budowa na działce rolnej

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
mariaholyst
Posts: 3
Joined: Mon 28 Jan, 2008

budowa na działce rolnej

Post by mariaholyst » Mon 28 Jan, 2008

Moja działka jest wg obowiązującego planu działką rolną R1 klIIIa bez prawa do zabudowy.Ma "dobre sąsiedztwo", dostęp do drogi asfaltowej, prąd, gaz, telefon. Jestem rolnikiem z ponad 2 ha ziemi.I dziś dowiedziałam się, że nie mogę wybudować tam budynku gospodarczego o pow.35 m2 na zgłoszenie. Jak mam dalej postępować, czy wchodzi w grę postępowanie o odrolnienie?


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 30 Jan, 2008

Zależy gdzie dokładnie jest ona położona i czy uchwalono MPZP. Odrolnienie nie jest prostym procesem, gdyż zależy od wielu przepisów przypadku ziemi tej klasy.

mariaholyst
Posts: 3
Joined: Mon 28 Jan, 2008

Post by mariaholyst » Thu 31 Jan, 2008

MPZP jest uchwalony. Działka leży przy drodze gminnej w gminie Nowy Wiśnicz.

furia
Posts: 1
Joined: Mon 14 Jan, 2008

Post by furia » Wed 06 Feb, 2008

O właśnie! mam podobny problem ... tylko ze chcę wybudować dom i budynki gospodarcze na działce rolnej w sumie jest to sad. Oczywiście MPZP zabrania mi tego ! na dodatek od X czasu na działce tej stoi murowana stajnia ok 20m2 w której trzymam teraz konia. Widziałam że greyg zna sposób na powalenie tego zakazu i prosze go o wskazówki :) Wiem ze trzeba wynająć geodete który określi że jest to działka rolno - budowlana i następnie zmienić ten zapis w księgach wieczystych? i co dalej?? z jakimi dokumejntami gdzie sie udać? proszę o pomoc bo to dla mnie bardzo ważne.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 06 Feb, 2008

Wazne jest czy istnieje w MPZP zapis o mozliwosci przebudowy lub rozbudowy budynkow w ramach istniejacej dzialki siedliskowej. Ujmujac inaczej moge pomoc w konkretnym przypadku tylko znajac konkretne zapisy MPZP.

mariaholyst
Posts: 3
Joined: Mon 28 Jan, 2008

Post by mariaholyst » Wed 06 Feb, 2008

greyg!!Wytrzasnąłeś w innym temacie mpzp gminy w Małopolsce, jak się to robi ja sobie nie mogę poradzić z planem dla Nowego WiSnicza, też w Małopolsce.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 06 Feb, 2008

gdyż dostałem dokładniejsze dane względem położenia - prościej jest uzyskać wypis z MPZP w gminie i go wkleić. :)

Sergiusz
Posts: 7
Joined: Mon 31 Dec, 2007

Post by Sergiusz » Tue 12 Feb, 2008

Ja równiez jak moge prosić o rade : posiadam działkę rolna na której stoi budynek rozm. 5/7 m zwany gospodarczym z przeznaczenie do przechowywania owoców... Tak tez pisze na projekcie sprzed chyba 25 lat... budynek ten jest właściwie juz do rozbiórki z racji złego stanu murów... Chce postawic na tej działce dom w technice szkieletowej, nadmienię tylko ze w nie dalekiej odległości ( około 50 metrów) jest zabudowa mieszkalna ( dom jednorodzinny) .

Pisałem już do Urzędu w sprawie odrolnienia tej działki celem budowy domu , ale otzrymałem odmowe...
Jak inaczej moge jeszcze walczyc z tą decyzja... Słyszałem coś o odrolnieniu tylko czesci działki, na której ma stac dom, czy to mozliwe???? Proszę o pomoc...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 12 Feb, 2008

Podstawą jest sprawdzenie co jest na aktualnej mapie geodezyjnej w starostwie. Część działki powinna być oznaczona jako BR (budowlana-rolna), a budynek literką g (gospodarczy). Podobny zapis powinien znajdować się w Ewidencji Gruntów i Budynków również w starostwie. Jeśli jest jak wyżej występuje się o wydanie warunków zabudowy zaznaczając, że celem jest przebudowa istniejącego budynku gospodarczego na mieszkalny.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 17 Feb, 2008

WZiZT wydawane jest dla działki o konkretnym numerze ewidencyjnym i po dokonaniu podziału są nieważne. Dlatego najpierw podział, a po jego uprawomocnieniu wniosek.

ania19851
Posts: 2
Joined: Wed 23 Apr, 2008

budowa domu na działce rolnej

Post by ania19851 » Wed 23 Apr, 2008

Bardzo proszę o radę!! Chcę kupić działke rolną o powierzchni 7000 m2, właściciele wycofali się ze sprzedaży tej działki na decyzje o warunkach zabudowy ze wzgędu na długi okres oczekiwania, chcą ją sprzedać przez Agencje Rynku Rolnego. sąsiednie działki sa zabudowane w dalekiej lini od szosy ze wzgledu na poszerzenie drogi asfaltowej. Pani w gminie na pytanie o plan zagospodarowania przestrzennego wysyła nas do urzędu geodezji o wystąpienie z jakimiś zmianami. Nie bardo rozumiem o co jej chodzi. Grunty na tej dzialce są klasy III do VI. Chciałabym wiedzieć jak przystąpić do zdobycia zgody na budowę jeśli kupię działkę, a może mogę już coś załatwić? Czy moge jakoś sprawdzić czy dostane zgode na wybudowanie na tej działce domu i ewentualnie budynku gospodarczego? Boję się żeby potem nie było problemu ze zgodą, bardzo proszę o radę!!

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 23 Apr, 2008

Ten długi okres oczekiwania wiąże się z odrolnieniem w wyniku braku MPZP. Istotne są tu powierzchnie zapisane w rejestrze gruntów. Jeśli powierzchnia ziemi III klasy jest większa niż 0,5ha zgodę może (nie musi) wydać ministerstwo rolnictwa. Przy mniejszej decyzję podejmuje wojewoda.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”