec, 2019

ka$a za czas czy wykonanie?

Post by zoiariia » Thu 30 Apr, 2020

Jaki właściwie model rozliczeń jest bardziej powszechny w budownictwie, korzystniejszy dla osoby która ma zamiar coś postawić?
Wykonawcom należy płacić za wykonywane zadania, rozliczać z tempa prac wyznaczając jakieś "kamienie milowe" całej inwestycji, czy wynagrodzenie należy się za czas pracy? Nigdy nie podpisywałem ani nie widziałem żadnej umowy - poza wzorami - i zastanawiam się, jaka jest praktyka w tym temacie :?:


zoiariia
Posts: 2
Joined: Sat 28 Dec, 2019

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by zoiariia » Mon 04 May, 2020

zoiariia wrote:
Thu 30 Apr, 2020
Jaki właściwie model rozliczeń jest bardziej powszechny w budownictwie, korzystniejszy dla osoby która ma zamiar coś postawić?
Wykonawcom należy płacić za wykonywane zadania, rozliczać z tempa prac wyznaczając jakieś "kamienie milowe" całej inwestycji, czy wynagrodzenie należy się za czas pracy? Nigdy nie podpisywałem ani nie widziałem żadnej umowy - poza wzorami - i zastanawiam się, jaka jest praktyka w tym temacie :?:
Zero odzewu? No to robi się nieciekawie...

User avatar
Hastur
Posts: 1
Joined: Wed 01 Jul, 2020

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by Hastur » Wed 01 Jul, 2020

Nie ufam, gdy żądają zapłaty za godzinę. Jeśli wykonawca ma doświadczenie, może sobie wyobrazić, ile czasu zostanie poświęcone na ten lub inny projekt. Koszt musi zostać ustalony.

marcin43
Posts: 1
Joined: Fri 17 Jul, 2020
Contact:

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by marcin43 » Fri 17 Jul, 2020

Nie wyobrażam sobie za bardzo jakby to się miało odbywać?
Płacisz za zleconą pracę, a nie czas przy niej spędzony, to nie taśma w fabryce

Mariusz85
Posts: 3
Joined: Fri 14 Aug, 2020

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by Mariusz85 » Fri 14 Aug, 2020

Najlepsza jest wycena z góry.

User avatar
rafello390
Posts: 3
Joined: Mon 14 Sep, 2020
Location: Skierniewice
Contact:

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by rafello390 » Mon 14 Sep, 2020

Nigdy w życiu bym się nie zdecydował na rozlizenie za czas pracy.

Kordak
Posts: 14
Joined: Tue 31 Mar, 2020

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by Kordak » Wed 14 Oct, 2020

Też obstawiam za wyceną. W przypadku budownictwa czas pracy może być bardzo płynny ;)

pietrasG
Posts: 2
Joined: Sat 22 May, 2021

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by pietrasG » Sat 05 Jun, 2021

Generalnie z ekipami budowlanymi rozliczałem się za wykonaną robotę, nie na godziny. Natomiast w całym tym przedsięwzięciu od stawek godzinowych nie uciekniemy, ponieważ zawsze są do zrobienia prace, np. porządkowe lub przetransportowanie w inne miejsce np. cegieł itp.

barbuszka45
Posts: 3
Joined: Fri 09 Jul, 2021
Location: Poznań
Contact:

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by barbuszka45 » Fri 09 Jul, 2021

Też mi się wydaje, że wcześniejsza wycena jest najlepszą możliwą opcją. Można wtedy ustalić, że za to i za to jest odgórna ustalona kwota, a za coś innego jest stawka godzinowa. I myślę że to byłoby najmądrzejsze

Waldas1983
Posts: 5
Joined: Fri 19 Nov, 2021

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by Waldas1983 » Sat 20 Nov, 2021

Lepiej wziąć pod uwagę czas wykonania.

ultramus23
Posts: 3
Joined: Mon 24 Jan, 2022
Contact:

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by ultramus23 » Mon 24 Jan, 2022

Ja bym chyba jednak stawiała na rozliczenie za wykonaną robotę - wtedy będzie wykonawcy zależeć, żeby zrobić to w miarę szybko

Michal91
Posts: 32
Joined: Fri 29 Apr, 2022

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by Michal91 » Mon 18 Jul, 2022

To wszystko zależy od jakości usługi i pracownika, trzeba do tego podejść racjonalnie.

witekadam
Posts: 2
Joined: Thu 15 Sep, 2022
Location: Białystok
Contact:

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by witekadam » Thu 15 Sep, 2022

"Czy się stoi czy się leży 1200 się należy" - stare powiedzenie, którego niestety starsi fachowcy się często trzymają. Ja zawszę podpisuję umowę z wyszczególnieniem zakresu prac, czasu oraz kosztów. Z zaznaczeniem, że odbioru dokona niezależny fachowiec - nigdy takiego nie wzywałem, ale wykonawca o tym nie wie stara się zrobić jak najlepiej ;)

GretaS
Posts: 28
Joined: Thu 19 May, 2022

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by GretaS » Wed 05 Oct, 2022

Ja płaciłam za jakość a także za to że wszystko jest w terminie.

mikka
Posts: 8
Joined: Sat 30 Jan, 2016
Location: Gdańsk
Contact:

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by mikka » Fri 07 Oct, 2022

Tylko za wykonaną pracę, doświadczony fachowiec, wie ile dana praca zajmie mu czasu, więc potrafi to sobie przeliczyć, dodajac do tego koszty poboczne typu dojazdy, wypożyczenie rusztowania, wyniesienie gruzu itp.

Pader
Posts: 9
Joined: Sun 01 Jul, 2018

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by Pader » Thu 01 Dec, 2022

Nie pracuję w budownictwie, ale jeśli stawka godzinowa jest korzystna, to pewnie warto ją wybrać. Choć osoby zlecające pracę boją się, że pracownik będzie się obijał, zamiast pracować. Ja pracuję w systemie umów zlecenia, nie w budownictwie, niemniej otrzymuję za konkretne zlecenie kwotę wcześniej umówioną, i to jest rozsądne i w porządku. Niebawem zaś czekać mnie będzie rozliczenie PIT 37 https://www.polskibiznes24.pl/rozliczyc ... wskazowki/ Zobaczymy wtedy ile udało mi się zarobić w tym roku.

Michal91
Posts: 32
Joined: Fri 29 Apr, 2022

Re: ka$a za czas czy wykonanie?

Post by Michal91 » Mon 04 Sep, 2023

Ja akurat jestem zwolennikiem za wykonanie, wtedy wiem, że jednak ekipa się przyłoży do wykonania zlecenia.



Post Reply

Return to “Umowa o roboty wykonawcze”