Witam wszystkich! Od zera, czyli rodzaj działki.

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Witam wszystkich! Od zera, czyli rodzaj działki.

Post by nawgran » Thu 22 Feb, 2007

Witam serdecznie wszystkich użytkowników :D Dziś stałam się nowym i w związku z tym całkowicie zielonym użytkownikiem tego forum. Przeglądam je po cichu od bez mała roku, bo też od dłuższego czasu wzbiera we mnie coraz silniejsze pragnienie budowy domu z drewna gdzieś poza miejskim zgiełkiem. Jak dotąd przyglądałam się jedynie dyskusjom toczonym tutaj a także na forum muratora. Analizuję, porównuję, obliczam, ale nadchodzi chwila, kiedy trzeba się będzie określić. W końcu człowiek nie staje się coraz młodszy. :lol:
Na razie nie dysponuję nawet działką, więc od tego będę musiała zacząć. Zastanawiam się jak wygląda sprawa z osiadaniem domu drewnianego, higroskopijnością (absorbcją wilgoci) i czy warunki na działce, jej rodzaj, mogą wpływać na podobne zjawiska? Zatem, jaką działkę należy wybrać?

Z góry proszę o wyrozumiałość, jeśli takie pytanie już pojawiło się na tym forum, gdyż po prostu jeszcze do takiego nie dotarłam.


nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Thu 22 Feb, 2007

Aha, gwoli sprostowania. Nie miałam na myśli określenia przydatności działki jako terenu budowlanego, rolnego, czy siedliskowego, bo taka tematyka już była, zdaje się, tutaj poruszana. Chodzi mi o rodzaj jako określenie najwłaściwszego podłoża dla takiego właśnie budynku jak dom drewniany, czy ma to w ogóle jakieś znaczenie, a jeśli tak to jakie?
Będę wdzięczna za wszelkie porady i sugestie. :)

eska
Posts: 25
Joined: Sun 04 Mar, 2007

Post by eska » Sun 04 Mar, 2007

Szkielet stawia się na podmurówce (fundamencie) z betonu, ponad poziomem terenu, więc jeśli jest odpowiednio położona izolacja , to nie pociągnie nic z gruntu.Osiadanie zależy od rodzaju podłoża i nie jest problemem, jeśli fundament jest właściwie zaprojektowany.Natomiast działka powinna być (zawsze!) sucha i z niskim poziomem wód gruntowych. Dobre miejsce do mieszkania to takie, gdzie rosna sosny. Niestety to nie jest zbyt dobra ziemia (piaski), jeśli ktoś chce mieć super ogród.

nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Sun 04 Mar, 2007

Dzięki, eska, za odpowiedź :) . Już przestawałam mieć nadzieję, że ktoś zechce się odezwać :oops:
Ot, co. Biedziłam się nad tym bo akurat na ziemi pod uprawę zależy mi bardzo. Dom planowałam z bali, na podmurówce rzecz jasna, z podpiwniczeniem, które, chciałabym wierzyć, byłoby pewnym zabezpieczeniem przed wilgocią...ale...czy aby na pewno...? Ciekawa jestem, czy ktoś z użytkowników stał przed podobnym problemem i ma doświadczenie w tym względzie...Pozdrawiam:)

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 05 Mar, 2007

Kazdy dom z drewna powinien byc odizolowany szczelnie od fundamentu bez wzgledu na typ kostrukcji. Istota jest tu tzw. podciaganie wody przez beton, czego nie unikniemy strosujac nawet najlepsze drenaze. Dlatego tez rysunki z muratora pokazane przez p. Nitke w temacie http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?p=5927#5927 wprowadzaja w blad. Nie powinno byc najmniejszej mozliwosci podciagniecia wody z betonu do konstrukcji. Przy dobrze wykonanej izolacji typ grunt bedzie mial znikome znaczenie.

nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Mon 05 Mar, 2007

greyg wrote:Istota jest tu tzw. podciaganie wody przez beton, czego nie unikniemy strosujac nawet najlepsze drenaze.
A czy istnieje sposób, dzięki któremu można tego uniknąć :?:

Nie zdziwię się, jeśli moje pytania dla znawców tematu będą szczytem ignorancji... :lol:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 05 Mar, 2007

Forum jest od tego by zapytac. Prowadzacy je jako ekspert moze owe napisane glupoty usunac.

Odpowiedz na Twoje pytanie - ostatnie zdanie w poprzednim moim poscie.

nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Mon 05 Mar, 2007

greyg wrote:Odpowiedz na Twoje pytanie - ostatnie zdanie w poprzednim moim poscie.
To dobrze wykonana izolacja...zanim w ten sposób będzie mnie zapewniał potencjalny wykonawca, wolałabym wcześniej wiedzieć na czym wykonanie takiej izolacji nie do ruszenia, polega. :)
Nie śmiem oczekiwać, że opiszesz mi tutaj proces wykonania, ale cenne będą wszystkie wskazówki.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 06 Mar, 2007

nawgran wrote:Dom planowałam z bali, na podmurówce rzecz jasna, z podpiwniczeniem, które, chciałabym wierzyć, byłoby pewnym zabezpieczeniem przed wilgocią...ale...czy aby na pewno...?
Bardzo skutecznym zabezpieczeniem. Oczywiscie nie wolno zapomniec wykonania izolacji pod podlaga piwnicy przed wylaniem betonu.

Mala poprawka do rysunku z podobnego tematu. Dla ulatwienia kolorami oznaczone:
zolty - izolacja folia od gruntu z zakladka na fundament
niebieski - izolacja podwalin od betonu (n.p. papa),
brazowy - uszczelnienie polaczenia
W calosci trzeba pamietac, ze beton po wylaniu traci wilgoc bardzo dlugo - nawet kilkanascie miesiecy.
Image

nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Tue 06 Mar, 2007

Greyg, masz moją dozgonną wdzięczność :)
Zanim na fundamencie postawię coś więcej, zdąży bardzo dobrze wyschnąć, może nawet za dobrze;) bo o ile z logiką mi po drodze to wydedukowałam, że to miałeś na myśli...?

nawgran
Posts: 18
Joined: Thu 22 Feb, 2007
Location: małopolskie

Post by nawgran » Tue 06 Mar, 2007

Ech, nie to miałeś na myśli, chodziło Ci o beton bezpośrednio pod podłogą piwnicy, tak? Załapałam z poślizgiem... :oops:



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”