Działka rekreacyjna ( rolna VI kategorii ) - co można ?

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
działkowicz
Posts: 2
Joined: Fri 22 Sep, 2006

Działka rekreacyjna ( rolna VI kategorii ) - co można ?

Post by działkowicz » Sat 23 Sep, 2006

Pytanie do wszystkich , co mogę tam postawić ? Chciałbym jakiś letni domek drewniany , nie związany z podłożem , jakieś 25-30 metrów kw. Co mówi prawo , na co mi pozwala ?
Dzięki z góry


romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Fri 20 Oct, 2006

Witam!
Strasznie malo danych podajesz, zeby jednoznacznie okreslic co mozna zbudowac a czego nie. O tym decyduje wiele czynnikow charakteryzujacych dana dzialke takich jak np: jej wielkość (czasem kształt),dostepność do mediow, dostepnosc do drogi publicznej, klasa gruntu na ktorym sie znajduje,do kogo nalezy,czy w sasiedztwie sa dzialki zabudowane ale przedewszystkim jakie jest jej przeznaczenie w miejcowym planie zagospodarowania przestrzennego Piszesz ze dzialka jest rekreacyjna i lezy na roli klasy IV. Rozumiem to tak---dzialka jest rolna a na tym terenie istnieje aktualny plan zagospodarowania ktorego tresc znasz i ktory dopuszcza zabudowe rekreacyjna na danej dzialce albo posiadasz decyzje o warunkach zabudowy dzialki ktora wskazuje na mozliwosc zabudowy rekreacyjnej-----odpowiedz masz wiec gotowa.Czeka cie tylko jeszcze wylaczenie calosci lub czesci dzialki z produkcji rolnej pod planowana zabudowa rekreacyjna! Miejscowy plan lub w razie jego braku Decyzja o warunkach zabudowy jednoznacznie okreslaja co mozna a czego nie - jezeli nie ma planu ani DWTZ a sasiednie dzialki nie sa zabudowane to niestety poki co nie zbudujesz NIC na dzialce rolnej

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 20 Oct, 2006

Heh, straszysz ludzi niepotrzebnie romiber :D

Mozna sie domyslec, ze dzialkowicz nie posiada statusu rolnika, gdyz w takiej sytuacji to nawet dom by mogl postawic bez wzgledu na PZG (plan zagospodarowania przestrzennego). Sam zreszta posiadam taki dom na gruncie rolnym, a na wiosne buduje kolejny. :)

Prawo budowlane, art. 29. Nie chce mi sie szukac teraz reszty (za duzo wyrokow NSA itp.) wiec streszcze...
Osoba nie posiadajaca statusu rolnika lub dzialalnosci gospodarczej zwiazanej z rolnictwem moze uprawiac grunty rolne na potrzeby wlasne. Jest to dokladnie takie samo przeznaczenie gruntu jak w przypadku "ogrodkow dzialkowych". Najprosciej bedzie wystapic z zawiadomieniem o zamiarze budowy budynku gospodarczego od powierzchni ponizej 25m2. W przypadku odmowy wystarczy odwolac sie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z zaznaczeniem, ze budowla dotyczy art. 29 ust.1 pkt 2, a nie pkt 1.

e_petelka
Posts: 10
Joined: Wed 25 Oct, 2006
Location: Gdańsk

Post by e_petelka » Wed 25 Oct, 2006

greyg wrote:Heh, straszysz ludzi niepotrzebnie romiber :D

Mozna sie domyslec, ze dzialkowicz nie posiada statusu rolnika, gdyz w takiej sytuacji to nawet dom by mogl postawic bez wzgledu na PZG (plan zagospodarowania przestrzennego). Sam zreszta posiadam taki dom na gruncie rolnym, a na wiosne buduje kolejny. :)

Prawo budowlane, art. 29. Nie chce mi sie szukac teraz reszty (za duzo wyrokow NSA itp.) wiec streszcze...
Osoba nie posiadajaca statusu rolnika lub dzialalnosci gospodarczej zwiazanej z rolnictwem moze uprawiac grunty rolne na potrzeby wlasne. Jest to dokladnie takie samo przeznaczenie gruntu jak w przypadku "ogrodkow dzialkowych". Najprosciej bedzie wystapic z zawiadomieniem o zamiarze budowy budynku gospodarczego od powierzchni ponizej 25m2. W przypadku odmowy wystarczy odwolac sie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z zaznaczeniem, ze budowla dotyczy art. 29 ust.1 pkt 2, a nie pkt 1.
Witam. :D Greyg, bardzo zainteresowała mnie Twoja wypowiedź. :lol: Rozumiem, że piszesz tutaj o wykorzystaniu art. 29 ust.1 pkt.4, wg którego pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (cyt):
"altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich"

Właśnie zostałam właścicielką działki o statusie rolnym (kl. VI), w planie miejscowym przewidzianej pod budownictwo mieszkaniowe, jednorodzinne. :D
Budowa to daleka przyszłość, ale chciałabym tam postawić na razie niewielką altankę drewnianą i właśnie szukam możliwości zrobienia tego w majestacie prawa. 8)

Czy mogłabym Cię prosić o przybliżenie sprawy? A może jednak udaloby Ci się znaleźć stosowny wyrok NSA w temacie? :wink:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 25 Oct, 2006

e_petelka wrote:Właśnie zostałam właścicielką działki o statusie rolnym (kl. VI), w planie miejscowym przewidzianej pod budownictwo mieszkaniowe, jednorodzinne. :D
Budowa to daleka przyszłość, ale chciałabym tam postawić na razie niewielką altankę drewnianą i właśnie szukam możliwości zrobienia tego w majestacie prawa. 8)
Fakt, ze PZP teren ma przeznaczenie budowlane nie zmienia statusu dzialki - dalej jest rolna. Domyslam sie, ze chcesz postawic niewielka altane, wiec nie rob do niej fundamentow - w razie czego bedzie jako obiekt tymczasowy nie zwiazany trwale z gruntem. Skladasz zgloszenie zglodnie z art. 30 ust. pkt 1 w odniesieniu do art. 29 ust. 1 pkt 2. lub ust. 4 (zalezne od wielkosci). Ust. 2 daje w razie czego wieksze mozliwosci odwolania.
W razie gdyby nie chcieli przyjac pisemka - wyslij poczta. W ten sposob unikniesz ich "wiedzy" w postaci takiej jak ja to uslyszalem - 'Nie wybuduje pan, bo nie ma takiej mozliwosci i pozwolenia pan nie dostanie". Jesli w ciagu 30 dni nie zaprotestuja - po sprawie i budujesz.
W przypadku ich prostestu, odwolujesz sie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z odniesieniem do art. 29 ust. 1 pkt 1, ktory Cie nie dotyczy. Tym samym grunt mimo statusu "rolny" dla Ciebie jest terenem rekreacyjnym.

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Thu 26 Oct, 2006

dzialkowicz nie posiada statusu rolnika, gdyz w takiej sytuacji to nawet dom by mogl postawic bez wzgledu na PZG (plan zagospodarowania przestrzennego). Sam zreszta posiadam taki dom na gruncie rolnym, a na wiosne buduje kolejny.
Zgadzam sie z greyg -- owszem mozna budowac na gruncie rolnym bez wzgledu na PZP w ramach wydzielonej tam dzialki siedliskowej o ile wlasciciel prowadzi na tym gruncie gospodarstwo rolne(status rolnika) a wiec co za tym idzie ma takze odpowiedni areal (jak sie nie myle 1ha). Jezeli budowa dotyczy np domu to oczywiscie nalezy uzyskac wszystkie stosowne pozwolenia. Na terenie działki siedliskowej pozwolenia na budowę nie wymaga jedynie budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową o pow.zabudowy do 35m2 i rozpietosci konstrukcji nie wiekszej niz 4,80m

Na dzialkach posiadajacych status "rodzinnych ogrodow dzialkowych"a wiec takich ktore nie sa wlasnoscia ich uzytkowników(dzialkowcow) ale bedacych we władaniu Polskiego Związku Działkowców mozna zbudowac bez pozwolenia altany i obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich--ta sytuacja niestety całkowicie nie dotyczy e-petelka
Właśnie zostałam właścicielką działki o statusie rolnym (kl. VI), w planie miejscowym przewidzianej pod budownictwo mieszkaniowe, jednorodzinne
W tym przypadku jezeli chodzi o dzialnie w "majestacie prawa" jest kilka mozliwosci:

1)Budowa bez koniecznosci uzyskania pozwolenia wolnostojacej wiaty,altany czy budynku gospodarczego o pow zabudowy do 25m2 (max 2 szt na kazde 500m2 dzialki)--altana taka moze posiadac fundament a wiec byc na trwale polaczona z gruntem. Warunkiem aby mozna byla ja wykonac/zbudowac jest brak w PZP zakazu lokalizacji na danym terenie obiektow wolnostojacych. W przeciwnym razie po dokonaniu zgloszenia zamiaru budowy otrzymasz odmowe

2)Budowa bez koniecznosci uzyskania pozwolenia tymczasowego obiektu budowlanego nie zwiazanego trwale z gruntem.W tym przypadku liczyc sie trzeba z koniecznoscia rozbiorki lub przeniesienia w inne miejsce tego obiektu nie pozniej niz 120 dni od ustalonego w zgloszeniu momentu rozpoczecia robot.Rozwiazaniem jest tu "altana na kolach" ktora co 120 dni po uprzednim zgloszeniu wedruje na drugi koniec dzialki

3)Budowa obiektu o wiekszej pow zabudowy niz w pkt1) i pkt2) po uzyskaniu pozwolenia na budowe. Moze to byc np. budynek gospodarczy czy garaz uzupelniajacy program domu mieszkalnego jednorodzinnego(ktory zostanie wykonany w II etapie) Przed uzyskaniem pozwolenia na budowe, na podstawie Projektu Zagospodarowania Terenu nalezy dokonac wylaczenia gruntu rolnego z produkcji

e_petelka
Posts: 10
Joined: Wed 25 Oct, 2006
Location: Gdańsk

Post by e_petelka » Fri 27 Oct, 2006

Dizękuję przedmówcom za dyskusję i ciekawe informacje. :D
romiber wrote: 1)Budowa bez koniecznosci uzyskania pozwolenia wolnostojacej wiaty,altany czy budynku gospodarczego o pow zabudowy do 25m2 (max 2 szt na kazde 500m2 dzialki)--altana taka moze posiadac fundament a wiec byc na trwale polaczona z gruntem. Warunkiem aby mozna byla ja wykonac/zbudowac jest brak w PZP zakazu lokalizacji na danym terenie obiektow wolnostojacych. W przeciwnym razie po dokonaniu zgloszenia zamiaru budowy otrzymasz odmowe
Dobrze wiedzieć. Nie wydaje mi się, aby tak zakaz istniał w PZP, ale sprawdzę.

robson
Posts: 3
Joined: Fri 29 Dec, 2006

Post by robson » Fri 29 Dec, 2006

Mam pewien problem.
Kupiłem bardzo atrakcyjną działke rolną 2,50ha kilka kilometrów od miasta, działka graniczy z drogą asfaltową i jednocześnie z jeziorem. Jezioro jest rezerwatem przyrody, ale moja działka nie jest ani rezerwatem przyrody ani otuliną rezerwatu.. jest normalnie działka rolna. Kobieta pracująca w gminie od nieruchomosci jest strasznie wredna, anty nastawiona do wszelkich inwestorów itp. chciała by żeby wokół jeziora nic nigdy nie powstało, najlepiej żeby bardzo zarosło trawą, chaszczami itp.. wszystko dla ptaszków których jak ona twierdzi jest tam mnóstwo ( nikt poza nią tak serio ich nie widział ) nie chce mi jej przekształcić ani na budowlanke, ani na tereny rekreacyjne ...
najlepiej by chciała zebym sobie ją odpuścił i sprzedał , ( a juz chetny jest :) )
kiedys ta działka kilka lat temu była terenami usług turystycznych i gmina za namową tej pani zmieniła te działke na cele rolne ( to chyba głupota zmieniać dużo wartą działke w działke niemal bezwartosciową ale nie mnie to osądzac botaką kupiłem)
moje pytanie jest takie , co moge zrobic na tej działce bez wiedzy gminy ? albo co moge zrobic mimo tego że gmina by chciała zeby tam do końca zycia swiata rosła pszenica ?

Nadmienie ze jestem rolnikiem, płace krus i podatki za grunty rolne, mam łacznie 60 ha, w gminie w której jest ta działka mam około 30 ha własnych + dzierżawione od agencji nieruchomosci rolnych 25ha..

na pytanie moje czy moge sie tam wybudować jako na siedlisku, ta kobieta mnie wysmiała ze ta działka nie jest zadnym siedliskiem i zebym to sobie wybił z głowy !!!

Działka w mpzp jest jako R rolna. Podobno wszystkie tereny rolne w gminie są bez prawa zabudowy..

Doradżcie cos jak sie znacie, bo juz niewiem co o tym myślec..
działka jest nad jeziorem i chciałbym tam zrobic coś na wzór agroturystyki, jaką smażalnie rybek, kiełbasek itp.. wiem że było by na to mnóstwo klientów, bo bardzo dużo wędkarzy przyjezdza obok.. łażą zreszta po mojej działce a ja nie moge nic zrobic...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 31 Dec, 2006

Najwazniejsze, to musisz ustalic jaka jest strefa ochronna dla rezerwatu. W moich rodzinnych stronach (srodek puszczy augustowskiej) minimalna odleglosc budynku od jeziora to 100m. Z tego co pamietam, to w warunkach szczegolnych wojewoda moze ja zwiekszyc do 200m. Zerknij dokladniej w przepisy o ochronie przyrody (srodowiska), bo z tego co pamietam jest tam okreslone to w miare dokladnie.

Przed moja budowa "spiewke" urzedniczki w gminie mialem podobna - tez jestem rolnikiem. Masz tu dwie mozliwosci:
1. Typowy wniosek o wydanie warunkow zabudowy.
2. Wniosek j/w, w ktorym jednoznacznie okreslasz cel, czyli zabudowa siedliskowa oraz poswiadczasz w zalaczniku posiadany status rolnika.

W obu przypadkach po wydaniu decyzji odmownej odwolujesz sie do samorzadowego kolegium odwolawczego. W nim trzeba powolac na kilka wyrokow NSA, co w zasadzie zalatwia sprawe. To raczej na PW, bo trzeba to odpowiednio polaczyc z ustawami, a jest tego sporo. W sumie to i tak istotne jest, czy w PZP gmina zakazala budowy na terenie, ktory posiadasz.

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Mon 01 Jan, 2007

Działka w mpzp jest jako R rolna. Podobno wszystkie tereny rolne w gminie są bez prawa zabudowy..
To raczej w ewidencji gruntow dzialka jest sklasyfikowana jako rolna a nie w mpzp- Mpzp okresla przeznaczenie gruntow (takze rolnych -pod ewentualna zabudowe). Jezeli "podobno" Mpzp zawiera jakies tajemnicze zapisy zabraniajace zabudowy dzialek rolnych w tej gminie to na twoim miejscu zlozylbym formalny wniosek o wydanie zaswiadczenia o przeznaczeniu w Mpzp twojego gruntu (podajac konkretny nr dzialki) Dostaniesz na pismie i bedziesz mial czarno na bialym! Jezeli nie chcesz tracic czasu na czekanie az pani laskawie przesle ci to o co prosiles polecam lekture Uchwaly Rady Gminy uchwalajacej Mpzp - to znajdziesz na stronie www twojej gminy w BIP(Biuletynie Informacji Publicznej)..........to tyle!
Ps. To co mowi pani w urzedzie czesto nie ma zadnego znaczenia!

kdelw
Posts: 1
Joined: Sat 03 Mar, 2007

Projekty malych domow!

Post by kdelw » Sat 03 Mar, 2007

Czy ktos gdzies widzial w internecie projekty takich domkow ? zabudowa do 35m2 podloza i wysokosc do 5m ?? i oczywiscie niezwiazane z podlozem ??
Jesli tak czy moge prosic o linki ?? przeszukalem wiele serwisow i ciezko bylo cokolwiek znalezc...

Z gory dziekuje

Arek
Posts: 120
Joined: Fri 28 Jan, 2005
Location: Warszawa

Post by Arek » Thu 08 Mar, 2007

Cześć kdelw

Jak zrozumiałem, chodzi o domki letniskowe. Projekty, jeśli są to pewnie mało, a te które są będą projektami do wglądu i druku (najczęściej format pdf). Wg mnie wpisz w wyszukiwarce "domki letniskowe" i tam musisz poświęcić czas by przejrzeć to co tam będzie. Wykonaj perę telefonów do biur projektowych, popytaj i umów się na wizytę. Często okazuje się, że to co wybrałeś to nie TO.

Powodzenia

robson
Posts: 3
Joined: Fri 29 Dec, 2006

Post by robson » Sat 10 Mar, 2007

wystąpiłem do gminy o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu w planach w/w działki.
Dostałem na piśmie to co wcześniej pisałem a więc:
w/w działka w mpzp ma przeznaczenie rolne uprawy polowe, łąki i pastwiska z zakazem budowy wszelkich obiektów (z wyłączeniem budowy infrastruktury dla potrzeb innych działek przewidzianych pod budownictwo itp..) symbol R

nadmienie że gmina ma obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego na 100% powierzchni gminy..
i miała go juz w rok po 2003 roku kiedy straciły waznosc wszystkie poprzednie plany zagospodarowania w całym kraju..
po prostu poszli na taką łatwizne, że tam gdzie była budowlanka lub tam gdzie chcielki budowlanke to zrobili przeznaczenie budowlane a wszedzie indziej zatwierdzili tereny rolne z zakazem zabudowy !

Jezeli brać pod uwage rzeczywiscie i dosłownie ten plan ,oraz stawiać go na pierwszym miejscu to oznacza ze rolnik mający nawet 100ha, nie ma prawa na terenie tej gminy postawić zabudowy siedliskowej !!! dlatego ze wszystkie działki rolne mają zakaz zabudowy.. no ewentualnie może sobie kupic działke budowlaną..
ale ja nie chce działki budowlanej, bo działki budowlane wiadomo są małe po 10 arów, i kosztują wiecej niż kosztowała moja działka.. ponadto ja już mam miejsce gdzie bym chciał mieć swój dom, a nie że bedzie mi jakiś urzędniczyna tłumaczył że nie ma sensu mieć domu na działce ponad 2 ha , ja nie wyobrazam sobie żebym miał dom na działce 10 arowej.. po priostu lubie przyrode i koniec..

Czy ktoś coś wie na ten temat ?
Działka ma 2,50ha, jestem rolnikiem, mam wykształcenie rolnicze, w tej gminie mam 40 ha gruntów fizycznych i jeszcze wiecej przeliczeniowych..
działka nie jest żadnym rezerwatem ani nic w tym stylu.. rezerwat jest niedaleko, ale wojewoda tworząc ten rezerwat zrobił otuline ochronną obok jeziora na zabezpieczenie rezerwatu jakim jest jezioro... a moja działka jest poza i rezerwatem i jego otuliną... konserwator przyrody mi napisał wyrażnie ze ta działka nie leży w jego interesie prawnym i nie mją do niej zastosowania ochronne nałozone na teren wokół jeziora bo ona po prostu leży poza otuliną ochronną jeziora..


Moje pytanie jest banalne ale jak dotąd nikt na nie nie umie odpowiedzieć..
Gdyby to była inna gmina to by nie było żadnego problemu ! Ale co w przypadku gdy działka w mpzp jest z zakazem zabudowy, bo tak są wszystkie działki rolne w tej gminie, a ja chce wykorzystać przepisy mówiące o tym że rolnik posiadający gospodarstwo powyzej jakiejś tam średniej w danej gminie moze sobie wybudować siedlisko na działce rolnej !!! Wiec które przepisy są ważniejsze ?

W gminie powiedzieli że nawet garazu na kombajn mi nie pozwolą tam wybudowac i koniec !
Jest tak dlatego ze kupiłem te bardzo atrakcyjna działke nad samym jeziorem, a kupic ją miała miła pani z gminy tylko sie spózniła podobno...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 10 Mar, 2007

Musisz miec niezlej klasy ziemie (I-II) skoro wiecej masz ha przeliczeniowych od fizycznych. Zapewne dlatego gmina ujela to MPZP jako rolne, bo chciala uniknac wniosku o odrolnienie do ministerstwa.

Musisz przede wszystkim wiedziec, ze pozwolenia na sama budowe domu na siedlisku nie dostaniesz, ale jest bedzie to dom i budynek gospodarczy to juz tak.

Poniewaz prowadzisz gospodarstwo zgodnie z orzecznictwem sadowoadministracyjnym Twoim zamierzeniem jest budowa nowego siedliska celem zaspokojenia potrzeb gospodarstwa i socjalno-bytowych (wyrok NSA z 03.12.1981r.). Majac na uwadze, ze posiadasz 40ha potrzeby sa dalece posuniete, a majac na uwadze wysoka klase ziemi podlegasz dodatkowej ochronie z ustaw rolnych. Jednakze w tym przypadku okreslilbym dokladnie potrzeby gospodarstwa celem jego dalszego rozwoju.

Zalozmy, ze masz dom i jakies budynki gospodarcze oraz maszyny, z ktorych czesc stoi "pod chmurka". Obecne siedlisko nie ma warunkow rozbudowy w rozumieniu calego zamierzenia budowlanego jakim moze byc n.p. postawienie hali dla maszyn. Wzgledem tego stawiasz budynki tymczasowe na nowej dzialce z takim wlasnie przeznaczeniem. Zatrudniasz uprawnionego geodete, aby dokonal pomiarow dzialki wraz z budynkami. Z racji budynkow bedzie on musial ujac dzialke jako B-R (budwlana-rolna) i taki wpis bedzie zrobiony w rejestrze gruntow. Po uprawomocnieniu sie jego koniecznie wpisz go w ksiege wieczysta, gdyz w zasadzie zamknie to gminie mozliwosc zaskazrenia tego - KW jest nie do ruszenia przez nich. Na koniec pozostanie Ci zlozenie wniosku w gminie o zgode na przebudowe siedliska czego odmowic Ci nie moga.

To co wyzej musi byc bardzo rozwaznie zrobione, by zaden urzad nie mial mozliwosci ingerencji. Istotne jest utrzymanie pism w okreslonych datach z powolaniem na konkretne artykuly z ustaw. Wszystko tylko listem poleconym.

Jest jeszcze kilka mozliwosci ominiecia MPZP przez rolnika, ale to moze kiedys opisze w odpowiednim dziale.

robson
Posts: 3
Joined: Fri 29 Dec, 2006

Post by robson » Thu 22 Mar, 2007

greyg podaj do siebie adres email, albo napisz na mój: mss15@o2.pl

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 22 Mar, 2007

robson wrote:greyg podaj do siebie adres email
robson - kliknij w przycisk "e-mail" poniżej postu greyg'a a uzyskasz Jego adres mailowy.

To tak poprostu - warto czasami wykazać trochę własnej inwencji.

Dariusz_3713
Posts: 3
Joined: Thu 27 Sep, 2007

Post by Dariusz_3713 » Thu 27 Sep, 2007

Witam,

Sprawa o której piszę była już omawiana na forum, jednakże chciałbym upewnić się oraz rozwiać swoje wątpliwości.
Mianowicie posiadam działkę rolną ( 3000m2) figuruje jako działka orna klasa ziemi VI b.
Pytanie moje dotyczy budowy domku drewnianego ( wymiary: pow. do 25m2 wysokość do 4,8m )na potrzeby rekreacyjne.
Działka położona jest na terenie gminy gdzie nie został uchwalony MPZP dla wszystkich miejscowości. Jak patrzyłem na inne wioski w powiecie, które mają uchwalony MPZP to występuję tam zabudowa jednorodzinna. Wspomnę jeszcze że działka spełnia warunki do zabudowy tzn. jest dostęp do drogi, sąsiednia działka jest zabudowana.
Moje pytanie:
Czy wystąpić do starosty ze zgłoszeniem zamiaru budowy budynku gospodarczego w myśl przepisów prawa budowlanego art. 29 ust.1 pkt 2. ?
Czy jednak wystąpić o warunki zabudowy ?
Jeżeli o warunki zabudowy to co wpisać, zamiar budowy budynku gospodarczego, domku letniskowego, domku jednorodzinnego ?

Jakie warunki muszę spełnić , żeby postawić domek drewniany o ww. parametrach na wymienionym terenie ?
Nadmienię jeszcze , że znam osoby, które w ostatnim czasie na danym terenie zrealizowały wspomniane zamierzenie budowlane bez jakiejkolwiek zgody i twierdzą, że wszystko jest OK.
Serdecznie proszę o poradę.
Pozdrawiam
Dariusz.
Dariusz_3713

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 27 Sep, 2007

Zgodnie z przepisami powinienes najpierw uzyskac warunki zabudowy. Mozesz oczywiscie sprobowac zlozyc zgloszenie o zamiarze budowy wraz ze szkicem, jednak nikle sa szanse na powodzenie. Wszystko przez kwestie zmiany przeznaczenia gruntu z R na BR.

Dariusz_3713
Posts: 3
Joined: Thu 27 Sep, 2007

Post by Dariusz_3713 » Fri 28 Sep, 2007

Mam jeszcze pytanie:
Czy zwrócić się wcześniej o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej? oraz - jak poprawnie wypełnić wniosek o warunki zabudowy:
Inwestycja – budynek gospodarczy ( oczywiście dla Gminy gospodarczy dla mnie rekreacyjny wymiary: pow. do 25m2 wysokość do 4,8m ).
Zapotrzebowanie na:
a) - wodę - ?
b) - energię elektryczną - ?
f) - sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków - ?
i) - wymagana ilość miejsc parkingowych - ?
Planowany sposób zagospodarowania terenu oraz charakterystyka zabudowy i zagospodarowania terenu :
a) - rodzaj zabudowy - ?
b) - funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu - ?
c) - linia zabudowy - ?
Co to znaczy dokładnie ?
- graficzne przedstawienie planowanego sposobu zagospodarowania terenu i cech zabudowy;

I ostatnie pytanie - iakie są szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji ?

Pzdr.
Dariusz
Dariusz_3713

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 28 Sep, 2007

Mysle, ze zasugerowales sie malymi szansami na wykonanie tego na zgloszenie. Blad. Interpretacja prawa przez urzednikow jest tak rozna w calym kraju, ze przechodza "cuda".

Zgloszenie...
- wniosek: zamiar postawienia (nie pisz budowy) objektu rekreacyjnego,
- kopia mapy zasadniczej (nie musi byc do celow projektowych),
- szkic zamiaru budowlanego - na kserokopii mapy nanosisz budynek z wymiarowaniem rowniez wzgledem granic dzialki.

Dariusz_3713
Posts: 3
Joined: Thu 27 Sep, 2007

Post by Dariusz_3713 » Wed 03 Oct, 2007

Witam,
Mam jeszcze pytanie - jaką zasugerować podstawę prawną w zgłoszeniu zamiaru postawienia obiektu rekreacyjnego?
Pzdr. Dariusz
Dariusz_3713

tomek17
Posts: 1
Joined: Wed 18 May, 2011

Post by tomek17 » Wed 18 May, 2011

wracając do tematu sprzed lat, mam taką samą sytuację, jaką dać podstawę prawną, i wystąpić ze zgłoszeniem postawienia czego? żeby miało szanse na powodzenie

blackgul
Posts: 1
Joined: Wed 30 Oct, 2013
Location: Pakistan
Contact:

Post by blackgul » Wed 30 Oct, 2013

Pytanie moje dotyczy budowy domku drewnianego ( wymiary: pow. do 25m2 wysokość do 4,8m )na potrzeby rekreacyjne.
Działka położona jest na terenie gminy gdzie nie został uchwalony MPZP dla wszystkich miejscowości. Jak patrzyłem na inne wioski w powiecie, które mają uchwalony MPZP to występuję tam zabudowa jednorodzinna. Wspomnę jeszcze że działka spełnia warunki do zabudowy tzn. jest dostęp do drogi, sąsiednia działka jest zabudowana.
Moje pytanie:
Czy wystąpić do starosty ze zgłoszeniem zamiaru budowy budynku gospodarczego w myśl przepisów prawa budowlanego art. 29 ust.1 pkt 2. ?
Czy jednak wystąpić o warunki zabudowy ?
Jeżeli o warunki zabudowy to co wpisać, zamiar budowy budynku gospodarczego, domku letniskowego, domku jednorodzinnego ?

Jakie warunki muszę spełnić , żeby postawić domek drewniany o ww. parametrach na wymienionym terenie ?

freei
Posts: 1
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Re: Działka rekreacyjna ( rolna VI kategorii ) - co można ?

Post by freei » Mon 19 Oct, 2015

Witajcie odgrzewam trochę temat ..

Posiadam działkę rolną 11500 m2 nad jeziorem (ziemia rolna plus łaki V i VI kategorii)
W wojewodztwie i gminie jest uchwalona 100m strefa ochronna jesli chodzi o zabudowę.

jesli by sie uprzed to znalazlbym kawalek dzialki ktory jest oddalony o wiecej niz 100 m od brzegu (127m) natomiast graniczy w tym miejscu też z lasem i zdaje sie sa tez odrebne przepisy na temat minimalnego odstepu od lasu..

teren nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

z tego co zrozumialem pozywej molgbym wystapic o zgode na postawienie obiektu rekreacyjnego (rekreacji indywidualnej) do 35 m2 LUB obiektu gospodarczego na postawie art 29 par 2b lup par 2 Prawa budowalnego
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;
Jesli jest mozliwosc chcialbym zrobić z tego działkę siedliskową i posiadam numer identyfikacyjny rolnika (natomiast de facto ta nieruchomosc rolna jest moja jedyna nieruchomoscia rolna i jestem zameldowany w miescie)

Czy jest mozliwosc zamiany tej działki w siedliskową ?
(w ksiedze wieczystej nie ma wpisanej sluzebnosci przejazdu przez dziełke sasiadujacą miedzy mną a szosą (lasy Panstwowe) natomiast na pewno jest tam uzywany ponad 30 lat przejazd - z tym ze ja jestem wlascicielem od 2 lat wiec nie wiem czy w takim przypadku moga byc stosowane przepisy o zasiedzeniu służebności przejazdu. Jesli chodzi o umowe z lasami panswowymi o sluzebnosci to sprawa nie jest pewna i liczą sobie za powierzchnie tyle ze wyszlo by mi to drożej niz kupno działki jesliby robic to polubownie)

Ogolnie celem minimum bylaby mozliwosc postawienia czegos małego drewnianego , celem maksimum gospodarstwo rolne siedliskowe.

Czy ktos potrafi doradzic co z tego jest bardizej realne i jak zaczac to realizowac ?
Pozdrawiam
Krzysztof

hanianow
Posts: 21
Joined: Tue 17 Nov, 2015

Re: Działka rekreacyjna ( rolna VI kategorii ) - co można ?

Post by hanianow » Tue 17 Nov, 2015

Twój problem jest złożony i wielowymiarowy. Najlepiej udaj się do urzędu gminy, tam Ci wszystko dokładnie wyjaśnią i doradzą, co robić.

totek1918
Posts: 1
Joined: Wed 10 Oct, 2018

Re: Działka rekreacyjna ( rolna VI kategorii ) - co można ?

Post by totek1918 » Wed 10 Oct, 2018

Jestem w trakcie zakupu działki i mam dość spory dylemat odnośnie kwestii podatkowej.
Grunt, nad którym się zastanawiam ma w przyszłości służyć do budowy domu jednorodzinnego i na chwilę obecną zatwierdzony i ważny jeszcze przez 2 lata MPZP klasyfikuje owy grunt jako rekreacyjny z możliwością zabudowy domu jednorodzinnego całorocznego o powierzchni do 150 m2.

Sprzedawca twierdzi, że grunt ten sklasyfikowany jest jakos V klasa gleby, przez co na chwilę obecną do momentu oddania budynku do użytku po zakończonej budowie brak jest naliczanych podatków od gruntu.
Z kolei kontaktując się z gminą i ewidencją gruntów uzyskałem informacje o stawce za m2 gruntu w wysokości odpowiadającej gruntom rekreacyjnym, tj. 42gr/m co w przypadku 2000m2 wynosi 840 zł rocznie.
Czy ktoś z Was mógłby wypowiedzieć się, w jaki sposób powinienem rozumieć te ustalenia i które z nich jest prawdziwe?

Dodatkowo, zastanawiam się czy istnieje jakakolwiek możliwość odebrania prawa budowy domu letniskowego poprzez np. nadanie tym gruntom statusu rolnego bez możliwości zabudowy w momencie zatwierdzania nowego MPZP?

Z góry dziękuję za wszystkie cenne uwagi



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”