dzialka budowlana przeksztalcona na rolna

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
konrad30
Posts: 7
Joined: Wed 24 Oct, 2007

dzialka budowlana przeksztalcona na rolna

Post by konrad30 » Fri 26 Oct, 2007

Witam!Mam problem,posiadam dzialke o powierzchni prawie 1h w wiekszej czesci jest ona rolna 2/3a w mniejszej budowlana 1/3tzn byla budowlana jak sie okazalo do 2003roku.Gmina nie powadamiajac mnie o niczym przeksztalcila ja na rolna w 2003r przy planie zagospodarwania.Pytalem wojta jak to sie moglo stac to odpowiedzial ze cudow nie ma i na pewno tak nie jest ale skonsultowal sprawe z geodeta i przy drugmi moim telefonie odeslal mnie na droge sadowa.dzialka ta jest przy drodze asfaltowej a w poblizu nie ma lasu ani tez rzeki.Nadmieniam ze dotarlem do osoby ktora byla przy sporzadzaniu planu i powiedzala ze musial nastapic blad.Jak to wszystko teraz wyprostowac???Nie wiem co mam teraz robic chcialem zaczac budowe na wiosne a tu taki problem.Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 27 Oct, 2007

Wez wypis z wyrysem z MPZP - koszt niewielki, a byc moze zapisy w nim umozliwiaja jednak budowe.

Jest kilka mozliwosci w takiej sytuacji.

1. Odszkodowanie.
W trybie art. 36 ust. 3 możesz żadac od gminy odszkodowania rownego utraconej wartosci dzialki. Do jej obliczenia stosuj cene sasiednich dzialek z mozliwoscia zabudowy wg MPZP.

2. Zmiana MPZP.
Wojt musi raz w ciagu swojej kadencji rozpatrzyc wnioski o zmiane MPZP. Wbrew pozorom nie jest to wielki koszt dla gminy, ale przekonanie do tego urzedu - ciezkie.

konrad30
Posts: 7
Joined: Wed 24 Oct, 2007

Post by konrad30 » Fri 16 Nov, 2007

dziekuje za informacje.Własnie uzyskalem obecny wypis z MPZP oraz mam informacje pisemna o wczesniejszym statucie dzialki.W poprzednim planie jest zapis ze działka ta to tereny zbudowy zagrodowej,jednorodzinnej z dopuszczeniem nieuciążliwych zakładów pracy i rzemiosła natomiast w dalszej czesci to działka rolna.Obecny wypis MPZP z d.14.04.2003r zatwierdzony uchwala rady gminy przedstawia że tereny oznaczone na planie to tereny rolne w całości,tłusty drukiem urzędnik wpisał również że działka ta leży poza granicami krajobrazowego parku dłubiańskiego.Bardzo proszę o poradę czy wniosek o zmianę MPZP będzie jedyną możliwością szybkiego przywrócenia działki do poprzedniego stanu???Zależy mi na czasie.Dziękuje z góry za okazaną pomoc.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 16 Nov, 2007

konrad30 wrote:Bardzo proszę o poradę czy wniosek o zmianę MPZP będzie jedyną możliwością szybkiego przywrócenia działki do poprzedniego stanu?
Tak jesli wezmie sie pod uwage ustawe o planowaniu przestrzennym. Poprzedni MPZP stracil waznosci z mocy ustawy.

Pytanie zasadnicze - jak oznaczony jest grunt na aktualnej mapie geodezyjnej dostepnej w starostwie powiatowy - B, BR czy R? Jaka jest dokladna tresc wypisu z mpzp? Czy posiada Pan status rolnika?
konrad30 wrote:Pytalem wojta jak to sie moglo stac to odpowiedzial ze cudow nie ma i na pewno tak nie jest ale skonsultowal sprawe z geodeta i przy drugmi moim telefonie odeslal mnie na droge sadowa.
Nie znam dokladniej sytuacji, ale z wlasnych doswiadczen (czyt. wojenek) z gminami sprawy sadowej beda unikac jak ognia i walczyc o ugode lub szybka zmiane mpzp. Istota sa tu art. 36 i 37 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W moim przypadku podczas sprzedazy jednej z dzialek (2200m2) wysokosc odszkodowania zostala okreslona przez notariusza na podstawie roznicy wartosci gruntu jako rolego (2,19zł/m2) i budowlanego (50zł/m2). Jak latwo obliczyc roznica wynosi 100tys. zl. Ceny ze stycznia 2007r. - teraz za grunt budowlany wynosi 120zł/m2, ale liczy sie dzien sprzedazy. Warto wszystko sprawdzic w US - zanizenie wartosci drogo kosztuje jesli nie jest odpowiednio udokumentowane.

konrad30
Posts: 7
Joined: Wed 24 Oct, 2007

Post by konrad30 » Sun 18 Nov, 2007

witam.Mam wypis tylko z gminy w którym jest napisane:Zgodnie z miejscowym ogólnym planem zagospodarowania przestrzennego gminy zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy z dn.09.10.2002 r (Dz.Urz.W.Małopolskiego nr.83 poz.119 z dn.14.04.2003r z póż.zmianami) działka nr... leży w terenach oznaczonych na planie zagospodarowania przestrzennego literą R1-tereny rolne.Działka leży poza granicami Krajobrazowego Parku Dłubiańskiego.Dokładnie taki jest zapis. Tak jestem rolnikiem co prawda z miasta opłacam podatek rolny za pole mam powyżej 1 ha i tylko tą część którą mi zmienili miałem budowlaną.Odnośnie odszkodowania nie jestem zainteresowany sprzedażą no chyba że sprzedać rodzinie aby uzyskać odszkodowanie i po jakimś czasie odkupić.Ale to raczej odpada.Zależy mi na budowie a nie na sprzedaży.Dziękuje z góry za okazaną pomoc.Pozdrawiam.

konrad30
Posts: 7
Joined: Wed 24 Oct, 2007

Post by konrad30 » Sun 18 Nov, 2007

nie wiem czy to cos pomoże ale tę działkę rolną o szer.21 poszerzam o 6 metrów a te 6m to część działki budowlanej należącej do rodziny.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 19 Nov, 2007

konrad30 wrote:zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy z dn.09.10.2002
Dziwny zapis gdyż ustawa o planowaniu jest z 27.03.2003r. czyli później.

Dokupienie i scalenie dzialki niewiele wniesie, gdyz podzial na mapie geodezyjnej dalej bedzie na R i B.

Podaj dokladniej gmine i wies - zobacze jakie sa tam zapisy w mpzp.

konrad30
Posts: 7
Joined: Wed 24 Oct, 2007

Post by konrad30 » Tue 20 Nov, 2007

dokładnie chodzi o woj.małopolskie,gmina IWANOWICE wieś KRASIENIEC STARY.Dziękuje za pomoc.Pozdrawiam.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 21 Nov, 2007

Pelna tresc planu...
http://www.iwanowice.malopolska.pl/uplo ... ostale.pdf

Da sie to obejsc - przypomnij mi w dzien to dokladniej opisze.

konrad30
Posts: 7
Joined: Wed 24 Oct, 2007

Post by konrad30 » Wed 21 Nov, 2007

Dzień dobry teraz właśnie dopiero przeczytałem bo cały dzień w pracy spędziłem.Bardzo się ciesze że można to obejść.Czy mogę prosić o pisemną poradę?.Z góry SERDECZNIE DZIĘKUJE.Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 21 Nov, 2007

Wykonalbym to etapowo...

1.
MPZP § 35. ust. 1 pkt b. "przeznaczenie dopuszczalne pod: - zabudowa związana z chowem, hodowlą, produkcją rolną i przetwórstwem rolno – spożywczym,"
Na zgloszenie stawiasz budynek gospodarczy dla rolnictwa do 35m2 zgodnie z art.29 prawa budowlanego. Jego jakosc wykonania nie ma znaczenia, gdyz bedzie do rozbiorki. Istotne jest tylko, ze musi sie on pozniej znalezc w obrysie nowego domu.

2.
MPZP § 35. ust. 1 pkt c. "utrzymuje się istniejące obiekty budowlane z możliwością ich modernizacji i przebudowy dla celów zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania, konstrukcji oraz warunków higienicznych i zdrowotnych"
Przebudowujesz istniejacy budynek gospodarczy z jednoczesna zmiana jego funkcji. Zakaz zabudowy z pkt e "wprowadza się zakaz zabudowy i zagospodarowania
terenów budynkami mieszkalnymi wszelkiego typu, w tym wznoszenia tymczasowych obiektów mieszkalnych," nalezy tu traktowac jako odniesienie do nowo powstajacych, a nie juz istniejacych.

Poniewaz rozne sa interpretacje urzednikow najlepiej udaj sie do wydzialu budownictwa w starostwie powiatowym z wydrukowanym § 35 i zapytaj, czy mozesz przebudowac istniejacy budynek. Tylko nie wspominaj nic, ze faktycznie go tam jeszcze nie ma.

Nadmienie tylko, ze osobiscie dostalem pozwolenie na budowe, gdzie zgodnie z mpzp takiej mozliwosci nie ma.

konrad30
Posts: 7
Joined: Wed 24 Oct, 2007

Post by konrad30 » Wed 21 Nov, 2007

Serdecznie dziękuje za okazaną poomoc.Tak postąpie jak Pan napisał.Pozdrawiam.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”