linia zabudowy?

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
marzuś
Posts: 5
Joined: Mon 12 Nov, 2007

linia zabudowy?

Post by marzuś » Tue 13 Nov, 2007

witam.mam pytanie ile metrów od drogi powinnien stać dom?czy weszły niedawno jakieś nowe przepisy które nakazują stawiać dom 20 metrów od drogi??


adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Re: linia zabudowy?

Post by adiz1 » Tue 13 Nov, 2007

marzuś wrote:witam.mam pytanie ile metrów od drogi powinnien stać dom?czy weszły niedawno jakieś nowe przepisy które nakazują stawiać dom 20 metrów od drogi??
Takie informacje są zawarte w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jakie otrzymuje się w Urzędzie Gminy bądź Urzędzie Miasta, lub jest to określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (jeśli takowy jest).
I tego trzeba się trzymać.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 13 Nov, 2007

marzuś wrote:czy weszły niedawno jakieś nowe przepisy które nakazują stawiać dom 20 metrów od drogi?
Zapewne zapis z Warunkow Zabudowy. Mozna to latwo ominac podczas uzyskiwania pozwolenia na budowe.

marzuś
Posts: 5
Joined: Mon 12 Nov, 2007

Post by marzuś » Wed 14 Nov, 2007

dziękuje za odpowiedż :grin:

marzuś
Posts: 5
Joined: Mon 12 Nov, 2007

Post by marzuś » Wed 14 Nov, 2007

dziękuje za odpowiedż :grin:

romiber
Posts: 27
Joined: Thu 19 Oct, 2006

Post by romiber » Wed 14 Nov, 2007

greyg wrote:Mozna to latwo ominac podczas uzyskiwania pozwolenia na budowe.
greyg mozesz cos wiecej w tym temacie?--mocno mnie to interesuje jak zakpic z okreslen typu "nieprzekraczalna" lub 'obowiazujaca" linia zabudowy!!!!

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 15 Nov, 2007

Konkretnie moge napisac tylko na podstawie mapy i zapisow z warunkow lub mpzp.

Ogolnie ujmujac wykorzystuje sie sprzeczne przepisy, ustawy i akty wykonawcze oraz wszelkie luki w prawie przeprowadzajac odpowiednio procedure dla okreslonego celu n.p. budowa hali magazynowej.

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Tue 15 Apr, 2008

greyg, tez bym była tym zainteresowana. Mamy działkę około 5000 metrów, budowlane jest 1800 metrów o szerokosci około 35m. i na 50 długie - (dalej jest 100 m rolnej).

no i boli mnie przede wszystkim te 5 metrów obowiązującej linii zabudowy od frontu. :???: Bo to oznacza, ze muszę postawić dom tuż przy płocie, niedalego linii NN, przy piaszczystej drodze, gdzie kazdy samochód wzbija tabuny kurzu, a kazdy wiesniak bedzie mi zagladał w okna, chociaż wolałabym nieco w głębi, bo tak stoi nasz stary dom, który bedziemy wyburzać.

cały czas byłam przekonana, ze dom ma byc miedzy tymi dwoma liniami, a tu się okazało, ze musi się rozpoczac własnie na 5 metrach. :???:

podejrzewam, ze pan architekt, ktora za kasę ustala warunki zabudowy dla naszej gminy, ustaliła je równiając do 150 letniego domu na sasiedniej działce, ktory stal prawie przy drodze. Uznała go z resztą za mieszkalny, chociaż połowe domu lezy w ruinach na mojej działce....

dopiero architketka robiąca adpatację projektu i ktora przygotowuje nam papiery do starostwa po pozwolenie na budowę mnie uswiadomiła, no i trochę mnie to podłamało.
jestem juz tak zdesperowana, ze wybuduję ten dom, ze ostatecznie trudno, urzedas, to urzedas, mozna z nim wygrac, ale to wszystko trwa. Ale gdyby udało się jakos to ominąć to bym była szczesciwa. ratowałoby mnie nawet ze 2,5 metra. (mam taki pas na działce od frontu juz zagospodarowany zielenią)

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 15 Apr, 2008

Jakiś link do projektu ?

finkamala
Posts: 278
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: woj. pomorskie

Post by finkamala » Sun 11 May, 2008

Witam
W moich warunkach zabudowy było min 6 m. od drogi, 4 m. od sąsiadów, a długość ściany frontowej 14 m... i tu pojawił się problem, ponieważ w moim projekcie elewacja frontowa wynosiła 14,8 m...
Jak rozwiązać ten problem? Jeden urzędnik powiedział, że musimy zmniejszyć dom o te 0,8 m., inny podpowiedział, że wystarczy cofnąć jedną ze ścian żeby nie było ciągłości... i tak zrobiliśmy - cofnęliśmy o 50 cm garaż i w ten sposób osiągnęliśmy kompromis i dostaliśmy pozwolenie na budowę.
Do czego zmierzam.... na każdy przepis jest jakieś rozwiązanie, kwestia jest tylko trafienia na odpowiednią osobą (urzędnika) lub taką, która zmierzyła się już z takim problemem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w zmaganiach
finka

KamaG
Posts: 6
Joined: Sat 14 Jun, 2008

Post by KamaG » Sun 15 Jun, 2008

ewaka jeśli to obowiązująca linia zabudowy, a nie minimalna- to może jakąś wiatkę (pergolę) z przodu budynku dostawić ;) np na samochód czy grilla, przecież nie musicie jej wykonać byle w projekcie była, to ona będzie 5m od drogi a budynek przesunie się do tyłu

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Mon 16 Jun, 2008

Dziękuję KamaG. teraz już to wiem, ale niestety, chyba już za późno. Papiery już są.
Domyslam się, że żeby to zmienić, musiałabym teraz robić projekt od nowa, i ponownie wystepowac o pozwolenie na budowę, bo zmieniłaby się bryła domu i np. szerokośc bocznej elewacji.

Jestem trochę wściekła na architektkę robiącą nam adaptację, bo pytalismy o ew. wyjście z tym przesunięciem domu od linii, ale powiedziała, ze nic się nie da zrobić, i nie podsunęła nam nic takiego, a w sumie mogła. Z resztą ociągała się z kilkoma innymi rzeczami, kręciła, że gotowe, i przeciągnęla nam sprawę bez żadnego powodu i tak o ponad półtora miesiąca, a i tak nie zrobiła wszystkiego tak jak chcielismy. Leniwa była i tyle, tak to czasem jest jak się ufa znajomym znajomych, bo myślisz, że wtedy będzie może lepiej :roll: . Ale ponieważ jesteśmy bardzo mocno przyciśnięci czasem szybkiej przeprowadzki, wiele rzeczy, z bólem, musielismy znieść zaciskając zęby.

Do wejścia ekipy mam 2 miesiące. Być może bym zdażyła, bo u nas na pozwolenie czeka się około 2 tygodni, ale po raz drugi musiałabym pewnie opłacić suto architekta za nową adaptację. :???:
pzdr

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Mon 16 Jun, 2008

No nie wiem z ta wiatka, u mnie sytuacja jest taka w MPZP, ze wiaty, garaze wolnostojace lub budynki gosp. musza byc usytuowane z tylu dzialki, co jest interpretowane - za budynkiem.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 17 Jun, 2008

ewaka jeśli to obowiązująca linia zabudowy, a nie minimalna- to może jakąś wiatkę (pergolę) z przodu budynku dostawić
alek wrote:No nie wiem z ta wiatka, u mnie sytuacja jest taka w MPZP, ze wiaty, garaze wolnostojace lub budynki gosp. musza byc usytuowane z tylu dzialki, co jest interpretowane - za budynkiem.
Elementy nie ujęte jako bryła budynku traktowane są jako samodzielne konstrukcje. Jest jednak możliwość zrealizowania tego, ale tylko w/g ściśle określonych zasad.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”