Page 1 of 1

budynek na terenie rolnym

Posted: Fri 05 Jan, 2007
by mania24
witam wszystkich mam pytanie zakupiłam teren rolny o pow 20 ar jakie procedury mnie czekają aby postawić na nim jakiś budynek i jak doprowadzić prąd i wodę ,kóre znajdują się w odległości 70 m od mojego terenu pozdrawiam

Re: budynek na terenie rolnym

Posted: Sun 04 Mar, 2007
by eska
O matko! Czy jest plan zagospodarowania dla tego obszaru? Jak nie ma , to to trzeba uzyskac decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ktora nie musi być pozytywna. Jak jest plan, a teren w planie nie jest przeznaczony pod zabudowe, to trzeba zmienic plan, co jest prawie niemozliwe i kosztowne i dlugotrwale. Współczuję!
Pozostaje altanka do 35 m2. A prąd i wodę zawsze mozna doprowadzić, trzeba to zakupic we własciwych instytucjach.

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by nawgran
Czy to znaczy, że z zasady na gruntach rolnych istnieją mniej niż nikłe szanse na budowę budynku mieszkalnego? Przecież w okolicach gdzie umiejscowione są gospodarstwa rolne często spotyka się luźną zabudowę domów. No, chyba, że gdzieś, gdzie wyłącznie są pola. :? Hmmm...Poza tym wydaje się, że sporo inwestorów kupuje taki grunt:
po pierwsze, ze względu na niższą cenę niż w mieście,
po drugie, ze zględu na chęć uprawy warzyw i owoców dla własnych potrzeb (do takich ja się zaliczam) :) Czy rzeczywiście wszędzie są takie trudności?

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by Grzegorz Szostak
W praktyce wyglada to mniej wiecej tak...

W pierwszej kolejnosci do urzedu gminy celem sprawdzenia przeznaczenia terenow w planie zagospodarowania. Nie bedac rolnikiem w gre wchodza tylko tereny pod zabudowe mieszkaniowa jednorodzinna oznaczone MN. Bedac rolnikiem mozemy budowac rowniez na terenach oznaczonych RM zabudowa zagrodowa, ale tu sa schody - co wyjasnie dalej.

Jesli gmina nie ma planu zagosp. trzeba przeprowadzic procedure odrolnienia, co nie w kazdym miejscu jest mozliwe. Szczegolnie istotne sa tu powierzchnie dzialek i klasa ziemi. Temat na inna dluzsza dyskusje.

Rolnik z miasta... :)
Jesli jest plan zagosp. nawet na terenie oznaczonym RM (zabud. zagrodowa) musimy spelnic kilka warunkow. Minimum 1ha ziemi, ale dla unikniecia problemow powinien to byc 1ha przeliczeniowy. Podlegamy dzieki temu pod obowiazkowy KRUS, przy czym bez znaczenia jest tu fakt, ze jednoczesnie pracujemy na etacie, gdyz w razie jego utraty musimy placic skladki rolnicze. Oczywiscie gospodarstwo musi funkcjonowac, ale nie jest warunkiem by bylo dochodowe.
Definicje gospodarstwa stanowi kilka ustaw, a kazda inaczej. Dlatego wskazane jest spelniac wszystkie warunki definicji gospodarstwa rolnego:
- Kodeks Cywilny. Wskazuje tylko, ze sa to budynki i uzytki rolne. Bez znaczenia w postepowaniu administracyjnym.
- Ustawa o podatku rolnym. Powierzchnia rolna powyzej 1ha i 1ha przeliczeniowego.
- Ustawa o ubezp. rolnikow. Powyzej 1ha przeliczeniowego.
- Ustawa o ksztaltowaniu ustroju rolnego. Przywoluje definicje z KC warunkujac - powyzej 1ha.
Nalezy tu wspomniec, ze grunty rolne wchodzace w sklad gospodarstwa byc rowniez jako dzierzawione lub oddane w uzytkowanie.

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by Asia40
Można starac sie o zmiane planu zagospodarowania terenu. Ma to szanse powodzenia jesli w poblizu juz są jakeis budynki i jest mozliwosć doprowadzenia mediów. To czasochłonne ale jednak mozliwe :D

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by Grzegorz Szostak
Troche Cie zmartwie...

Gmina nie ma obowiazku zmiany MPZP - jest to kwestia uznaniowa wojta, a pozniej rady.
W wyniku m.in. braku w ustawie mozliwosci odwolania sie od ustalen planu przez wlascicieli gruntow, ktorego on dotyczy jest juz projekt nowej ustawy. W duzej czesci jest to bubel prawny.

Podam konketny przyklad:
Gmina opracowuje plan na podstawie ustawy, w ktorej nie ma ani slowa o koniecznosci weryfikacji stanu faktycznego wykazanego na mapach z zawartoscia Rejestr Gruntow i Budynkow w starostwie powiatowym. W praktyce spotkalem sie m.in.
- linia energetyczna WN zaplanowana jest nad budynkami mieszkalnymi, ale w planie ich nie ma, za to w starostwie owszem. wszak ono wydawalo pozwolenia na budowe i dostalo mape od inwestora.

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by nawgran
Czyli zanim kupię działkę musiałabym wybrać się do starostwa i obejrzeć sobie jakie są faktyczne plany zagospodarowania terenu...Później lecieć do gminy, czy aby wszystko się zgadza a państwo mi wszystko ładnie dorysują... :wink: hehe, i jest jakieś wyjście z takiej sytuacji?

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by Grzegorz Szostak
Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu znajduje sie w gminie, ktora go opracowala i uchwalila. Zdarza sie, ze sa opublikowane na www (strona BIP gminy) - roznie z tym bywa.
W starostwie jest natomiast rejest gruntow z dokladnym oznaczeniem ich klasyfikacji.

Wypis z MPZP moze dostac kazdy dla kazdej dzialki.

Wypis z Rejestru Gruntow w zasadzie tylko wlasciciel. Mozna jednak uzyskac wglad w mapy i zobaczyc jak sa oznaczone konkretne tereny i dzialki. Nie bedzie tam danych wlasciciela i powierzchni, ale majac nr dzialki mozna to sprawdzic w ksiegach wieczystych.

Dodatkowe info dla chcacych budowac na wsi...

Oznaczenie w MPZP terenu pod zabudowe jednorodzinna lub zagrodowa, ewentualnie brak takiego zakazu nie oznacza, ze zawsze to sie uda. Jesli nie ma w poblizu budynkow to uratuje nas tylko posiadanie gospodarstwa o powierzch powyzej sredniego w danej gminie. Da sie to wprawdzie ominac, ale to na inny watek.

W rejestrze gruntow jest podana klasa ziemi. Jesli teren jest przeznaczony pod zabudowe jednorodzinna (bez zagrodowej) stosuje sie rowniez przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 1995 Nr 16 poz. 78 z pozn. zmianami), a konkretnie art. 7. Wiele gmin przy uchwalaniu planow tego nie uwzglednilo przy opracowywaniu MPZP. Efektem tego tworza sie problemy przy zagospodarowaniu dzialek o duzej powierzchni. Pomine kwestie podzialu takiej dzialki - to jeszcze wiekszy cyrk prawny.

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by Grzegorz Szostak
P.S. Zapomnialem dodac bardzo wazna kwestie.

Jesli w MPZP nie ma przeznaczenia pod zabudowe, to linie energetyczna prowadzi sie na swoj koszt. Po inwestycji owa linia przechodzi na wlasnosc PLE.

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by Asia40
Czy dotyczy to rówqniez wodociągów?

Posted: Mon 05 Mar, 2007
by Grzegorz Szostak
Wodociagi nei maja takiego obowiazku. Sama musisz zapewnic sobie.